ورود

کیارش

نویسنده: هادی حوری

نمایشنامه دریک پرده نمایشنامه «کیارش» با نگاهی به افسانه «آرش» به رشته تحریر در آمده است. کیارش جوانی با پوشش ساده است که بر لباسش نشانه‌های کیانی دارد. «ایراندخت» دختری زیبارو و شمشیرزن است که عاشق کیارش بوده و تا منزل آخر با او می‌رود.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978-600-03-0214-6

تعداد صفحات 47

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

افسانه آرش با کار قهرمانانه او نه تنها به پایان نمی رسد بلکه خود آغاز راه دیگری ست. آرش سفری غریبانه را بر خاک وطن خویش آغاز می کند تا به لحظه محتوم واقعه در رسد و اینک با چشم های نگران ایستاده تا این بار «زمان» از او بگذرد. این شروع هزیمتی ست که مردمان در طول تاریخ از مرگ قهرمان خود آغاز کرده اند. مردمانی که قهرمان خویش را با اسم دردها و رنج هایی که می کشند می نامند. آرش بر برهوت تنهایی «قهرمان بودن» ایستاده است و می بیند که بر سور عزای او افراسیاب و کاووس دست به یک کاسه می برند. اما در این میان کسانی نام او را در شب های تاریک و تلخ زیستن هاشان به یاد می سپارند و حماسه می سازند (شاهنامه) و او می بیند همان توفانی که تیر شه پرش را تا اقصای تاریخ برده است، با خود بذری به ارمغان آورده که بر دشت ها سیاوشان می رویاند و با خون سهراب ها آبیاری می کند، و می بیند آن جماعت تاریک که او را تا پای قله البرز برده اند نه دیگر جماعتی کور و کر و گنگ، که جنگلی سبز و ایستاده اند و با دهانی پرآتش ندا می دهند که: آرش زنده است... آرش زنده است... آرش زنده است و این گونه است که افسانه قهرمان با کار شجاعانه او هرگز به پایان نمی رسد، بلکه آغاز راه حماسه است... و این همان تیری ست که ضحاکیان را، در انکار البرز و آرش هماره می هراساند و نفس هاشان را که بیهوده در سازهای ناکوک خویش می دمند روزی در گلوگاه می بندد.

نویسنده

هادی حوری

زندگینامه

هادی حوری نمایشنامه‌نویس، شاعر و خوشنویس است. او عضو رسمی انجمن خوشنویسان ایران‏، مدرس در هنرستان گرافیک ابصاهادی حوری نمایشنامه‌نویس، شاعر و خوشنویس است. او عضو رسمی انجمن خوشنویسان ایران‏، مدرس در هنرستان گرافیک ابصار‏ و عضو پیوسته انجمن نمایشنامه‌نویسان ایران است. از هادی حوری تا کنون نمایشنامه‌های: ‏ ‏ «نقل پرومته»؛ «ایلکوچ ستاره»؛ «ملکه جنیان»؛ «پرده‌خوانی افلاک» ‏؛ ‏ «باران‌» ‏ «‌گور اسفند» «دایره اسفند» منتشرشده است‏ و عضو پیوسته انجمن نمایشنامه‌نویسان ایران است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

ضربت متقابل

فرنگیس

مهناز فتاحی

اتمام موجودی انبار
زندان الرشید

کوچه نقاش ها

راحله صبوری

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

مربع های قرمز

زینب عرفانیان