ورود

قیمت عشق

نویسنده: مرتضی نوربخش

کتاب قیمت عشق گزینه غزل سبک عراقی به کوشش مرتضی نوربخش است این کتاب شامل 7 بخش عطار نیشابوری - مولوی - فخرالدین عراقی - سعدی شیرازی - خواجوی کرمانی - حافظ شیرازی - عبدالرحمن جامی است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978-600-175-990-1

تعداد صفحات 522

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

در مقدمه کتاب آمده است : در قرن هفتم و هشتم ، به ترتیب ، با ظهور و درخشش شاعرانی چون سعدی  و حافظ تحولی در غرل فارسی  پدید آمد که امروزه ، پس از گذشت قرن ها ، آثار این دو شاعر  همچنان مبنای زیبایی شناسی  برای اهل تحقیق است ؛ شیخ شیراز  ، با غزل های عاشقانه و لحن صمیمی و دلبرانه ، و خواجه  شیراز ، با غزل های عارفانه و دقت در معماری کلمه ، که هریک در جایگاه خود منزلتی رفیع و مثال زدنی دارند.اما به غیر از ان دو تن که از سرآمدان  سبک عراقی اند ، اگر بخواهیم سبکی برای بقیه قائل شویم ، باید از خواجوی کرمانی نام ببریم که حلقه واسط بین سعدی و حافظ است و سخنش دارای ویژگی سبکی است ، آنگاه فخرالدین عراقی ، مولوی و عطار نیشابوری که در دو نفر اخیر ، یعنی مولوی و عطار ،ویژگی شعر سبک عراقی چشمگیر نیست و فقط حضورشان در دوره سبک عراقی مطمح نظر است ، به ویژه عطار که سال های پایانی عمرش در ربع اول قرن هفتم است .با این وصف ، غزل سبک عراقی با سعدی و حافظ به کمال رسیده ، سپس در قرن نهم به سرازیری افتاده و به عبدالرحمن جامی ختم شده است. توبه تزویر عزم دارم که امشب نیم مست پای کوبان کوزه دردی به دست سر به بازار قلندر بر نهم پس به یک ساعت ببازم هر چه هست تا که از تزویر باشم ره نمای ؟ تا کی از پندار باشم خودپرست؟ پرده پندار می باید درید توبه تزویر می باید شکست. لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

مرتضی نوربخش

زندگینامه

مرتضی نوربخش در چهارم اردیبهشت ماه 1342 در لنگرود به دنیا آمد. دوران کودکی و تحصیلات را در همان جا گذراند و در سال 1359 دیپلم گرفت. رویکرد او به شعر به دوران نوجوانی بازمی گردد که هم زمان با شروع جنگ تحمیلی است. شعرهای «نوربخش» تا کنون به صورت پراکنده در اکثر نشریات و جنگها و مجموعه شعرهای گردآوری شده ویژه دفاع مقدس، انتشار یافته است. وی از سال 1365 در کرج اقامت داشت و دبیر آموزش و پرورش آن جاست. او از آغاز فعالیت خود تا این زمان، در بسیاری از همایشهای شعر دفاع مقدس و شبهای شعر و مقامت حضور داشته است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط