ورود

همکنش زبان و هنر

نویسنده: فرهاد ساسانی ، کورش صفوی

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 2-675-471-964

تعداد صفحات 400

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری

کتاب حاضر، شامل 14 مقاله درباره «هنر، اندیشه و ادب درگستره فرهنگ ایرانى - اسلامى» از صاحب نظران ایرانى است. مقالات در 4 بخش «تعامل زبان و هنر»، «ادبیات - معنویت وپایدارى»، «نمایش سینما و موسیقى»، «معمارى، زبان، فرهنگ»،تدوین شده است. که عناوین آنها عبارتند از: «نگاهى تازه به نظام‏ سبک‏ شناسى زبان و هنر»/ کوروش صفوى، «ساختارشناسى روایت‏ قصه ‏ها و متل‏ هاى ایرانى و تأثیر آن بر سینماى کیارستمى»/منوچهر یارى، «نگاهى به نظام نشانه ‏شناسى زبان و هنر»/ فرزان‏ سجودى، «بررسى عناصر تئاتر درمانى در فرهنگ و افسانه‏ هاى‏ عامیانه‏ ى ایرانى»/ چیستا یثربى، «فضا پس از مرگ در ادب‏ فارسى»/ احمد تعمیم دارى، «بررسى آرایه‏ هاى تشخیص درخاطرات»/ علیرضا کمرى، «ادبیات پایدارى در میان مرزنشینان ‏جنوب ایران در خلال جنگ جهانى اول»/ سیدقاسم یاحسینى،«جایگاه فیلم عامه ‏پسند در تعامل اجتماعى»/ على شیخ ‏مهدى،«عملکرد موسیقى کنونى فیلم: مقایسه‏ ى تطبیقى موسیقى فیلم‏ ایرانى و غیر ایرانى»/ مهران پورمندان، «سبک ‏شناسى شبیه‏ خوانى:متن و اجرا»/ منوچهر یارى، «نمایش عروسکى از دید هنرى»/ فرناز بهزادى، «زبان و بیان در هنر اسلامى»/ محمد خزانى، «اهمیت وکاربرد کتیبه ‏ها در معمارى اسلامى»/ مهناز شایسته‏ فر،«مدرنیزاسیون در هنر دوره ‏ى صفویه»/ مرتضى گودرزى (دیباج).

نویسنده

فرهاد ساسانی

زندگینامه فرهاد ساسانی 17 اردیبهشت سال 1349 در تهران متولد شد. وی فارغ التحصیل دکترای زبان‌شناسی است. از جمله فعالیت‎های وی در حوزه ادبی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: عضویت در گروه نشانه‌شناسی هنر (زبان هنر) فرهنگستان هنر، عضو انجمن زبان‌شناسی، عضو هیئت تحریریه «زیبا شناخت»، عضو هیئت تحریریه «بیدلر» عضو مرکز مطالعات و تحقیقات هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، چاپ مقالات و ترجمه‌های متعدد در نشریات «زیبا شناخت»، «بیدلر»، «بیناب»، «برگ فرهنگ»، «فصلنامه هنر»، «خیال»، «فاراب» و شرکت در چند همایش داخلی و خارجی همچنین مسئولیت‎های اجرایی ایشان به قرار زیر است: معاونت پژوهشی دانشگاه سوره معاون گروه زبا‌ن‌شناسی دانشکدة ادبیات و زبان‎های دانشگاه الزهرا از اعضای مؤسس انجمن زبان‌شناسی ایران دبیر مجلة بیناب. مروری بر مطالعات نشانه‌شناختی سینما (ترجمه) نشانه‌های معنوی در سینما (گردآوری) زیبایی شناسی هنر (ترجمه) نظریه‌ جرجانی در باب صور خیال (ترجمه مشترک) هرمنوتیک، نشانه‌شناسی، معناشناسی (تألیف) از جمله آثار اوست.

نویسنده

کورش صفوی

زندگینامه

کوروش صفوى متولد سال ۱۳۳۵ است. در مدرسه عالى ترجمه در آلمان و اتریش، زبان آلمانى خوانده و دکتراى زبان شناسىاش را از دانشگاه تهران گرفته است. عنوان رساله دکترایش «اسباب ایجاد نظم در ادب فارسى» بود. او تحصیلات ابتدایى و متوسطه خود را در آلمان و اتریش به پایان برد و در سال ۱۳۵۰ به تهران بازگشت. در همان سال مجدداً از دبیرستان معروف هدف دیپلم ریاضى گرفت. در سال ۱۳۵۴ یعنى حدوداً در هجده سالگى از مدرسه عالى ترجمه موفق به اخذ مدرک کارشناسى در رشته زبان آلمانى شد و در همان سال براى ادامه تحصیل به آمریکا رفت و پس از نزدیک به یک سال و اندى تحصیل در رشته زبان شناسى، به دلیل بیمارى پدر به ایران بازگشت و دوره هاى کارشناسى ارشد و دکترایش را در دانشگاه تهران گذراند. کوروش صفوى از سال ۱۳۵۶ به استخدام دانشگاه علامه طباطبایى درآمد و عضو هیأت علمى گروه زبان شناسى آن شد. کوروش صفوى بیش از ۱۲۰ مقاله تحقیقى در زمینه هاى مختلف زبان شناسى، به ویژه معنى شناسى، مطالعات ادبى و ترجمه شناسى تألیف و ترجمه کرده که در مجلات پژوهشى مختلف منتشر شده است. تألیف بیش از ۵۰۰ مقاله از مدخل هاى دانشنامه ادب فارسى نیز از جمله فعالیت هاى قابل ثبت اوست. اولین کتاب صفوى در سال ۱۳۶۰ توسط بنگاه ترجمه و نشر کتاب منتشر شد. با این همه شاید معروف ترین و پرخواننده ترین کتاب کوروش صفوى «دنیاى معرفى» از گوردر باشد که درسالیان اخیر میان جماعت کتابخوان حسابى گل کرد؛ کتابى که حسن کامشاد هم آن را ترجمه کرده است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
در کمین گل سرخ

محسن مومنی

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

راز نگین سرخ

کوچه نقاش ها

راحله صبوری

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

عصرهای کریسکان