ورود

پیر پیشگام

نویسنده: مصطفی قلی زاده علیار

نمای نزدیک:کتاب «پیر پیشگام» خاطرات حمید فاسونیه‌چی یکی از انقلابیون پیشگام و پیرو خط امام خمینی (ره) در ارومیه است که همگام با مجاهدانی همچون حجت‌الاسلام و المسلمین غلامرضا حسنی، امام جمعه این شهر از دهه چهل و بعد از حادثه 15 خرداد در این شهر فعال بوده و در سال‌های 56 و 57 در حوادث انقلاب اسلامی، ضد رژیم شاه فعالیت داشته است. این خاطرات از خلال 28 ساعت مصاحبه با فاسونیه‌چی، ثبت و ضبط و سپس توسط مصطفی قلیزاده علیار تدوین و نگاشته شده است. کتاب «پیر پیشگام» مشتمل بر شش بخش با عناوین «دوران کودکی و جوانی»، «به دنبال دانش»، «ناگهان ژاندارمری»، «در آستانه انقلاب اسلامی»، «سپیده‌دم پیروزی» و «اسناد و تصاویر» است. خاطرات فاسونیه‌چی از تولد او در سال 1310 تا زمان حاضر را دربر‌می‌گیرد. اولین خاطره هم مربوط به ماجرای کشف حجاب در ارومیه در سال 1314 است. خاطرات این مبارز کهن‌سال در کتاب «پیر پیشگام» به گونه‌ای روند شکل‌گیری انقلاب اسلامی در ارومیه و مبارزات نیروهای مسلمان و انقلابی این شهر را بیان می‌کند که در نوع خود قابل تامل و خواندنی است. همچنین در این روایت، خاطرات و قضایایی بکر و تازه از دیدگاه تاریخی آمده که برای اهل تاریخ و پژوهش، قابل توجه است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 1100

شابک 5- 608- 175- 600- 978

تعداد صفحات 160

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

نمای میانی:مصطفی قلیزاده علیار پژوهشگر و نویسنده در حوزه انقلاب و دفاع مقدس است. از وی تاکنون چندین کتاب در این زمینه منتشر شده است. عمده این کتاب‌ها از طریق خاطره‌نگاری و تدوین و روایتگری خاطرات افرادی فراهم آمده که هر یک سکان هدایت یکی از عملیات‌های دفاع مقدس را بر عهده داشته‌اند. وی مسئول واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری استان آذربایجان غربی است.

نمای دور:حاج حمید فاسونیه‌چی در خانواده‌ای مذهبی تربیت یافت. او به پیشنهاد پدرش، وارد حوزه علمیه شده، ادبیات عرب و مقدمات علوم و معارف دینی را طی چهار سال فراگرفت و در سال 1328 برای ادامه تحصیل به شهر مقدس قم مهاجرت کرد. بعد از دو سال به تهران رفت و وارد آموزشگاه ژاندارمری شد. بعد از مدتی، ارتباط نزدیک او با روحانیون بانفوذ و انقلابی ارومیه و انتقاداتش از عوامل وفادار به شاه و حتی انتقاد از خود محمدرضا شاه پهلوی، موجب پرونده‌سازی در سازمان ضداطلاعات هنگ ژاندارمری ارومیه و تهران و در نهایت صدور حکم تبعید او به خرم‌آباد شد. با این حال، او در خرم‌آباد هم با روحانیون مبارز و بزرگ و افسران و درجه‌داران متدین و غیرتمند ارتباط دوستانه برقرار کرد و به فعالیت‌های انقلابی خود تداوم بخشید. همین فعالیت‌ها باعث شد که عوامل رژیم شاه به فکر حذف او از بدنه ژاندارمی بیفتند ولی او با هوشمندی خود و همکاری دوستانش توانست حکم بازنشستگی اش را بگیرد و قبل از آنکه اخراجش کنند، در 41 سالگی بازنشسته شود!

از کتاب:من که اولین مسئول بنیاد شهید در ارومیه بودم، این بنیاد را در یک خانه شخصی و بزرگ واقع در کوچه دیلمقانی خیابان آیت‌الله کاشانی مستقر کردم. این خانه قبل از انقلاب تحت اجاره یکی از ادارات دولتی بود. وقتی به استاندار وقت گفتیم جایی برای بنیاد شهید بدهید، گفت بروید در آن خانه مستقر شوید. من کمی احتیاط داشتم که حکم شرعی آن چیست؟ از آقای حسنی پرسیدم، گفت: مشکلی نیست، بروید مستقر شوید. ما هم فعالیت بنیاد شهید را در همان خانه شروع کردیم.

از همین قلم:«فرمانده پیشتاز» (بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس آذربایجان غربی)، «مردی شبیه خود» (عروج)، «آشنایی با انبیاء از دیدگاه امام خمینی» (عروج)، « «از نسل سرفرازان»، «نامه‌هایی از زندان» (یاز)، «شوق دیدار» (شمس ولایت)، «میرزای شیرازی بزرگ» (قلم نو) و ...

نویسنده

مصطفی قلی زاده علیار

مصطفی قلیزاده علیار، پژوهشگر، نویسنده، شاعر و روزنامه نگار معاصر آذربایجانی به سال 1340 در روستای علیار محال دیزمار از توابع بخش خاروانا چشم به جهان گشود. تاکنون نزدیک به 20 عنوان از آثارش در قالب کتاب در داخل و خارج از کشور چاپ و منتشر شده است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

عصرهای کریسکان

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

آن بیست و سه نفر

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام