ورود

نقش ایرانیان در تدوین و نشر حدیث

نویسنده: فاطمه السادات تهامی

ناشر سوره مهر

شمارگان 1100

شابک 964-471-669-8

تعداد صفحات 758

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رحلی

کتاب های دیگر نویسنده

کتاب حاضر که حاصل پایان‏ نامه دکترى نویسنده در رشته ‏علوم قرآن و حدیث در سال 1377 از دانشکده علوم انسانى دانشگاه‏ تربیت مدرس است. نخستین مجموعه در شرح حال راویان و محدثان ایرانى در چهار قرن اول هجرى مى‏ باشد. این کتاب‏ پژوهشى در سیر حدیث در ایران و شرح حال و آثار بیش از 6250 راوى و محدث ایرانى و سندى گویا از نقش ایرانیان در تدوین و نشر احادیث معصومین (ع) است. متن کتاب شامل 3 بخش است.بخش «کلیات» به تعریف واژگان و سیر گسترش اسلام در ایران ‏اختصاص دارد. نویسنده در بخش دوم «سیر حدیث و علوم حدیثى در ایران» را با ظهور و گسترش حدیث و محدثان در ایران و مشاهیرمحدثان ایرانى در ایران و سایر بلاد اسلامى را مورد بررسى قرار داده ‏است. بخش سوم به راویان و محدثان ایرانى و فرهنگ نامه زادگاه هاو خاستگاه هاى راویان و محدثان اختصاص دارد. در پایان کتاب نیز کتابنامه و چکیده انگلیسى ارائه شده است. یادداشت:اثر برگزیده پنجمین دوره انتخابات پایان‏ نامه سال‏ دانشجویى این کتاب توسط پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامى تدوین و با جلد شمیز منتشر شده است.

نویسنده

فاطمه السادات تهامی

زندگینامه

فاطمه‌سادات تهامی مدرک کارشناسی الهیات خود را از دانشگاه تهران گرفته است و سپس رشته علوم قرآن و حدیث را در همین دانشگاه در مقطع کارشناسیارشد ادامه میدهد. او مدرک دکتری خود را در رشته علوم قرآن و حدیث در دانشگاه تربیت مدرس به پایان میرساند.

 

تهامی عضو هیئت علمی دانشکده الهیات دانشگاه تهران، گروه شرقشناسی دانشگاه سارایوو، عضو هیئت علمی وابسته مرکز مطالعات و تحقیقات زنان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، و عضو گروه دین و فلسفه دانشگاه تربیت معلم بوده است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

چراغ های روشن شهر

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

ضربت متقابل

راز نگین سرخ

عصرهای کریسکان

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور