ورود

دایی جان ورزشکار

نویسنده: زهره پریرخ

نمای نزدیک:«دایی جان ورزشکار» داستان یک زرافه کهنسال اما عشقِ ورزش است، آخر او، زمانی گردن زیبا و درازی داشت که بقیه زرافه‌ها به او حسرت می‌بردند. دایی جان ورزشکار، پدر «پنج وجبی» را تشویق می‌کند که بیاید هر روز صبح با او ورزش کند و در این میان اتفاقات جالبی برای هر دوی آنها می‌افتد. مضمون این داستان، تشویق کودکان به ورزش کردن و دور شدن از تنبلی است. البته آنچه خواندن این داستان را برای بچه‌ها لذتبخش می‌کند، اتفاقات خنده‌داری است که حین این ورزش‌ها برای «پنج وجبی» روی می¬دهد و در واقع ورزش را برای بچه‌ها تبدیل به یک بازی می‌کند. در این حین، پاداشی که کودک بعد از انجام این حرکات ورزشی می‌گیرد، به عنوان انگیزه‌ای که می‌تواند کودک را به ورزش کردن تشویق کند، از دید نویسنده پنهان نمانده است. به هر روی در شرایط امروزی که بچه‌های ما از همه طرف در محاصره بازی‌های پشت میزی و رایانه‌ای و دیجیتالی قرار گرفته‌اند، زهره پریرخ توانسته در قالب داستان ساده، جذاب، خنده‌دار و در عین حال آموزنده «دایی جان ورزشکار»، کودکان را به مسئله مهم تندرستی و فواید ورزش کردن و نیز تغذیه درست و پرهیز از مصرف خوراکی‌های غیرمفید، توجه دهد.

ناشر سوره مهر

شمارگان 5000

شابک 9- 639- 175- 600- 978

تعداد صفحات 27

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب خشتی

نمای میانی:زهره پریرخ متولد 1337 از توابع خراسان است. او که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی «مدیریت دولتی» است، از سال 62 مشغول نگارش آثار ادبی و هنری ویژه کودکان و نوجوانان شده و حدود 20 سال است که برای بچه‌ها کتاب می‌نویسد. پریرخ تاکنون توانسته است قریب به پنجاه اثر را در کارنامه ادبی و هنری خود بگنجاند. او سردبیر مجله «کوشش» هم بوده است؛ مجله‌ای که به تجربه و امتحان کردن از سوی بچه‌ها می‌پردازد و دوست ادبیات و بازی است. نمای دور: زهره پریرخ: نوشتن را از کلاس انشاء شروع کردم. سال دوم دبیرستان بودم که از موضوع ساده «پاییز را توصیف کنید»، جرقه نوشتن در ذهنم به وجود آمد. چون همیشه حس خوبی به پاییز داشتم آن را طوری توصیف کردم که معلممان گفت «می¬شود پاییز را طور دیگری هم توصیف کرد و این نوشته حس تازه¬ای به آدم می¬دهد». این موضوع در ذهنم درخششی شد و فکر کردم که نوشتن مقوله خاصی است که می‌تواند واقعیت را طوری برای دیگران وصف کند و حس خاصی به¬شان بدهد. بدون اینکه فکر کنم قرار است نویسنده شوم از نوشتن و تصویر کردن خوشم می¬آمد و دنبالش می¬رفتم تا اینکه در دوران دانشجویی وارد کتابخانه کودکان شدم و به شکل خیلی طبیعی این موضوع باعث شد نوشتن را جدی بگیرم و شروع کردم به نوشتن. تصویرگری را هم همزمان شروع کردم. البته در این زمینه تحصیلات نداشتم و بیشتر تجربی کار کردم، ولی شاید به اندازه کلاس‌هایی که یک دانشجو رفته باشد، در خارج از دانشگاه آموزش دیدم. از کتاب:حالا پنج وجبی مطئمنِ مطئمن بود که هم او و هم دایی جان ورزشکار باید ورزش کنند؛ نه فقط برای قد و قامتشان؛ برای اینکه بتوانند سر حال یورتمه بروند و کرانچ کرانچ برگ بخورند و مثل عمه جان شاعر، شعر بگویند و خیلی چیزهای دیگر... از همه مهمتر، پنج وجبی فهمیده بود که دایی جان ورزشکار یک همراه لازم دارد؛ دیگر نمی‌تواند تنها از پسِ این گردن دراز بربیاید. از همین قلم:«تکه کاغذهای رنگی»، «پیراهن بی‌بی نازنین»، «دستمال خال خالی»، «لولو پشمالو»، «یواش برو، یواش بیا» (همگی از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان)، «دو فسقلی» (انتشارات ‌مدرسه)، «پیامبر و خروسى که دلتنگ بود» (انتشارات امیرکبیر) و ....

نویسنده

زهره پریرخ

زندگینامه

زهره پریرخ متولد  15 شهریور 1338 از مشهد است. او تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی مدیریت به پایان رسانده است. پریرخ  نویسنده مجموعه 9 جلدی «چرا پنج وجبی» است.

 

آثار

-           مجموعه 9 جلدی، « چرا پنج وجبی» در انتشارات سوره مهر؛

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

زندان الرشید

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

کالک های خاکی

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

کوچه نقاش ها

راحله صبوری