ورود

ساخت‏گرایى، پسا ساخت‏گرایى و مطالعات ادبى

نویسنده: فرزان سجودی

مجموعه مقالات و ترجمه‌ هایی از بزرگان حوزه زبان‌ شناسی همچون سوسور، اشکلوفسکی، موکاروفسکی، یا‌کوبسن ژرار ژنت تودروف، بارت و دریدا است که آن را گروه مترجمان و فرزان سجودی گرد آورده‌اند. موضوعاتی مانند مبانی ساخت‌گرایی در زبان‌شناسی از سوسور، هنر به مثابة فن از ویکتور اشکلوفسکی و. . . در این کتاب آمده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 9-281-506-964-978

تعداد صفحات 232

نوبت چاپ سوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب حاضر شامل 12 مقاله کلاسیک درباره ساخت‏گرایى و پسا ساخت‏گرایى است، که ترتیب آنها به‏ صورت تاریخى مى‏ باشد.عناوین مقالات و نویسندگان و مترجمان آنها عبارت است از: «مبانى ساخت گرایى در زبان‏شناسى» از فردینان دو سوور؛ کوروش ‏صفوى، «هنر به مثابه ‏ى فن» از ویکتور اشکلوفسکى؛ فرهاد ساسانى، «نقش زیبایى آفرینى، هنجار، ارزش، به مثابه‏ ى‏ واقعیت‏ هاى اجتماعى» از یان موکاروفسکى؛ بهروز محمود ى‏بختیارى، «زبان‏شناسى و شعرشناسى» از رومن یاکوبسن؛ کوروش ‏صفرى، «وجه غالب» از رومن یاکوبسن؛ بهروز محمودى بختیارى،«قطب هاى استعاره و مجاز» از رومن یاکوبسن؛ کوروش صفوى،«واج‏ شناسى، شعرشناسى و نشانه ‏شناسى» از ریچارد برادفورد؛ آزیتاافراشى و...یک بخش «پیشگفتار» قبل از متن و یک بخش «نمایه»در انتهاى کتاب آمده است.

نویسنده

فرزان سجودی

زندگینامه فرزان سجودی (متولد ۱۳۴۰، گلپایگان) زبان‌شناس و نشانه‌شناس ایرانی، دانشیار گروه نمایش دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر تهران، رئیس سابق گروه نشانه‌شناسی هنر (تا ۱۳۸۷) در فرهنگستان هنر و عضو حلقه نشانه‌شناسی تهران است. دکترای زبان‌شناسی و کارشناسی ارشد زبان‌شناسی و کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه علامه طباطبایی دارد.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
مربع های قرمز

زینب عرفانیان

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

اتمام موجودی انبار
زندان الرشید

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

فرنگیس

مهناز فتاحی

در کمین گل سرخ

محسن مومنی