ورود

از چنده لا تا جنگ

نویسنده : گلستان ‏جعفریان
طراح جلد، تصویرگر : -

نمای نزدیک:از چنده‌لا تا جنگ، خاطرات شمسی سبحانی با تدوین گلستان جعفریان است. کتاب بخش اندکی از خاطرات هشت ساله دفاع مقدس و ایثارگری زنان ایرانی است که دوش به دوش مردان از مملکت و کشور خود دفاع کردند. روای در این کتاب به نقل خاطراتی توام با امید و تلخی و سایه روشن‌هایی از دوران کودکى، مبارزات انقلابى، دوران آموزش امدادگرى در بیمارستان و حضور خود در مناطق جنگى جنوب پرداخته است. راوی خاطرات که در آغاز جوانی، به جریان مبارزان انقلاب پیوسته و در تظاهرات و پخش اعلامیه و مبارزه با رژیم شاه فعالیت داشته، پس از پیروزی انقلاب و آموزش دوره‌های امداد و نظامی و تبلیغاتی، وارد سپاه می‌شود، سپس به مناطق نا آرام و پر هیاهوی کردستان اعزام می‌شود. وی در بیمارستان‌های سنندج و کرمانشاه و گروه‌های امداد مناطق پر خطر انجام وظیفه می‌کند. پس از آن، با آغاز جنگ تحمیلی به اهواز و اندیمشک می‌رود و در بیمارستان‌های این شهرها به کمک مجروحان می‌شتابد و در واقع از آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران تا اواخر سال1364 در مناطق جنگى جنوب، به‏عنوان نیروى داوطلب به ‏امدادرسانى مجروحان جنگى مى‏ پردازد. شمسی سبحانی در این اثر به ذکر خاطرات‌ خواندنی‌اش از حضور درکردستان و مناطق جنگى جنوب و عملیات‌هاى‏ فتح‏المبین، بیت‏المقدس، خیبر، والفجر مقدماتى و والفجر یک پرداخته است. آنچه این اثر واقعی را خواندنی‌تر می‌کند، تدوین خاطرات یک پرستار جنگ، از نوجوانی تا دوران هشت سال دفاع مقدس، به وسیله یک زن است که به خوبی در جای جای کتاب فضای زنانه محسوس است. علاوه بر این، مجموعه این خاطرات داستانی و جذاب و به سادگی بیان شده و نویسنده از زیاده‌گویی پرهیز کرده است. در این اثر 185 صفحه‌ای، آن قدر خاطرات مستند و واقعی بیان و چنان به جزئیات پرداخته شده است که خواننده تصویر ماجرا را مانند فیلمی داستانی در ذهن خود بازسازی می‌کند. «از چنده‌لا تا جنگ» بازگویی جریان دوستی‌ها و رفاقت‌ها و ارتباط بین پرستاران و ارتباط با رزمندگان، همچنین غم‌ها، شادی‌ها، تحولات و ازدواج آنها در جبهه‌های جنگ تحمیلی است و چنان جذاب تنظیم شده که خواننده را تا پایان با خود همراه می‌کند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978-964-471-753-6

تعداد صفحات 172

نوبت چاپ پنجم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

 

نمای دور: رضا مطلق (منتقد): خواندن این کتاب، به ویژه برای دخترخانم‌ها می‌تواند جالب باشد؛ زیرا سرشار از فراز و فرودهای زندگی دختری‌است که از دل سرسبز یک روستای شمالی و خوش آب و هوا به دل پرخون و آتش جنگ رفته است. همچنین نثر و پرداخت کتاب به گونه‌ای است که خواننده اگر چند صفحه ابتدای آن را بخواند، رها کردن باقی کتاب دشوار است. زبان اثر ساده و صمیمی نوشته شده و از همین رو مخاطب با آن ارتباط برقرار می‌کند. در مجموع این کتاب، اثرمستند بسیار قوی‌ای است که به خوبی روشن‌کننده نقش زنان پرستار و امدادگر در دفاع مقدس است. یکی از ویژگی‌های خاطره نویسی، معرفی کامل شخصیت‌ها، موقعیت ها و تاریخ وقوع رویداد‌هاست که نویسنده در این اثر به درستی چنین مواردی را رعایت کرده است؛ سیر خطی داستان و شخصیت‌پردازی‌ها هم در کلیت کار خوب و شکیل از آب درآمده و حاصل مجموع این‌ها کتابی روان و خواندنی را پیش روی مخاطب قرار داده است.

