ورود

حاجی بصیر

نویسنده : امیرحسین انبارداران
طراح جلد، تصویرگر : -

نمای نزدیک:داستان «حاجی بصیر» درست از لحظه تولد حاج حسین بصیر، سردار شهید دوران دفاع مقدس در غروب عاشورای سال 1322 هجری شمسی در فریدونکنار مازندران آغاز می‌شود و با روایتی خواندنی از زندگی پرفراز و نشیب او در 44 بهار عمرش از جمله در کوران انقلاب، حضور موثر و مقابله با دشمن در غائله کردستان، عزیمت به افغانستان برای کمک به مجاهدین و حضور در جبهه‌ها و عملیات‌های مختلف دوران دفاع مقدس ادامه می‌یابد. کتاب با روایت صحنه شهادت او در اردیبهشت 1366 بر اثر فرود یک گلوله خمپاره به سنگرش در عملیات کربلای 10، خاتمه می‌یابد. امیرحسین انبارداران، نویسنده قصه «حاجی بصیر» در هر برش این کتاب، از خلال رویدادهایی که معمولاً راوی آنها سوم شخص و غالباً هم فردی به نام «آقاشجاع» است، مخاطب را با بُعد جدیدی از ذهنیت و جهان‌بینی این سردار رشید اسلام آشنا می‌کند؛ تصویر لحظه شهادت حاج حسین بصیر، یکی از نابترینِ این روایت‌ها است: «از شکاف پیشانی‌ات جوی خون جاری بود. ترکش‌ها همه بدنت را سجده کردند. دستت انگشت نداشت. آمنه چه باید می‌کرد! با این دست بی‌انگشت که نمی‌توانست به وصیتت عمل کند... وقتِ مزدت بود انگار مرخصی طولانی می‌خواستی...»

ناشر سوره مهر

شمارگان 10000

شابک 1- 776- 175- 600- 978

تعداد صفحات 76

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب پالتویی

  نمای میانی:امیرحسین انبارداران سال 1348 در قم به دنیا آمد. وی دارای مدرک لیسانس روانشناسی بالینی است. حرفه اصلی او اما نوشتن است؛ انبارداران روزنامه‌نگار و داستان‌نویس است. اولین کتاب او با نام «امیر دلاور» در سال 1381 از سوی نشر شاهد منتشر شد. این روزنامه‌نگار در سال 1381 قلم زرین خبرنگاران مطبوعاتی دفاع مقدس را به دست آورد و تا کنون هم بیش از 65 عنوان کتاب در حوزه دفاع مقدس چاپ کرده است. نمای دور:امیرحسین انبارداران: وقتی قرار شد یکی از کتاب‌های مجموعه «قصه فرماندهان» را من بنویسم، خودم، سردار شهید حاج حسین بصیر را پیشنهاد دادم. این شهید بزرگوار، قائم‌مقام لشکر 25 کربلا بود و در بین رزمندگان اسلام بالاخص نیروهای مازندران و گیلان محبوبیت خاصی داشت. برای نوشتن این کتاب، همان آغاز حدود دو هفته در فریدونکنار (زادگاه شهید حاج حسین بصیر) اقامت کردم و مواد اولیه قصه‌های کتاب را تهیه کردم. البته ابتدا در گلزار شهیدان شهر حاضر شدم و از خود شهید اجازه گرفتم. در ادامه حدود سه ماه مشغول نگارش کتاب شدم که از بهترین لحظات عمرم بود. همه قصه‌های کتاب «حاجی بصیر» بر مبنای خاطراتی است که از دوستان و خانواده شهید گرفته‌ام. در این کتاب، من کوشیدم از سردار شهید حاج حسین بصیر، یک اسوه زمینی و قابل دسترس بسازم نه یک اسطوره آسمانی غیرقابل دسترس. به جرأت می‌گویم که این شهید بزرگوار در همه لحظات نگارش اثر، دستم را گرفت و یاری‌ام کرد. از کتاب:پیغام داده‌ای خانه را جمع کنم و بیایم اهواز. دلم تنگ شده برای خانه سازمانیِ پایگاه شهید بهشتی. باید با همسران فرماندهان برویم سرسلامتی زنی که خبر شهادت همسرش را آورده‌اند و خودش نمی‌داند. هوای دعای کمیلِ پایگاه از سرم نمی‌رود بیرون. پس چرا همسر شهید بابایی نمی‌آید؟ این زن را تا الان ندیده‌ام. نمی‌شناسمش. گلزار شهیدان معصوم‌زاده را نشانم می دهد. همه دور تابوت ضجه می‌زنند. مجدزاده هم، با این همه مشغله، آمده است و چه بی‌تاب است. چه حرفی دارد با تو؟ از همین قلم:«پلاک و بازوبند» (کیهان)، «امیر دلاور» (شاهد)، «لحظه دیدار» (شاهد)، «سه¬شنبه‌هایی از جنس ماه» (کیهان)، «عطر ملکوت» (مجنون)، « سه روایت از چمران» (مجنون)، دلاوران کوچه تنگ» (مجنون) و ... لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

