ورود

کتاب گویای دختر شینا

نویسنده : بهناز ضرابی زاده
طراح جلد، تصویرگر : -

گوینده: مهرخ افضلی

ناشر سوره مهر

شمارگان 1000

شابک

تعداد صفحات 0

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب

نمای نزدیک: بهناز ضرابی‌زاده در «دختر شینا» قدم به قدم وارد زندگی قدم خیر محمدی کنعان شده است تا زندگی او با سردار شهید ستار ابراهیمی هژیر را روایت ‌کند و همدم شب‌های تنهایی این زن و فرزندانش شود؛ شب‌هایی که قدم خیر و فرزندانش وضعیت قرمز را تجربه می‌کردند و پدر در مناطق جنگی مشغول دفاع در برابر دشمن بود. این کتاب حکایتی از یک زندگی در پشت صحنه جنگ است؛ خاطرات زنی که در طول هشت سال ازدواجش با یکی از سرداران دفاع‌مقدس، با دشواری‌های دوری همسر و بزرگ کردن فرزندانش، کنار آمد و به تنهایی زندگی‌ را اداره کرد، چهار دختر و یک پسر به دنیا آورد و همسرش فقط موقع به دنیا آمدن یکی‌شان در کنارش بود. «دختر شینا» از معدود کتاب‌های خاطرات است که زندگی پرفراز و نشیب یک دختر جوان روستایی را در برابر چشمان ما به نمایش می‌گذارد، دختری که آن‌قدر می‌ایستد و می‌افتد و دوباره برمی‌خیزد تا جنگ را تحقیرکند. «دختر شینا» از 19 فصل تشکیل شده و از روایت کودکی قدم خیر آغاز می‌شود؛ از زمانی که نامش را به خاطر قدم خوشی که داشت «قدم خیر» گذاشتند تا زمانی که حماسه زندگی‌اش را در پشت جبهه‌ها رقم زد. ضرابی‌زاده هم توانسته با تیزبینی و هوشمندی یک نویسنده، همه صحنه‌ها و فضاهای کتاب را اثرگذار و ملموس روایت کند.

نمای میانی: بهناز ضرابی‌زاده کار‌شناس ادبی کانون پرورش فکری همدان است. اما بیش و پیش از هر چیزی نویسنده است. مسئولیت‌هایی هم در این عرصه دارد، مثل دبیری انجمن داستان دفاع مقدس. ضرابی‌زاده برگزیده بیش از ۳۰ جشنواره داستان‌نویسی سراسری است و داور مسابقات مختلف ادبی همدان نیز بوده است. تألیف و چاپ بیش از دویست و پنجاه اثر ادبی در نشریات از دیگر فعالیت‌های این نویسنده ۴۴ ساله است.

نمای دور: بهناز ضرابی‌زاده: «دختر شینا» یک کار دلی بود و سفارشی از نهاد خاصی نداشتم. من هیچ آشنایی با این خانواده نداشتم و همواره آرزو داشتم که بتوانم از خطه همدان خانواده‌ای را به ایرانیان معرفی کنم. وقتی زندگی حاج ستار را خواندم خیلی علاقمند شدم تا با همسر ایشان مصاحبه‌ای انجام دهم. حاج ستار کسی بود که در سن 24 سالگی به شهادت رسیده بود و همسر خود را با 5 کودک تنها گذاشته بود. عنوان این اثر از نام مادر قدم خیر محمدی کنعان گرفته شده است. دختر بزرگ این خانواده بعد از تولد به دلیل کودکی نمی‌توانست نام مادربزرگ خود را به خوبی ادا کند و به جای مامان شیرین، از لفظ «مامان شینا» استفاده می‌کرد. این کتاب عاشقانه‌های دو همسر است و زندگی، شور، عشق و معنویت در کتاب موج می‌زند. نوشتن «دختر شینا» دو سال به طول انجامید. بارزترین ویژگی‌ همسر حاج ستار حیا و نجابت وی بود و بارزترین خصیصه خانواده آنها شاد و خوشحال بودن.
از کتاب: حالا دو تا دختر داشتم و کلی کار. صبح که از خواب بیدار می‌شدم، یا کارهای خانه بود یا شست‌وشو و رُفت و روب و آشپزی یا کارهای بچه‌ها. زن داداشم نعمت بزرگی بود. هیچ وقت مرا دست تنها نمی‌گذاشت. یا او خانه ما بود، یا من خانه آن‌ها. خیلی روزها هم می‌رفتم خانه حاج آقایم می‌ماندم. اما پنج‌شنبه‌ها حسابش با بقیه روزها فرق می‌کرد. صبح زود که از خواب بیدار می‌شدم، روی پایم بند نبودم. اصلاً چهارشنبه شب‌ها زود می‌خوابیدم تا زودتر پنج‌شنبه شود. صفحه99

