ورود

غریبه

نویسنده: داوود بختیاری دانشور

کتاب حاضر شامل زندگی‌نامه داستانی شهید یدالله کلهر از فرماندهان جبهه می‌باشد که در سال 1365 به شهادت رسید. کتاب شامل 10 بخش است که محتوای آن عبارتست از: زندگی‌نامه کوتاه وی (دوران تولد، کودکی، دوران قبل از انقلاب و سربازی‌اش، ازدواج، دوران جنگ و شهادتش)، وفاداری و مرو‌ّت به دوستان و هم‌کلاسی‌اش، پخش اعلامیه حضرت امام(ره)، شرکت در تظاهرات مردمی، فعالیتها و فرماندهی‌اش در تکاب و مقابله با نیروهای کومله، ایثار و سجایای اخلاقی شهید در مواجه با بسیجی‌ای که او را نمی‌شناخت، خاطره‌ای از شهید در بیمارستان تجریش از زبان هم‌رزم و هم‌اتاقی‌اش در هنگامی که بسیجیان برای اهدای کلیه به شهید کلهر اصرار می‌ورزیدند، روزهای واپسین و شهادت ایشان در منطقه عملیات کربلای پنج (شلمچه) از زبان راننده‌اش.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 8-902-471-964-978

تعداد صفحات 72

نوبت چاپ ششم

سال چاپ اول

قطع کتاب پالتویی

سیزدهمین کتاب از مجموعه قصه فرماندهان را زنده‌یاد داوود بختیاری دانشور برای شهید یدالله کلهر نوشته است. مردی غیرتمند و باتعصب که تاریخ پرافتخار هشت سال دفاع مقدس، نام او را با دلاوری و پایمردی مترادف می‌داند.
نماز اول وقت را حتی زیر رگبار و گلوله دشمن ترک نمی‌کرد. معروف است که کسی او را عصبانی ندید. برای حقوق مردم اهمیت قائل می‌شد. این خصلت، در داستان «فرمانده» به ‌خوبی نشان داده می‌شود؛ جایی که وی در اوج درگیری با نیروهای ضدانقلاب در «تکاب» پس از پیروزی اولیه، یک‌باره دستور عقب‌نشینی می‌دهد، همه تعجب می‌کنند. شهید در پاسخ می‌گوید....
جوانگرایی، یکی از خصلت‌های فرمانده کلهر است که در اعتماد او به جوانان رزمنده می‌شود پیدایش کرد. این ویژگی یدالله هم در داستان «فرمانده» مورد نظر نویسنده بوده است.
اولویت اول در نظرش، جنگ بود. او به خانواده‌اش که اصرار داشتند فرزند تازه متولدشده را به وی نشان بدهند، جواب جالبی می‌دهد که در داستان «انتظار» به آن اشاره شده است.
کتاب «غریبه»، به ‌خوبی توانسته بسیاری از صفات والای انسانی متبلور در شخصیت شهید کلهر را بیان کند. از جمله اینکه او به رزمنده‌ای که خانه ندارد و قرار است ازدواج کند، خانه‌اش را می‌بخشد تا نداشتن خانه، او را از ازدواج باز ندارد.
بختیاری دانشور در این کتاب، مرحله پیروزی انقلاب و فعالیت‌های یدالله در به ثمر نشستن آن را مبنای داستان‌های نخست کتاب قرار داده و سپس وارد فضای جنگ و حضور او در دفاع مقدس شده است. «غریبه» در عین این‌که یک اثر کوتاه و 96 صفحه‌ای است، اما داستان زندگی شهید کلهر را بسیار جذاب و خواندنی روایت می‌کند.
نویسنده در این کتاب، بارها و بارها زاویه دید را تغییر می‌دهد و تقریباً روایت هر یک از داستان‌های ده‌گانه کتاب را به یکی می‌سپارد؛ یک بار پسردایی یدالله، یک بار دانای کل، یک بار رزمنده‌ای ساده و یک بار همرزم و یار و همراه این شهید دلاور؛ برای اینکه بهترین روایت در اختیار مخاطب قرار بگیرد.

نویسنده

داوود بختیاری دانشور

زندگینامه

در سال 1346 در تهران متولد شد و در همین شهر نیز رشد و پرورش یافت. دارای لیسانس مدیریت صنعتی است و به‌عنوان کارشناس ادبی در دفتر هنر مقاومت مشغول به کار شد و با انجمن قلم نیز همکاری می‌کرد و کتابی از زندگی آقای خالدی یکی از آزاده‌های عزیز کشورمان را با عنوان « مردی که خواب نمی دید » را نوشت.

 

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

اتمام موجودی انبار
عصرهای کریسکان

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

اتمام موجودی انبار
پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

ضربت متقابل

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

کالک های خاکی