ورود

پوتین های مریم

نویسنده : فریبا طالش ‏پور
طراح جلد، تصویرگر : -

نمای نزدیک:پوتین‌هایش را می‌پوشد و راه می‌افتد. جنگ، جنگ است و وطن هم وطن است. جنگ زن و مرد نمی‌شناسد، همان‌طور که عشق به وطن هم در دل همه هست... مریم در این شرایط است که پوتین می‌پوشد و سلاح به دست می‌گیرد تا پا به پای مردان در مقابل دشمن مبارزه کند و امروز هم ماجرایش را برای ما بگوید؛ تا یادآوری باشد بر اینکه ایران چگونه از دست دشمنان نجات یافت بی‌آنکه ذره‌ای از خاکش را از دست داده باشد. کتاب «پوتین‌های مریم» خاطرات یکی از زنان خرمشهری به نام مریم امجدی است. راوی در این کتاب به نقل خاطراتی از شروع جنگ ایران و عراق و اشغال خرمشهر تا زمان آزادسازی آن می‏پردازد. فعالیت راوی در بخش عمران جهاد سازندگی و امدادرسانی به مردم‏ روستاهای اطراف خرمشهر همچون روستای عباره، درگیری‌های‏ سیاسی با مجاهدین خلق، ملاقات با دکتر چمران در خصوص یک منافق زن، خاطراتی‏ از آشنایی با یکی از نیروهای سپاه و ازدواج با وی، خاطراتی از مجروحان عملیات شکست حصر آبادان، فعالیت در بخش تعاون‏سپاه، شهادت محمد جهان‏آرا، بازدید از خرمشهر و ... پس از آزادی آن‏ ادامه پیدا می‌کند. تصاویر مستندی از جنگ و زندگی در شرایط جنگی، پیوست دیدنی کتابی است که می‌شود به آن لقب «دا» از زاویه دیگر داد.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2200

شابک 7-762-471-964

تعداد صفحات 160

نوبت چاپ دهم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

  نمای میانی: مریم امجدی این روزها در میان ما نیست و چندی پیش از بین ما پر کشیده است. این راوی دفاع مقدس، یکی از دختران شجاع خرمشهری است که در شهریور 59 و در آغاز هجوم دشمن به کشورمان تنها 17 سال داشت، اما در برابر دشمن بعثی ایستاد و با شروع تهاجم به شهر دلاور خرمشهر، در مشاغل ‏مختلفی چون امدادرسانی و نگهبانی انبار مهمات مسجد جامع خرمشهر خدمت ‏کرد. او در این مدت، ‏گاهی به خط مقدم جبهه نیز رفت. امجدی در سال 1390 در حالی که فقط 48 سال داشت، دار فانی را وداع گفت. نمای دور: فریبا طالش‌پور (تدوینگر کتاب): اطمینان دارم بعد از خواندن این مجموعه خاطره، تصویر یک دختر 17 ‌ساله خرمشهری را در حالی‌که یک کلت رول‌ور دور کمرش بسته و با یک اسلحه ژ ـ‌ سه دوخشابه پابه‌پای مردان در برابر دشمن خط آتش می‌بندد، برای همیشه به ذهن می‌سپارید. من این کار را بدون هیچ دخل ‌و ‌تصرف، به همان ترتیب گویش راوی تدوین و بازنویسی کردم. به این ترتیب در سندیت اثر خدشه‌ای وارد نشده و این مجموعه در تاریخ شفاهی جنگ از جمله آثار قابل استناد به ‌شمار می‌آید. مرتضی سرهنگی: زنان از چهره‌های ماندگار جنگ هستند، چرا که اساس جنگ مردانه است و معمولاً کمتر اتفاق می‌افتد که زنان وارد چنین عرصه‌هایی شوند؛ اما در جنگ تحمیلی ما چنین اتفاقی رخ داد. زمان برای ثبت خاطرات شفاهی تنگ است، ضمن اینکه زمان دزد خاطرات است و این زمان به زیان ما در حال حرکت است. از کتاب: آقام با اینکه اشک در چشمانش جمع شده بود، با خنده از من استقبال کرد و گفت: «تو باعث افتخار منی. به خاطر داشتن دختری مثل تو به خودم می‌بالم.» به داخل رفتیم. قدری نشستیم و صحبت کردیم، برادرم گفت: «من باید برم و حسین رو به جهرم برسونم تا مادرش رو ببینه بعد به خرمشهر برمی‌گردیم.» فکر کردم طبق معمول می‌توانم همراهشان بروم. آماده شدم و اسلحه را به دست گرفتم...صفحه 83 از همین قلم: رسم دوستی؛ براساس زندگی شهید مصطفی حیدرنیا معاف (قدیانی و شهرداری تهران) غریب آشنا (سازمان بسیج جامعه پزشکی) لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

فریبا طالش ‏پور

زندگینامه فریبا طالش‌پور (تدوینگر کتاب): اطمینان دارم بعد از خواندن این مجموعه خاطره، تصویر یک دختر 17 ‌ساله خرمشهری را در حالی‌که یک کلت رول‌ور دور کمرش بسته و با یک اسلحه ژ ـ‌ سه دوخشابه پابه‌پای مردان در برابر دشمن خط آتش می‌بندد، برای همیشه به ذهن می‌سپارید. من این کار را بدون هیچ دخل ‌و ‌تصرف، به همان ترتیب گویش راوی تدوین و بازنویسی کردم. به این ترتیب در سندیت اثر خدشه‌ای وارد نشده و این مجموعه در تاریخ شفاهی جنگ از جمله آثار قابل استناد به ‌شمار می‌آید.  

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
خیابان 204

زهرا کاردانی

در کوچه های خرمشهر

مریم شانکی

پری ستاره‌ ها

عروسی در باران

آینه های تو در تو (اسرار داستانی و نمایش قرآنی)

معصومه سادات ترابیان

چگونه نقاش شویم

وقتی ماهی غرق می شود - نمایشنامه های آسان 2

رفاقت با سازهای ایرانی

آشنایی با صنایع صحنه

دانیل‌ای. یونیزی، ترجمه: رضا مهدی‌زاده و امیر هاشمی‌مهر

کتاب های پیشنهادی ما
عید دیدنی و داستان های دیگر

محسن سلیمانی

آلواتان

علی محمد ابراهیمی، حجت ایروانی، عباس پاسیار، ولی صابری ، حمید حمیدیه

گزارش سفر

زهرا حیدری

روزهای مندرس

عباس باقری

اروند ما را با خود می‌برد

ساسان ناطق

آوای صحرا

عبدالرحمن اونق

گمشده دره سبز

سیده مریم بازرگانی

ماشو در مه

فرهاد حسن‌زاده

سکان، سمت، میانه‌ی اروند

فیروز زنوزی جلالی

مدیریت صحنه و اداره نمایش

حسین فراهانی

مشتریانی که این کتاب را خریده اند، کتاب های زیر را مطالعه کردند
پروانه ای که سوخت

سارا عرفانی

گفت و گوهای سیاسی

عماد افروغ

نیمه پنهان یک اسطوره

احد گودرزیانی

شب ستاره و گیسو

انسیه موسویان

از شریف تا لس آنجلس

دکتر سید مجتبی عطاردی

آنا هنوز هم می‌خندد

اکبر صحرایی

نسل کشی مذهبی در میانمار

مرکز هنرهای تجسمی

به لهجه انگور

حسن یعقوبی

شاعران سرزمین من

گروهی از نویسندگان

کتاب گویای فرنگیس

مهناز فتاحی