ورود

جامعه شناسی اخلاقی هنر

نویسنده: حسن ب‍لخاری قهی

این کتاب با تعریف هنر در دو فرهنگ شرقی و غربی، به تحلیل مهم‌ترین نظریه‌های حاکم در عرصه جامعه‌شناسی هنر می‌پردازد. چه رویکرد کسانی چون ژدانف و لوکاچ و چه پیروان نظریه انتقادی اندیشمندان مکتب فرانکفورت و حتی نظریه تمایز کسانی چون بوردیو. اما دغدغه اصلی کتاب تیمین ثبت میان اخلاق، هنر و تعهدات و پاسخ به یک فرضیه که گرایش به هر گونه تعهدی سبب کاهش آزادی هنرمند و لاجرم خلاقیت او می‌شود. فرضیه‌ای که در بطن و متن رویکردی چون رویکرد «هنر برای هنر» تعهد را مرگ هنر قلمداد می‌کند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 4 - 0263- 03 - 600 - 978

تعداد صفحات 275

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

برشی از کتاب جامعه شناسی اخلاقی هنر :

سخن اصلی نظریه‌های جامعه‌شناسی هنر، محور بودن جامعه و اجتماع در تبیین ماهیت هنر بود. بر خلاف نظریه‌های «میمزیس» و «بیان» که در تعریف هنر محوریت مطلق را به هنرمند می‌دادند یا نظریة «فرم» و «تجربة زیبایی‌شناختی» که محوریت را به اثر، نظریه‌های جدید جامعه‌شناختی محوریت مفهوم هنر را اجتماع و یا جمعی از هنرمندان با عنوان «جهان هنر»، «میدان‌های هنر» یا نهادهای هنری می‌دانستند. بنیاد این نظریه‌ها بر این بود که اثر هنری با پذیرش نهادی از هنرمندان می‌تواند اثر هنری محسوب شود. این نظریه‌ها گرچه به نوعی روشن‌نگری در باب ماهیت هنر می‌انجامید اما اغتشاشاتی نیز می‌آفرید. اغتشاشاتی که مؤلفه‌های برون‌هنری را در تبیین ماهیت آن دخیل کرده و ضد معیارهایی می‌آفرید که معیار تعین و تعریف آثار هنری می‌شد.

بودند فلاسفه‌ای که هنر را در خدمت اخلاق می‌خواستند (چون افلاطون و ارسطو) و حکمایی که بر آداب معنوی هنرمندانی که هنر را مقدس می‌شمردند و زیبایی را صفت خدا، تأکید می‌کردند. هنرمندانی که بر پای آثار خود امضا نمی‌نهادند تا در مقابل خالقی چون حق، خالق تصور نشوند و سالکانی که در فرهنگ شرقی، عبادت، ذکر و مراقبه را شرط اصلی ورود به عرصه و صحنه شهودی هنر می‌دانستند. اما همه قصه نسبت هنر و اخلاق این نبود. در میدان همان نظریه‌پردازان یا نظریه‌بازان اروپایی و هنرمندان برکشیده شده از متن آن، و مبتنی بر این نظریه آرتور دانتو که هنر را بر خلاف گذشته متأثر از نظریه‌ها می‌دانست و نه مؤخر بر آن (و معتقد بود در قرن بیستم ابتدا بیانیه‌ها صادر و سپس آثار هنری خلقی می‌شد) جهان آشفته‌ای در باب هنر و اخلاق خلق شد. در این آشفته‌بازار نظری قرن بیستم که دامنة آن به بسیاری از نظریه‌های هنری و انسانی نیز رسید نظریه‌ای نیز در تبیین نسبت میان هنر و اخلاق، یگانه حُسن زیبایی‌شناختی اثر هنری را قبح اخلاقی آن دانست. نظریه‌ای که بیانگر وجهی از نظریة انحطاط بود.

نویسنده

حسن ب‍لخاری قهی

حسن بلخاری قهی:
متولد ۱۳۴۱، نويسنده، پژوهشگر و استاد دانشگاه
کتاب های نویسنده
تجلی مفاهیم اسلامی در مجسمه سازی دوران پس از انقلاب اسلامی
جامعه شناسی اخلاقی هنر
حکمت هنر هند
قدر
مبانی عرفانی هنر و معماری اسلامی - جلد اول و دوم
سرگذشت هنر در تمدن اسلامی
اورنگ
آشنایی با فلسفه هنر
تجلی نور و رنگ در هنرهای ایرانی ـ اسلامی

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

عصرهای کریسکان

اردوگاه اطفال

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

کوچه نقاش ها

راحله صبوری

چراغ های روشن شهر

آن بیست و سه نفر

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

در کمین گل سرخ

محسن مومنی