ورود

تاریخ با طعم زغال اخته

نویسنده: یوسف قوچق
طراح جلد، تصویرگر: امیر نجفی

ناشر سوره مهر

شمارگان 1250

شابک 978-600-03-3299-0

تعداد صفحات 348

نوبت چاپ اول 98

سال چاپ اول 98

قطع کتاب مینیمال

کتاب های دیگر نویسنده

از حرفی که شنیدم جا خوردم. فرهاد داشت می گفت رضاشاه پسر احمدشاه بوده! نا آگاه‌ترین آدم ها چنین مطلبی را نمی گفتند. فکر کردم دارد به عمد حرف های چرت و پرتی می زند تا موضوع مورد بحث را کلاً به بیراهه بکشد. رو کردم به فرهاد و گفتم: «کاری به این کل انداختن هایتان ندارم، اما... اینی که گفتی مسخره است فرهاد جان. » فرهاد با قیافه ای حق به جانب گفت: «اتفاقاً درستِ ماجرا همینی است که گفتم. چیزی که یحیی دیروز گفت مسخره و چرت است نه حرف من. » و گفت: «کافی است یک کوچولو زحمت به انگشتان مبارکتان بدهید و کتاب های تاریخ مربوط به آن سالها را ورق بزنید. » از حرفی که زد، چشم هایم از حیرت چهار تا شد. داشت حرف ها و ادعاهایش را ارجاع می داد به کتاب‌های تاریخ. یحیی هم مثل من از آن همه اطمینانی که در لحن فرهاد بود حیرت کرده بود و داشت ناباورانه نگاهش می کرد. فرهاد پرسید: «چرا این جوری نگاهم می کنید؟! رودست خوردید و فکر نمی کردید دروغ هایتان رو بشود؟!

نویسنده

یوسف قوچق

زندگینامه

یوسف قوچق متولد اول خرداد ۱۳۴۷ در روستایی به نام «اوخلی بالا» از توابع رامیان (در منطقه‌ای از استان گلستان)، است.

تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش و راهنمایی و متوسطه را در شهر گنبدکاووس سپری نمود. تحصیلات عالی (کارشناسی) را در رشته زبان و ادبیات فارسی (کارشناسی) و تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد) را در رشته‌ مردم‌شناسی به پایان رساند.

 

کارشناس ادبی مدیریت انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، دبیری سرویس داستان در برخی نشریات، همکاری ادبی با رادیو، داوری بخش داستان در برخی از جشنواره‌های ادبی استانی و سراسری، مترجم و مشاور فرهنگی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان از جمله فعالیت‌های وی در طول این سال‌هاست.

 

وی همچنین صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته‌نامه‌ای به نام «یاپراق» (به معنای برگ) است که گستره‌ سراسری و بین‌المللی دارد. این نشریه در تاریخ ۱۶/۷/۱۳۷۶ پروانه‌ انتشار گرفت و تا سال ۱۳۸۸ به صورت فصلنامه چاپ و منتشر می‌شد؛ اما در سال ۱۳۸۸ ترتیب انتشارش از فصلنامه به هفته‌نامه تغییر یافت.

 

قوجُق داستاننویسی را از سال ۱۳۶۵ آغاز کرد و تاکنون علاوه بر ادبیات داستانی، در زمینه مردم‌شناسی فرهنگ ترکمن و ادبیات این قوم ایرانی آثار متعددی به چاپ رسانده است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

لشکر خوبان

چراغ های روشن شهر

عصرهای کریسکان

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

اتمام موجودی انبار
روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری