ورود

دیوان خواجه حسین مروی

نویسنده: ذبیح الله حبیبی نژاد
طراح جلد، تصویرگر: محمود حسینی

بررسی شعر دورة صفوی و شاعرانی که در این دوره به هند سفر کرده‌اند و در دربار گورکانیان هند سکنی گزیده‌اند. قالب قصیده در دیوان خوجه حسین بسیار حائز اهمیت است و به ویژه او در سرودن ماده تاریخ تبحر فراوان داشت.مخاطب این کتاب برزگسالان به ویژه پژوهندگان نسخ خطی و دانشجویان زبان و ادب فارسی و نسخه‌شناسی هستند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978-600-03-0265-8

تعداد صفحات 240

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول 96

قطع کتاب رقعی

شمار زیادی از تذکره‌نویسان از خواجه حسین و سخنوری او در میانِ شاعران هم‌عصرش به نیکی یاد کرده‌اند و هر یک شرحی کوتاه بر زندگی و اسلوب شعری او سخن‌ها عرضه داشته‌اند. او در سرودن قصیده و ماده تاریخ طبعی بس توانا داشت و در شمار شاعران محتشم دربار جلال‌الدین اکبر بود. معرفی کتاب دیوان خواجه حسین مروی از نظر محقق کتاب ذبیح اله حبیبی نژاد : خواجه حسین مروی یکی از سفیران بازماندة ادب و هنر ایرانی است که به خاطر در دسترس نبودن نسخة کامل از دیوان وی تاکنون معرفی نشده است (به جز در تذکره‌ها و چند مقاله). خواجه حسین به خاطر مهارت در قصیده سرایی و ماده تاریخ مورد توجه سلاطین گورکانی به ویژه همایون شاه و جلال‌الدین اکبر بود او در فنِ خوشنویسی هم از نوادر روزگار بود. صلابت شعر او طبع نازک و لطیفش و آگاهی او به دانش و هنر زمانه و به‌ویژه سخنوری او، باعث شد تا ارج و قربی در مقام شاعری به دست آورد و مورد توجه ادب‌دوستان زمانة خود و بعد از خود قرار گیرد. دیوان او سرشار از آرایه‌های ادبی در فن بدیع و بیانگر است. این دفتر برای پویندگان شعر و ادب پارسی به ویژه شعر دورة دوم صفوی بسیار مغتنم است.

نویسنده

ذبیح الله حبیبی نژاد

بیوگرافی ذبیح الله حبیبی نژاد

ذبیح اله حبیبی نژاد متولد سال 1350 در شهر بابلسر و دارای مدرک کارشناسی زبان و ادبیات فارسی است .

ذبیح اله حبیبی نژاد خود را در امر نویسندگی و تصحیح متون تاثیر گرفته از دو استاد گرانقدر جناب آقای دکتر بهروز ایمانی و استاد دکتر شفیعی کدکنی میداند.

افتخارات ذبیح الله حبیبی نژاد 

کسب مقام نخست در تدوین کتاب آن یار دلنواز  که در جشنوارة سراسری تولیدات حوزة هنری استان‌ها به عنوان بهترین تدوین و پژوهش برگزیده شد.
ـ کسب مقام بهترین پایان‌نامه در جشنوارة طنین بیداری، به خاطر شرحی کامل از زندگی، اندیشه و آثار زنده‌یاد طاهره صفارزاده.