ورود

فرمانده شهر

نویسنده: داوود بختیاری دانشور

کتاب حاضر شامل زندگی‌نامه داستانی شهید محمد جهان‌آرا فرمانده سپاه پاسداران خرمشهر می‌باشد که درحادثه سقوط هواپیما به همراه دیگر فرماندهان بسیج و سپاه و ارتش به شهادت رسید. کتاب شامل 8 بخش است که محتوای آن عبارتست از:زندگی‌نامه کوتاه وی (دوران تولد، فعالیتهای دوران پیش از انقلاب در گروه حزب‌الله خرمشهر، ازدواج، پایه‌گذاری و بنیان جهادسازندگی و سپاه پاسداران در خرمشهر)، فعالیتهای وی در دوران نوجوانی و مجروح کردن فرد ساواکی که منجر به دستگیری و شکنجه وی شد، شرکت و فعالیت در تظاهرات دانشگاه جندی‌شاپور اهواز و سرنگون کردن مجسمه شاه، مبارزات شهید در دروان جنگ و محاصره آبادان و مقاومت وی با نیروهایش در خرمشهر که منجر به شکست حصر آبادان شد، روزهای فرماندهی وی در سپاه و گوشه‌هایی از روحیات و سجایای اخلاقی وی، روز واپسین و نحوه شهادتش با اطرافیان و فرماندهان در حادثه سقوط هواپیمایی که برای ارائه گزارش جنگ به امام(ره) راهی تهران بود.

ناشر سوره مهر

شمارگان 5000

شابک 4-898-471-964-978

تعداد صفحات 80

نوبت چاپ هفتم

سال چاپ اول

قطع کتاب پالتویی

  شاید خیلی‌ها سرود «ممد نبودی ببینی... » را شنیده‌اند، اما توجه نداشته‌ باشند که منظور از «ممد» همان شخصیت مورد اشاره ما در داستان فرمانده شهر نوشته زنده‌یاد داوود بختیاری دانشور است؛ فرمانده رزم‌آوری که با کمترین امکانات ممکن، 45 روز دروازه‌های خرمشهر را به روی بعثی‌های تا دندان مسلح بسته نگه داشت و به آنها آموخت که فتح سه روزه ایران در رویا نیز دست نیافتنی نیست! «فرمانده شهر» پانزدهمین کتاب از سلسله کتاب‌های قصه فرماندهان است که مهیج‌ترین حوادث رقم‌خورده در زندگی سردار دلاور خرمشهر در آن بازتاب یافته است. نویسنده در این کتاب به مخاطبش می‌گوید که جهان‌آرا را نباید صرفاً یک رزمنده در مدت کوتاه عمرش پس از آغاز جنگ تحمیلی قلمداد کرد. او، گذشته‌ای به مراتب جسورانه‌تر دارد و اگرچه یک سال از پایان عمرش را در دفاع از سرزمین مادری‌اش گذرانده، اما‌ سال‌ها در صف مبارزه با رژیم پهلوی، تازیانه خورده و شکنجه‌های جانکاه را از سر گذرانده است. نویسنده، داستان‌های خود را از مقطع عضویت او در گروه‌های مبارز آغاز می‌کند و تصاویری از دشوارترین لحظه‌های نوجوانی جهان‌آرا زیر شکنجه‌های ساواک می‌سازد. نویسنده در این داستان‌ها تا پیروزی انقلاب، به دست گرفتن فرماندهی نیروها در خرمشهر، اعجاز در مقاومت و نهایتاً سقوط هواپیمای حامل جهان‌آرا او را همراهی می‌کند. لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

داوود بختیاری دانشور

زندگینامه

در سال 1346 در تهران متولد شد و در همین شهر نیز رشد و پرورش یافت. دارای لیسانس مدیریت صنعتی است و به‌عنوان کارشناس ادبی در دفتر هنر مقاومت مشغول به کار شد و با انجمن قلم نیز همکاری می‌کرد و کتابی از زندگی آقای خالدی یکی از آزاده‌های عزیز کشورمان را با عنوان « مردی که خواب نمی دید » را نوشت.

 

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

اردوگاه اطفال

فرنگیس

مهناز فتاحی

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

اتمام موجودی انبار
زندان الرشید

کوچه نقاش ها

راحله صبوری

راز نگین سرخ