ورود

میراث پهلوانی در خراسان (کتاب اول)

نویسنده: هوشنگ جاوید

کمبود مرجع در زمینه آئینی حماسی و پهلوانی در استان خراسان و راجع به آن در منابع موجود کشور انگیزه نوشتن این کتاب بوده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 0 - 0232 - 03 - 600 - 978

تعداد صفحات 130

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

این کتاب به بازنمایی و بازشناسی سابقه تاریخی بر اساس آنچه که اکنون در خراسان بازمانده است می پردازد. متن پشت جلد کتاب میراث پهلوانی در خراسان در فرهنگ شفاهی خراسان پهلوانان و پهلوانی حیات ویژه ی خود را داشته و دارند ، روح پهلوان سازی در این بخش بسان غزلواره ای به خورد ذهن مخاطب داده می شود ، چون اوسانه هایی که برخی شان تعزلی تیز هست و یا اوسانه هایی که حکایت از پهلوانان عارف ، متدین و مذهبی دارد ، خداداد پهلوان ، خورشید آفرین پهلوان ، دیوزاد پهلوان ، ملک جمشید ، ملک ابراهیم ، و ملک محسن پهلوان و بسیاری دیگر که جای ثبت و پژوهش بسیار دارند . گران سنگ ترین بخش اوسانه های پهلوانی خراسان اوسانه هایی است که پهلوانان نقش آفرین رویدادهای بی نام اند و ما همواره آنان را با نشان می شناسیم چرا که ناشناخته اند ....

نویسنده

هوشنگ جاوید

زندگینامه

 

هوشنگ جاوید (زاده چهاردهم خرداد ۱۳۳۸ تهران) پژوهشگران موسیقی نواحی و آیینی ایران است.

 

او در تهران و مشهد دوران نوجوانی و جوانی خود را سپری کرد و در رشته فیلمبرداری و نورپردازی از دانشکده صدا و سیما فارغ‌التحصیل شد. جاوید از شاگردان سید ابوالقاسم انجوی شیرازی بنیانگذار مکتب مرکز فرهنگ مردم ایران در صدا و سیما بود و در این سال‌ها مسئولیت‌های فراوانی را نیز بر عهده داشت. او یکی از برجسته‌ترین پژوهشگران موسیقی نواحی و بنیانگذار جشنواره‌های مختلف موسیقی نواحی و آیینی در ایران است.

کتاب های مرتبط
دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

اتمام موجودی انبار
مربع های قرمز

زینب عرفانیان

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

لشکر خوبان

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

کالک های خاکی

اتمام موجودی انبار
کتاب دا

سیده اعظم حسینی

اتمام موجودی انبار
زندان الرشید

اردوگاه اطفال