ورود

روشهاى کلى استنباط در فقه

نویسنده : محمدابراهیم جناتی
طراح جلد، تصویرگر : -

در این کتاب روش هاى کلى استنباط در فقه، شیوه‏ هاى‏ گوناگون اجتهاد، علل پیدایش، پیامدها و نتایج آنها، تعیین شیوه‏ نوین اجتهادى از راه ویژگیهاى آن مانند: آگاهى کامل از عناصر استنباطى، بررسى شرایط زمان صدور آنها، اوضاع...

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک X-964-471-623

تعداد صفحات 396

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری

کتاب های دیگر نویسنده

در این کتاب روش هاى کلى استنباط در فقه، شیوه‏ هاى‏ گوناگون اجتهاد، علل پیدایش، پیامدها و نتایج آنها، تعیین شیوه ‏نوین اجتهادى از راه ویژگیهاى آن مانند: آگاهى کامل از عناصر استنباطى، بررسى شرایط زمان صدور آنها، اوضاع اقتصادى،اجتماعى، سیاسى هر زمان و مقایسه آنها با شرایط و زمان کنونى‏ جامعه، واقع‏ بینى، دید وسیع، آینده ‏نگرى، سنجیدن ابعاد قضایا،بررسى شرایط و قیود درونى و بیرونى موضوعات و ملاک هاى احکام از راه منبع عام شناخت یعنى عقل، همچنین نبود جمود، تحجر،تعصب کور، دید کوتاه، نظر محدود، سطحى‏ نگرى، عوام ‏زدگى،آسیب ‏پذیرى از نظرهاى گذشتگان، مقدس مآبى، احتیاط هاى بدون‏ دلیل خاص که با روح شریعت سازگارى ندارد و ... معرفى و نقد شده و برخى از مسایل مانند: هنر، زیبائى، موسیقى، مسأله قضاوت زن،مرجعیت زن و مقام ریاست جمهورى زن، بر اساس این شیوه نوین ‏بررسى شده است. این کتاب توسط پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامى تدوین وبا جلد گالینگور منتشر شده است.

نویسنده

محمدابراهیم جناتی

زندگینامه

وی متولد سال ١٣١١ در روستای تاش از توابع شاهرود است. محمدابراهیم جناتی، از روحانیون ومراجع تقلید شیعه می‌باشد. از وی به عنوان روشنفکرترین مرجع تقلید جهان اسلام وامام موسی صدرنوین درفقه نام برده می شود. در شش سالگی به فراگیری قرآن مجید و ادبیات فارسی پرداخت و در یازده سالگی وارد مدرسه علمیه شاهرود شد. در مدت چهار سال موفق به اتمام مقدمات و مقداری از سطح عالی شد. هنوز هیجده بهار از عمرش نگذشته بود که سطوح عالیه فقه و اصول را به ضمیمه منظومه سبزواری به پایان رساند و به منظور گذراندن مراحل بعدی به مشهد هجرت کرد.

پس از مدتی به قم رفت و با شرکت در درس خارج فقه سید حسین بروجردی و خارج اصول روح‌الله خمینی به تحصیل ادامه داد. سپس به نجف مهاجرت کرد و بیست و پنج سال در آنجا ماند و از درس اساتیدی چون سید محمود حسینی‌شاهرودی، سید محسن حکیم، سید عبدالهادی شیرازی، حسین حلی، میرزا باقر زنجانی و سید ابوالقاسم خویی استفاده کرد.

به موازات تحصیل، به تدریس رسائل و شرح لمعه و نیز تألیف روی آورد. یازده سال در جامعة النجف کتاب‌های سطح عالی حوزه (رسائل، مکاسب و کفایه) را تدریس کرد. در سال ١٣٥٨ با مراجعت به ایران و اقامت در شهر قم، همچنان کار تدریس و تألیف کتب و مقالات علمی را پی گرفت. وی نخستین شخصیت علمی است که فقه، اصول، علوم حدیث و علوم قرآن را در حوزه علمیه قم به صورت تطبیقی، از دیدگاه بیست و دو مذهب از یکصد و سی و هشت مذهب فقهی که در تاریخ فقه اسلامی وجود دارند، تدریس کرده‌است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
جایگاه شهود (معناگرا)

محمد علی مقیمی

خاکه نغمه‌ها

عباس باقری

عقاب علیه شیر

ستاره شمالی

به کوشش:سیدولی هاشمی

خاطرات 15 خرداد تهران

روزهای مندرس

عباس باقری

میوه های رسیده

سید مهرداد موسویان

باز بسته است

حسن شیخ حائری

شهادت نامه عاشقان

ولی الله کلامی زنجانی

تمرین سکوت می کنم بعد از تو

کتاب های پیشنهادی ما
روزشمار 15 خرداد 1342 ( جلد چهارم )

واحد تدوین تاریخ انقلاب اسلامی دفتر ادبیات انقلاب اسلامی

شبی بدون تو و ساعتی که زنگ نمی زد

اصغر عظیمی مهر

وقتی آقا جان دستگیر شد

داوود امیریان

دشت عباس

محمد رضا خلیلی

دو نظریه تروریسم و فداکاری در ایران

یعقوب توکلی

ماهی نمیر (معناگرا)

پوریا شیرانی

رقص روی یک پا

مصطفی مصیب زاده

توپچنار

انیسه شاه حسینی

غریبه

داوود بختیاری دانشور

پیاز رنده رنده

منیره هاشمی

مشتریانی که این کتاب را خریده اند، کتاب های زیر را مطالعه کردند
فرهنگ آزادگان - جلد دوم

غلامعلی رجایی

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

من در شلمچه بودم

فاتن سبزپوش

نیمای بابا و هفت دزد بک لایت

سیدمحمد ثاحبی

خاطرات سید کاظم اکرمی

مسعود کرمیان ، جواد کاموربخشایش

عطر سیب

اشعار منتخب سوگواره عطر سیب

یک وجب و چهار انگشت

محمد پرحلم

یک خانه از مقوا

محمد سرابی

شب ستاره و گیسو

انسیه موسویان

فرهنگ سازها

طغرل طهماسبی مراغی