ورود

نقش زن در موسیقی مناطق ایران

نویسنده: هوشنگ جاوید

کتاب حاضر که شامل 9 بخش است به بررسی آوازها و نغمات زنان در مناطق مختلف ایران می‌پردازد. از جمله مطالب هر بخش عبارتست از: نشانه یابی ایمان و باورهای دینی در آوازها و نغمات زنان ایرانی، نگرشی بر ترانه‌های کار و تلاش در میان زنان ایرانی (در محیط خانه و هنگام رفت و روب، جامه‌شویی، آشپزی، ... و در بیرون محیط خانه چون فرش‌بافی، مزارع، باغات و ...) به‌همراه نمونه‌هایی ترانه‌های ترکمن، ملایر، ایل چهارلنگ بختیاری، گیلانی، موسیقی آوازی زنان ایران و مسئله زبان مادری (آوازهایی با هجاهای کوتاه، آوازهایی که اصوات با حرکت اجسام و یا حرکات نمایشی چهره و دست مادر به کودک منتقل می‌شود، آوازهای پنج نتی یا پنتاتونیک، آوازهای فولکلوریک)، موسیقی آئینی مذهبی زنان ایرانی، موسیقی زنان در استان گلستان، گفت‌وگویی با زنان موسیقی‌دان در نواحی ایران (گفت‌وگو با 7 زن در مناطق کاشان، خراسان، کردستان و چهار‌محال و بختیاری)، نموداری از دسته‌بندی موسیقی زنان در نواحی و مناطق مختلف ایران، گزیده سخنرانیهای جشنواره موسیقی زنان نواحی ایران (آقایان: محمدرضا درویشی، رضا مهدوی، هوشنگ جاوید و خانم زهرا شجاعی).

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 5-861-471-964-978

تعداد صفحات 178

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

‌کتاب نقش زن در موسیقی مناطق ایران با نگاهی مردم‌شناسانه، موسیقی زنان در مناطق مختلف ایران را بررسی کرده است. در واقع این کتاب به منزله درآمدی جالب توجه و بدیع از نوعی دایره‌المعارف شفاهی محسوب می‏شود که به بررسی نحوه مواجهه و رویکرد زنان به موسیقی می‏پردازد و سخنی است درباره روش به کارگیری کلام آهنگین و ترانه‏های مختص زنان. مؤلف معتقد است که بانوان ایرانی این نغمه‏ها را با هدف معینی دنبال می‌کنند و از سوی مادرانی که به طور بداهه با به کارگیری حافظه‌ تاریخی خود و با تکیه بر ذوق فردی، به اقتضای زمان، مکان، جغرافیای زیست و نوع معیشت بسط و گسترش پیدا می‏کنند. مؤلف در این کتاب همچنین با رویکردی قوم‏نگارانه به بررسی موسیقی زنان در نخستین جشنواره پژوهش موسیقی محلی زنان ایران می‌پردازد و موسیقی زنان را به مثابه شمعی می‌داند کنج شبستان دل که جلوه‌ای دلنواز دارد.
جاوید در بخش اول کتاب، زنان را دارای تجربه‌ای منحصر به فرد در حوزه موسیقی می‌داند که مردان درک روشنی از آن ندارند، وی در این بخش می‌کوشد این نکته را ثابت کند که  بخشی از جاودانگی در اراده زنان نهفته است و بی‌مناسبت نیست که گفته‌اند بهشت زیر پای مادران است. وی در بخش دوم کتاب به کار و تلاش زنان ایرانی اشاره کرده و می‏نویسد ماهیت کار بانوان ایرانی هماهنگ و ممزوج با نوعی آوای ویژه و ریتم موسیقایی است و به سبب این هم هست که می‌بینیم کار و تلاش زنان ایرانی در عین آنکه تصویرهای صوتی مشخصی از دنیای خارج می‌آفرینند به لحاظ ساختار درونی‌اش، واکنش انسان به دنیای خارج را مجسم می‌سازد. جاوید معتقد است از آنجا که این نوع موسیقی به وسیله خود مردم ساخته شده است، ابعاد زیبایی‏شناسانه بی‏نظیر و شگرفی دارند که از درون موجب اعتلا و ارتقاء آن می‏شود.
نشانه‏یابی ایمان و باورهای دینی در آوازها و نغمات زنان ایرانی، نگرشی به ترانه‏های کار و تلاش در میان زنان ایرانی، موسیقی آوازی زنان ایرانی و مسئله زبان مادری، موسیقی آئینی ـ مذهبی زنان ایرانی و گفت‏ و گو با برخی آشنایان به موسیقی زنان در نواحی ایران از برجسته‏ترین بخش‏های کتاب است که اطلاعات ارزشمندی درباره موسیقی بانوان ایرانی به دست می‏دهد.

نویسنده

هوشنگ جاوید

زندگینامه

 

هوشنگ جاوید (زاده چهاردهم خرداد ۱۳۳۸ تهران) پژوهشگران موسیقی نواحی و آیینی ایران است.

 

او در تهران و مشهد دوران نوجوانی و جوانی خود را سپری کرد و در رشته فیلمبرداری و نورپردازی از دانشکده صدا و سیما فارغ‌التحصیل شد. جاوید از شاگردان سید ابوالقاسم انجوی شیرازی بنیانگذار مکتب مرکز فرهنگ مردم ایران در صدا و سیما بود و در این سال‌ها مسئولیت‌های فراوانی را نیز بر عهده داشت. او یکی از برجسته‌ترین پژوهشگران موسیقی نواحی و بنیانگذار جشنواره‌های مختلف موسیقی نواحی و آیینی در ایران است.