از همین قلم: مرغ شل (سوره مهر) آن روز سه شنبه بود (صریر) سیب آرزو (مدرسه) آدم برفی (عروج) گنجشک سبز و آبی (صریر) بابای ۹ سالگی (برکت کوثر) آخرین تکه نان کودک (کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان)

 

تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب «دختر شینا»
متن تقریظ رهبر انقلاب بر این کتاب‌ـ که خاطرات خانم قدم‌خیر محمّدی‌کنعان از همسر شهیدش (سردار حاج ستار ابراهیمی هژیر) و به قلم خانم ضرابی‌زاده است‌ـ بدین شرح است:
بسمه‌تعالی
رحمت خدا بر این بانوی صبور و با‌ایمان؛ و بر آن جوان مجاهد و مخلص و فداکاری که این رنج‌های توان‌فرسای همسر محبوبش نتوانست او را از ادامة جهاد دشوارش باز دارد.
جا دارد از فرزندان این دو انسان والا نیز قدردانی شود.

 

 

نویسنده

بهناز ضرابی زاده

بهناز ضرابی‌زاده:
متولد 1347 نويسنده و رييس کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان همدان
کتاب های نویسنده
ساجی
دختر شینا
گلستان یازدهم
محله حاجی
مرغ شل

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
درسهاى بازیگرى (بازی برای دوربین )

گربه در جوراب زنانه

شهرام شفیعی

آبنبات هل دار

مهرداد صدقی

روزشمار 15 خرداد 1342 ( جلد چهارم )

واحد تدوین تاریخ انقلاب اسلامی دفتر ادبیات انقلاب اسلامی

کودک و توفان

حسین فتاحی

فرنگیس

مهناز فتاحی

بختک

کارگاه قصه و رمان حوزه هنری

سخت است قلم باشی و دلتنگ نباشی

نغمه مستشار نظامی

فارابی خیال و خلاقیت هنری

فارابی خیال و خلاقیت هنری را نادیا مفتونی

جنگه و جنگه بیا تماشا - نمایشنامه های آسان 30

کتاب های پیشنهادی ما
کودک و توفان

حسین فتاحی

احیاگری و مردم‌سالاری دینی

عماد افروغ

خاک عشق

فاطمه ابراهیمی و فریبا شادمهر

جایگاه شهود (معناگرا)

محمد علی مقیمی

عشق باران است

عبدالرضا رضایی نیا

ابد + ده سال(خاطرات سرتیپ فتورائی)

هادی عابدی

خنده در مراسم تدفین

علیرضا لبش

از چنده لا تا جنگ

گلستان جعفریان

بیست و چهار تز دربازخوانی ابر کتاب (بر ساخت اجتماعی واقعیت)

دکتر حامد حاجی حیدری

نگهبان غار

احمد بهجت ، مجتبی رحماندوست

مشتریانی که این کتاب را خریده اند، کتاب های زیر را مطالعه کردند
شعله و شب

راضیه تجار

سیب های سرخ معطر

حسین دارند

برگزیده اشعار خلیل الله خلیلی

بهروز ثروتی

کاکل به سر (جلد اول از مجموعه یه باغ سبز کوچولو)

شاهین رهنما

پیاده آمده ام

سید احسان باقری

آفتاب و آئینه

محمدصادق کوشکی

قطار و مادربزرگ

پاو مار - کمال بهروزکیا - فرانتس ویتکامپ

سفر به روسیه

هدایت الله بهبودی

آنجا که زنبق ها می شکفند

نوشته :وراوبیل کلیور / ترجمه : پروین جلوه نژاد

بوی باروت سوخته

کریمی