ورود

بیژن ‏نامه

نویسنده: ایرج وامقی

این کتاب مشتمل بر مقالاتى درباره شاهنامه فردوسى است.نویسنده کتاب را در 14 بخش زیر تدوین نموده است: «بیژن‏ نامه»،«درفش‏ هاى پهلوانان در شاهنامه و مفهوم آنها»، «چند رسم کهن‏ در شاهنامه‏ ى فردوسى»، «نسخه ‏ى بدل و ابیات الحاقى درشاهنامه»،...

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 964-471-628-0

تعداد صفحات 393

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری

کتاب های دیگر نویسنده

این کتاب مشتمل بر مقالاتى درباره شاهنامه فردوسى است.نویسنده کتاب را در 14 بخش زیر تدوین نموده است: «بیژن‏ نامه»،«درفش ‏هاى پهلوانان در شاهنامه و مفهوم آنها»، «چند رسم کهن‏ در شاهنامه‏ ى فردوسى»، «نسخه‏ ى بدل و ابیات الحاقى درشاهنامه»، واژه ‏ى دستکش در شعر حافظ و شاهنامه»، «چند نکته‏ ى‏ لغوى از شاهنامه»، «نقدى بر کتاب فرهنگ اساطیرى - حماسى ‏ایران»، «نقدى بر کتاب نخستین انسان و نخستین شهریار»، «نقدکتاب واژه‏ نامه نامک»، «تو را با نبرد دلیران چه کار؟»، «ایران‏ شاهنامه را دریابیم»، «نقدى بر مقاله ‏ى معرفى قطعات الحاقى‏ شاهنامه»، «روش نوینى در نقد!»، «روش تازه‏ یى در دفاع وتحریف». از آنجا که ایرج واقعى قبل از نشر کتابش بدرود حیات گفته‏ است در باب خصایص او و معرفى چندین اثر وى در مقدمه‏ اى باعنوان «همراه با ایرج وامقى به اوج قله‏ هاى عشق و آگاهى از تاریخ وفرهنگ ایران زمین» به شخصیت این نویسنده ایرانى پرداخته شده ‏است. این کتاب توسط پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامى تدوین وبا جلد شمیز منتشر شده است.

نویسنده

ایرج وامقی

زندگینامه

ایرج وامقی (۱۳۱۱ در صحنه - ۲۹ آبان ۱۳۷۹ در کرج) شاعر، زبانشناس و استاد دانشگاه بود. ایرج وامقی در صحنه به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی خود را در آن شهر و دبیرستان را در کرمانشاه و تهران به پایان رساند. در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران تحصیل کرد و لیسانس و فوق لیسانس و دکتری خود را از آن دانشگاه گرفت. زمینه پژوهشی او در دوره دکتری فرهنگ و زبان های باستانی ایران بود. استادان او از جمله ابراهیم پورداوود، جلال همایی و پرویز ناتل خانلری بوده‌اند. ایرج وامقی مقاله‌های زیادی در نشریه‌های ایران منتشر کرد.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
اتمام موجودی انبار
پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

کالک های خاکی

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

راز نگین سرخ

چراغ های روشن شهر