ورود

ادبیات در جنگ های ایران و روس

نویسنده: هدایت الله بهبودی

ناشر سوره مهر

شمارگان 300

شابک 978-600-175-744-0‬

تعداد صفحات 104

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

خلاصه اثر

این کتاب برای اولین بار سال 1371 منتشر شد و طی این مدت تجدید چاپی صورت نگرفته بود.

این کتاب حاصل پژوهشی است که بهبودی درباره آثار ادبی، شاعران و نویسندگانی انجام داده که در تاریخ جنگ های ایران و روسیه تولید شده و یا فعالیت داشته اند.

بهبودی در بخشی از مقدمه خود برای این کتاب می نویسد:

به دور نظم و نثر ادبیات سرزمین ما که با ابزار و صنایع ادبی پرداخت یافته هم به دلیل فراوانی توجه تذکره نویسان قدیم و هم به علت محدودیت حوزه پژوهش مورخین معاصر، دایره ای کشیده شده است. این توجه بویژه نسبت به شعر که به عنوان شایعترین و پرنفوذترین زبان توانسته در عرصه های گوناگون به آفرینش های دینی، عرفانی، حماسی، اخلاقی، اجتماعی و... بپردازد موجب گشته تا این زمینه ادبی نزدیکترین مفهوم را به واژه ادبیات پیدا کند. و چه بسا این نزدیکی قبل از ورود داستان، نمایشنامه، طنز، قطعه در شیوه های تازه آن و پیش از کاربرد نثر جدید، یک تقارب حقیقی بوده باشد.

اگر زمان حاضر را که با گسترش، گوناگونی و دسته بندی علوم در همه زمینه ها، و حتی در خود ادبیات همراه است، از دوره های دیگر منها کنیم، محدوده شناخته شده ادبیات گذشته ما نزد بیشتر پژوهندگان، همان دایره بالاست.

از نظم و نثر آمیخته به فنون و رموز ادبی فراتر برده آثاری را در بر می گیرد که نمایانگر تفکر و اندیشه جامعه درهر دوره تاریخی است. در شناسایی منابع هر برهه، به گونه ای از آثار مکتوب بر می خوریم که نه می توان به لحاظ هنر کلام آن ها را در کنار منظومه ها و دواوین شعر قرارداد و نه می توان به دلیل نوع موضوع در ردیف تذکره های شعرا و کتاب های مورخین نشاند.

با این حال چشم پوشی از آن ها در بررسی های تاریخی ادبی، به علت اینکه مظهر روح جامعه و یا شاخص اندیشه گروه های اجتماعی بوده اند، غیرممکن است. نام کتاب ادبیات در جنگ های ایران و روس با تأکید بر باور اخیر از مفهوم ادبیات انتخاب شده است.

در پایان این کتاب هم برخی اسناد تصویری درج شده است.

 

نویسنده

هدایت الله بهبودی

زندگینامه

هدایت‌الله بهبودی کلهری 29 اردیبهشت 1339 در تبریز به دنیا آمد و در سال 1343 همراه خانواده از تبریز راهی تهران شد. وی در سال 1371 در مقطع کارشناسی در رشته تاریخ از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد. با آغاز جنگ تحمیلی بهبودی در مقام خبرنگار به فعالیت پرداخت. پیش از آن در واحد امور خارجه‌ی دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی اشتغال داشت. او در سال 1362 خبرنگار روزنامه تهران تایمز شد و سه سال بعد (1365) به دفتر روزنامه‌ی جمهوری اسلامی‌ رفت و مسئول صفحه‌ی «جبهه و جنگ» شد. بهبودی سرانجام در پاییز سال 1367، همراه مرتضی سرهنگی، به حوزه‌ی‌هنری رفت و این دو دفتر "ادبیات و هنر مقاومت" را تأسیس کردند. بهبودی مدتی نیز سردبیر سرویس فرهنگی روزنامه ایران (سال اول تأسیس) بود. پس از پنج سال بهبودی از دفتر "ادبیات و هنر مقاومت" جدا شد و در سال 1372 دفتر "ادبیات انقلاب اسلامی" ‌را در حوزه‌ی‌هنری تأسیس کرد. بهبودی در زمستان 1382 سردبیر فصلنامه‌ی مطالعات تاریخی شد و تاکنون (1389) سردبیری این فصلنامه را به عهده دارد.

 

کتاب های مرتبط
مربع های قرمز

زینب عرفانیان

چراغ های روشن شهر

آن بیست و سه نفر

کوچه نقاش ها

راحله صبوری

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

عصرهای کریسکان

ضربت متقابل