ورود

شبلی و آتش

نویسنده: علیرضا قزوه

نمای نزدیک:اهل شعر که باشید بدون شک نام علیرضا قزوه را به کرات شنیده‌اید. شاعر متعهدی که در حوزه شعر هرگز تن به وادی مُد روز نداده است و همیشه شعرش در خدمت آرمان‌های اصیل اسلام و انقلاب بوده است. «شبلی و آتش» هم یکی از آثار شاعر است که دومین مجموعه‌شعر مستقلش به شمار می‌رود. بن‌مایه این اشعار انگار همان سیر و سلوکی است که مخاطب در تمام این سال‌ها از شاعری چون قزوه سراغ داشته است. قزوه برای این‌که توانایی‌اش را در نحله‌های گوناگون سرایش شعر نشان داده باشد در این کتاب در کنار غزل، دوبیتی و دوبیتی سپید هم آورده است. قزوه از آن دست شاعرانی است که برای شناختنش حتماً لازم نیست خودش را ببینید؛ چون شعرش از دیدارش گویاتر است. یعنی اگر فردی پیش از آشنایی نزدیک با قزوه، شعر او را خوانده باشد، به شناخت کافی و خوبی از او رسیده است. به بیان دیگر، شعر قزوه، از اسم او جلو زده است. شعرهای این کتاب مضامین مختلفی را در بر می‌گیرند؛ مانند عشق، دلتنگی، یاد و خاطره شهدا، جنگ و سوژه‌هایی از این دست. اما همگی این مضامین، شکلی شاعرانه پیدا کرده¬اند و دچار روزمرگی و سیاست¬زدگی نیستند. وقتی مثلاً شعر «نان و عشق و گُل» را می‌خوانید تازه متوجه می‌شوید که شعر قزوه، شعر هیاهو نیست.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 0- 757 - 175- 600- 978

تعداد صفحات 103

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

نمای میانی:علی‌رضا قزوه بهمن ۱۳۴۲ در گرمسار به دنیا آمده است و نویسنده و شاعر معاصر ایرانی است. او از جمله شاعران حوزه انقلاب و دفاع مقدس به شمار می‌رود و درونمایه اشعارش مذهبی است. او رایزن فرهنگی ایران در تاجیکستان بود و مدتی هم ریاست مرکز تحقیقات فارسی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو را به عهده داشت. قزوه هم¬اکنون مسئول مرکز آفرینش¬های ادبی حوزه هنری است.

نمای دور:سید حسن حسینی: حافظه‌ام می‌گوید که از شاعر این شعر شنیده‌ام که می‌گفت بعضی بمب‌های شیمیایی، رایحه میوه دارند، مثل رایحه سیب، زردآلو و نظیر این‌ها. بر این اساس، غزل قزوه را یک غزل شیمیایی می‌دانم. قزوه در ذهن من نماینده پدیده‌ای به نام «طلبه شاعران» نیز هست. عناصر متعلق به این پدیده در عرصه ادبیات انقلاب و جنگ هم فوایدی داشته‌اند و هم مضراتی... فوائد اینان جلب اعتماد مدیران کلان برای انجام پروژه‌های فرهنگی بوده است. آخر طلبه‌بودن، سال‌های سال معادل بوده است با «مورد وثوق و اطمینان بودن». قزوه از این بابت مصدر خدمت‌هایی بوده است. مخصوصاً در صفحه «بشنو از نی» در روزنامه اطلاعات او، من شاهد بوده‌ام که گاه از جیب خود و به نام مدیران موسسه اطلاعات حق‌التالیف‌هایی هم پرداخت کرده است! قزوه از غزلسرایان دهه شصت به شمار می‌رود، گرچه آثاری نیز در عرصه شعر نو دارد. از لحاظ محتوا از اولین شعرایی است که به سیاهکاری‌ها در دوران جنگ اعتراض می‌کند.

از کتاب:از مجلس عزای زمین می‌آیم/ از باغ‌های مخملی زیتون/ و شانه‌ام/ از اشک ستاره قطبی/ خیس است. / یتیمی درخت را/ باور نداشتم./ فردا/ وقتی که رود زنجره/ از آسمان شهر گذشت/ بر شانه کدام درخت بنشیند؟/ امشب / وقتی که ماه بیاید/ از دانه شکسته زیتون می‌فهمد/ دهان شب خونی‌ست./ نگاه کن!/ گنجشک‌ها رفته‌اند/ سفره آسمان خالی‌ست./ تو بگو ای شب محزون/ چقدر گریستم / در چشم حقیقتی که نمی‌دانستم... (برگرفته از شعر از باغ‌های مخملی زیتون صفحه 84)

از همین قلم:از نخلستان تا خیابان( سوره مهر )، پرستو در قاف( سوره مهر)، با کاروان نیزه( سوره مهر)، این همه یوسف(سوره مهر)، دو رکعت عشق (سوره مهر)، چه عطر شگفتی (سوره مهر)، خورشیدهای گمشده(سوره مهر)، قدم زدن در کلمات(سوره مهر) و...

نویسنده

علیرضا قزوه

علیرضا قزوه:
متولد ۱۳۴۲، شاعر و نويسنده
کتاب های نویسنده
صاحب دل
بیدل به انتخاب بیدل
برادر انگلستان
قطار مهاراجه
باکاروان شام (سفرنامه سوریه)
شبلی و آتش
این همه یوسف
قطار اندیمشک
عشق علیه السلام
پرستو در قاف
از نخلستان تا خیابان
من می‌گویم، شما بگریید
با کاروان نیزه

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
عصرهای کریسکان

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

اردوگاه اطفال

زندان الرشید

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

فرنگیس

مهناز فتاحی