ورود

میراث پهلوانی در خراسان (کتاب اول)

نویسنده: هوشنگ جاوید

کمبود مرجع در زمینه آئینی حماسی و پهلوانی در استان خراسان و راجع به آن در منابع موجود کشور انگیزه نوشتن این کتاب بوده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 0 - 0232 - 03 - 600 - 978

تعداد صفحات 130

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

این کتاب به بازنمایی و بازشناسی سابقه تاریخی بر اساس آنچه که اکنون در خراسان بازمانده است می پردازد. متن پشت جلد کتاب میراث پهلوانی در خراسان در فرهنگ شفاهی خراسان پهلوانان و پهلوانی حیات ویژه ی خود را داشته و دارند ، روح پهلوان سازی در این بخش بسان غزلواره ای به خورد ذهن مخاطب داده می شود ، چون اوسانه هایی که برخی شان تعزلی تیز هست و یا اوسانه هایی که حکایت از پهلوانان عارف ، متدین و مذهبی دارد ، خداداد پهلوان ، خورشید آفرین پهلوان ، دیوزاد پهلوان ، ملک جمشید ، ملک ابراهیم ، و ملک محسن پهلوان و بسیاری دیگر که جای ثبت و پژوهش بسیار دارند . گران سنگ ترین بخش اوسانه های پهلوانی خراسان اوسانه هایی است که پهلوانان نقش آفرین رویدادهای بی نام اند و ما همواره آنان را با نشان می شناسیم چرا که ناشناخته اند ....

نویسنده

هوشنگ جاوید

زندگینامه

 

هوشنگ جاوید (زاده چهاردهم خرداد ۱۳۳۸ تهران) پژوهشگران موسیقی نواحی و آیینی ایران است.

 

او در تهران و مشهد دوران نوجوانی و جوانی خود را سپری کرد و در رشته فیلمبرداری و نورپردازی از دانشکده صدا و سیما فارغ‌التحصیل شد. جاوید از شاگردان سید ابوالقاسم انجوی شیرازی بنیانگذار مکتب مرکز فرهنگ مردم ایران در صدا و سیما بود و در این سال‌ها مسئولیت‌های فراوانی را نیز بر عهده داشت. او یکی از برجسته‌ترین پژوهشگران موسیقی نواحی و بنیانگذار جشنواره‌های مختلف موسیقی نواحی و آیینی در ایران است.

کتاب های مرتبط
وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

اتمام موجودی انبار
زندان الرشید

کوچه نقاش ها

راحله صبوری

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

آن بیست و سه نفر

اردوگاه اطفال

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

اتمام موجودی انبار
پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

ضربت متقابل