امیرحسین انبارداران

امیرحسین انبارداران متولد ۱۳۴۸ قم است. او دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد در رشته کتابداری و اطلاع رسانی است. اولین کتاب او در سال ۱۳۷۷ با نام پلاک و بازوبند منتشر شد که داستان‌هایی از ایثارگری زنان کشورمان در هشت سال جنگ تحمیلی بود. دومین کتاب وی سه شنبه هایی از جنس ماه نام داشت. کتابهای بعدی این نویسنده بیشتر در حوزه دفاع مقدس است که کتاب امیر دلاور او پیرامون شهید صیاد شیرازی در کشور لبنان ترجمه شده است. انبارداران در سال ۱۳۸۲ مجوز انتشارات مجنون را کسب و اولین کتاب انتشاراتش را با نام سه روایت از چمران منتشر کرد.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
پاره‌هایی از آنچه اتفاق افتاد - جلد سوم

مرتضی سرهنگی

روز شمار 15 خرداد - جلد دوم

پیاده آمده ام

سید احسان باقری

خروسک و پادشاه

پایان یک نقش(رمان)

جلال توکلی

سیب و فواره

ساخت‏گرایى، پسا ساخت‏گرایى و مطالعات ادبى

قصه شنیدنی دایی جان

سعید هاشمی

کتاب های پیشنهادی ما
مبانی نشانه‌شناسی

دانیل چندار مترجم: مهدی پارسا

مار ماهی

حمید قاسم زادگان جهرمی

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

دشت شقایق ها

محمدرضا بایرامی

قصه ی باغ و باغبان (مجموعه 7 جلدی آن مان نباران)

مصطفی رحماندوست

مادرم پروانه است

خاتون حسنی

دوشنبه‌ای که می‌آید

جهانگیر خسروشاهی

درست مثل عمه جان شاعر

زهره پریرخ

تاریخ پزشکی دفاع مقدس روایتی دیگر - جلد دوم

دکتر سید عباس فروتن

درآمدی بر تاویل شناسی ادبی

علی محمدی آسیابادی

مشتریانی که این کتاب را خریده اند، کتاب های زیر را مطالعه کردند
نمایشنامه نویسی عروسکی

سیمین امیریان

غوغای غبار

گل علی بابایی

تاثیر نهضت ترجمه در موسیقی جهان اسلام

نکیسا هدایت زاده

هنر و تجربه دینی

اف .دیویدمارتین /مجید داودی

آیینه خیال

مرتضی گودرزی

روزشمار 15 خرداد 1343 جلد پنجم

سیدمحمدصادق فبض

ادبیات کودک و کتاب های فرهنگ ساز

حسین حداد

میخانقاه

زهیر توکلی

بوسه بردار

محمدجواد مرادی نیا

جاده جنگ - جلد چهارم

منصور انوری