از کتاب:جاده پُرگِل و چکمه ‏هاى ما لاستیکى و سنگین بود. با این وضع باید یک‏کیلومتر سربالایى مى‏رفتیم. بالاخره یک روز صداى دوستعلى درآمد وگفت: من دیگر حاضر نیستم کتاب‏هایتان را بیاورم. هرکسى بیایدپلاستیک کتاب‏هایش را بگیرد والا همین‏جا مى‏گذارمشان، بدون اینکه‏برگردم و نگاهش کنم. گفتم: حرف نزن، تو کتاب‏ها را مى‏آورى.
بعد از سربالایى، یک سراشیبى بود که به مدرسه مى‏رسید، وقتى به‏مدرسه رسیدیم، گفتم: کتاب‏هایم را بده.صفحه10

 

نویسنده

گلستان ‏جعفریان

زندگینامه او در سال 1352 در مشهد متولد شد و تا حدود 6 سال پیش در همانجا ساکن بود و در حال حاضر نیز ساکن کرج می‌باشد. تحصیلاتش را تا مقطع کارشناسی الهیات (گرایش تاریخ و تمدن ملل اسلامی) ادامه داده است. اولین اثر او کتاب از چنده‌لا تا جنگ است که خاطرات یک پرستار جنگ به نام خانم سبحانی است. او حدود 2 سال معاون پژوهش دانشگاه علوم انتظامی بوده و با روزنامه‌های قدس و خراسان، دوهفته‌نامه کمان (دفتر ادبیات و هنر)، موسسه روایت فتح (بخش تحقیق)، بسیج جامعه پزشکی و ماهنامه سوره همکاری‌هایی داشته است. او در مسابقات استانی و دانشجویی صاحب جوایزی شده و در جشنواره مطبوعات سال 83 در بخش ویژه به دلیل صفحه هنرمندان شهید در مجله سوره مقام اول را کسب کرد.  

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
نوری برفراز دار

کنار رود خی‍ن

اشرف السادات مساوات

تصادف (مجموعه یک کار خوب)

راز مروارید

مونس عبدی زاده

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

جادی ، پسرک پناهنده

صدیقه وجدانی

بنت انجیر

محمد رمضانی فرخانی

تلگرافچی پنج ستاره

ساسان ناطق

به ابر تکیه می‌ دهم

مجید اکبرزاده

روزهایی که پنج وجبی دیگر پنج وجبی نبود

زهره پریرخ

کتاب های پیشنهادی ما
از متد ارف تا چهارگاه - جلد دوم

مهدی آذرسینا

جست و جوی معنا

دکتر حسین یاوری

گلستان در آتش

ابراهیم حسن بیگی

شبح میکونوس

محسن کاظمی

توپچنار

انیسه شاه حسینی

تو سیب و گندم... تو خود حوا

محمد مرادی

از روزهای برفی

محمد رضا محمدی پاشاک

زلیخانامه

داوود فتحعلی بیگی

اقبال گلی که در جهنم روئید

محمد بقایی ( ماکان )

در حیاط ما

غلام‌رضا بکتاش

مشتریانی که این کتاب را خریده اند، کتاب های زیر را مطالعه کردند
سفر دور دنیا

جمعی از نویسندگان ،ضیاء الذین ترابی

سید غلامرضا سعیدی

اکبر خوشزاد

حمام روح

نویسنده: جبران خلیل جبران/ مترجم: سید حسن حسینی

ترانه ماهی ها

کبری موسوی قهفرخی

مردی که خواب نمی‌دید

داود بختیاری دانشور

نحو زبان‏هاى ایرانى میانه غربى

کریستوفر، ج. برونز / ترجمه : و تحقیق سعید عریان

رنگ های پشت در

سید حبیب نظاری

انگشت مجسمه (پالتویی)

فرهاد حسن زاده

بفرمایید داخل، دم در بد است !

حمیده سادات لطفی

برای تاریخ می گویم جلد سوم

سعید علامیان