ورود

از زبان‏ شناسى به ادبیات - جلد اول (نظم)

نویسنده: کورش صفوی

کتاب حاضر، پژوهشی است در حوزه زبان‌شناسی به ادبیات که آن را دکتر کورش صفوی نگاشته است. در دوازده فصل و یک مقدمه علمی از چگونگی شکل‌گیری زبان‌شناسی در ایران. کتاب حاضر، پایان سخن، فهرست اعلام و منابع و مآخذ در 315 صفحه تنظیم شده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 964-600-175-134-9

تعداد صفحات 350

نوبت چاپ پنجم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

این کتاب که رساله دکتراى نویسنده است، به بررسى ‏زبان‏ شناختى نظم بعنوان گونه‏ اى از ادب فارسى مى‏پردازد. نویسنده‏ کتاب را در 11 فصل و 41 بخش تدوین نموده است که عناوین‏ فصول عبارتند از، «ملاحظات نظرى»، «تاریخچه مطالعات ادبى ‏سنتى»، «نارسائیهاى مطالعات ادبى سنتى»، «تاریخچه اجمالى ‏مطالعات زبان شناختى ادبیات»، «بازبینى پژوهش هاى زبان شناختى ‏ادبیات»، «تکرار کلامى»، «توازن آوایى»، «توازن واژگانى»، «توازن‏ نحوى»، «سلسله مراتب نظم ‏آفرینى»، «طبقه ‏بندى صناعات بدیع ‏نظم»/ ساخت گرایى/ زبان‏ و نشانه ‏ها/ نقش زبان/ پیشینه مطالعات ‏ادبى در غرب و در میان مسلمانان/ امکان تأثیر آراى پژوهشگران‏ اروپایى در بلاغت اسلامى/ آمیختن گفتار و نوشتار/ طرح متون ادبى ‏عرب در فارسى/ عدم توجه به برخى از صناعات/ ضعف درطبقه‏ بندى/ توصیف نظم و بدیع نظم و نثر/ تکرار در سطح واژه، گروه ‏و جمله/ قافیه/ سجع/ جناس/ طبقه ‏بندى صناعات و... از جمله ‏مواردى است که در متن کتاب بررسى شده است. در پایان کتاب نیز منابع پژوهش، فهرست اعلام و واژه ‏نامه، ارائه شده است.(چاپ اول حوزه هنرى) یادداشت:چاپ اول اثر در سال 1373 توسط نشر چشمه منتشرشده است. این کتاب توسط پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامى تدوین وبا جلد شمیز منتشر شده است.

نویسنده

کورش صفوی

زندگینامه

کوروش صفوى متولد سال ۱۳۳۵ است. در مدرسه عالى ترجمه در آلمان و اتریش، زبان آلمانى خوانده و دکتراى زبان شناسىاش را از دانشگاه تهران گرفته است. عنوان رساله دکترایش «اسباب ایجاد نظم در ادب فارسى» بود. او تحصیلات ابتدایى و متوسطه خود را در آلمان و اتریش به پایان برد و در سال ۱۳۵۰ به تهران بازگشت. در همان سال مجدداً از دبیرستان معروف هدف دیپلم ریاضى گرفت. در سال ۱۳۵۴ یعنى حدوداً در هجده سالگى از مدرسه عالى ترجمه موفق به اخذ مدرک کارشناسى در رشته زبان آلمانى شد و در همان سال براى ادامه تحصیل به آمریکا رفت و پس از نزدیک به یک سال و اندى تحصیل در رشته زبان شناسى، به دلیل بیمارى پدر به ایران بازگشت و دوره هاى کارشناسى ارشد و دکترایش را در دانشگاه تهران گذراند. کوروش صفوى از سال ۱۳۵۶ به استخدام دانشگاه علامه طباطبایى درآمد و عضو هیأت علمى گروه زبان شناسى آن شد. کوروش صفوى بیش از ۱۲۰ مقاله تحقیقى در زمینه هاى مختلف زبان شناسى، به ویژه معنى شناسى، مطالعات ادبى و ترجمه شناسى تألیف و ترجمه کرده که در مجلات پژوهشى مختلف منتشر شده است. تألیف بیش از ۵۰۰ مقاله از مدخل هاى دانشنامه ادب فارسى نیز از جمله فعالیت هاى قابل ثبت اوست. اولین کتاب صفوى در سال ۱۳۶۰ توسط بنگاه ترجمه و نشر کتاب منتشر شد. با این همه شاید معروف ترین و پرخواننده ترین کتاب کوروش صفوى «دنیاى معرفى» از گوردر باشد که درسالیان اخیر میان جماعت کتابخوان حسابى گل کرد؛ کتابى که حسن کامشاد هم آن را ترجمه کرده است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
ضربت متقابل

چراغ های روشن شهر

آن بیست و سه نفر

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

لشکر خوبان

روزهای بی آینه

گلستان جعفریان