ورود

فرهنگ سازها

نویسنده: طغرل طهماسبی مراغی

با عنایت به خالی بودن جای چنین کتابی در میان منابع و نیز اثری که تأثیر و تأثّر موسیقی و ادبیّات را جلوه نماید، از سال 1376 با مشاهده‌ی متون نظم و نثر ادبیّات هزار ساله‌ی کلاسیک و معاصر، ضمن معرّفی سازهای ایرانی، نمود آن‌ها در ادبیّات ما تبیین گردیده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978-600-03-0447-8

تعداد صفحات 306

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری

کتاب های دیگر نویسنده

فرهنگ سازها نام مجموعه‌یی است که در آن نامِ سازهای ‌ایرانی و آن دسته از سازهای غربیِ به‌کار رفته در موسیقی ایران، به صورت مشروح در سه قسمتِ: سازهای بادی، رشته‌یی و ضربی در آن ذکر شده است. جلدِ اوّلِ مجموعه، به سازهای بادی (ذواتُ النّفخ)، اختصاص یافته که اسامی در آن به صورت الفبایی مرتّب گردیده است؛ شناختِ نوع ساز، ساختمان ساز، زمان ‌و ‌مکانِ ایجاد، نظریّه‌ی صاحب‌نظران، شاهدان نظمی ‌و‌ نثریِ گویندگان برترِ ‌هزار ساله‌ی ادب‌ فارسی، شرح هر مطلبِ دور از ذهن به همراهِ تصاویر، ‌مجموعه‌ی «فرهنگ سازها» را تشکیل می‌دهند. برشی از کتاب فرهنگ سازها : و گویند و چه خوش گویند که موسیقی اشرفِ صناعات باشد و واضعانِ این صناعت حکمای الهی چون: فیثاغورِث و افلاطون و ارسطو و بطلمیوس و باربَد و نکیسا بوده‌اند؛ حکیمی که می‌گوید: من استماعِ نغمه‌یی چند از حرکاتِ فلکی می‌کنم و آن نغمات در حنجره‌ی خیالِ من متمکّن گشته، و آن گاه از آن اصول، قواعدِ این علم بنهادند. و امروزه روز، موسیقی، این هنر مظلوم و مهجور که میراثی با ارزش از گذشتگان است، آن‌گاه با ارزش خواهد ماند که آن‌ را به عنوان میراث بدانیم. این تلقّی، محصول آزادی، فراغت و رفاه است! با این همه هرجا و هرگاه فریاد برآوریم که: «هنر نزد ایرانیان است و بس» ! بی‌فایده خواهد بود تا به این مهم دست یابیم.

نویسنده

طغرل طهماسبی مراغی

طغرل طهماسبی در سال 1353 در شهر مراغه دیده به جهان گشود. پس از أخذ مدرک دیپلم در رشته‌ علوم تجربی، مدرک لیسانس و فوق‌لیسانس خود را در رشته‌ مورد علاقه‌ خود زبان و ادبیّات فارسی دریافت نمود. دانشجوی سال دوم دوره‌ لیسانس بود که اوّلین اثر خود را با نام «موسیقی در ادبیّات» به زیور طبع آراست که در مدّت زمان کوتاهی در بازار کتاب کمیاب شد.
طغرل طهماسبی در حال حاضر کارشناس ارشد امور فرهنگی اداره‌ فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مراغه است.

کتاب های مرتبط
کالک های خاکی

ضربت متقابل

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

اردوگاه اطفال

فرنگیس

مهناز فتاحی

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی