ورود

هی برف ، برف ، هی برف

نویسنده: سعیده موسوی زاده

نمای نزدیک:کتاب «هی برف برف، هی برف» شامل 10 شعر کلاسیک و چهارپاره از سعیده موسوی‌زاده با مضامینی ویژه کودکان است. «هی برف برف، هی برف»، «خانه سازی»، «شیرینی تر»، «کبوتر»، «من می‌دهم به او بیست»، «سین هشتم»، «چشم عسلی»، «مسافر»، «عینک من» و «اسب خیالی»، عناوین این شعرهاست و تِم آنها مسائل اجتماعی و اخلاقیِ پیرامون دنیای کودکان است و اساساً با فضای ذهنی کودکان و خردسالان هم سروده شده‌اند. عمده این شعرها، تصویری و درباره فرآیندهای جهان طبیعت مانند بارش برف و آمدن زمستان یا در مورد چیزهایی است که کودکان برای اولین بار با آنها مواجه می‌شوند مثل مجسمه‌هایی شنی که کنار ساحل می‌سازند و با یک موج دریا و یا یک باران اندک، از بین می‌روند. مخاطب مفاهیم اجتماعی -اخلاقی نهفته در همه این شعرها، همانند مجموعه دیگر موسوی‌زاده «کتاب خوردنی»، خود کودکان هستند. در مجموعه جدید، او سعی کرده از زاویه دید کودک و به دور از کلیشه‌های رایج چند دهه اخیر، به فرایندهای طبیعی مثل بارش برف و باران و تابش خورشید، نیز مفاهیمی مانند احترام گذاشتن به بزرگترها و قدردانی از آنها و همچنین فواید عملی ملزوماتی مانند عینک برای دیدن و ... بپردازد؛ در واقع ضمن پرهیز از نگاه آموزشی صرف و تنها با بهره‌گیری از موسیقیِ شعر، زبان ساده و روان و لذتبخش، پیام خود را به کودکان منتقل کند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 5000

شابک 0- 575- 175- 600- 978

تعداد صفحات 30

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

نمای میانی:سال 1344 در مشهد متولد شد. از همان کودکی علاقه زیادی به قصه و شعر داشت. سعیده موسوی‌زاده که لیسانس فلسفه دارد از سال 63 سرودن شعر و از سال 71 نوشتن قصه برای کودکان را به صورت جدی آغاز کرد. سال 1385 بود که اولین همکاری موسوی‌زاده با مجلات کودک در زمینه طنز، قصه و شعر شکل گرفت و در حال حاضر نیز مسئول صفحه شعر کیهان بچه‌ها و از کارشناسان شعر مجله رشد نوآموز است. نمای دور: سعیده موسوی‌زاده: در گذشته دنیای کودکان بزرگتر بود، اما امروزه می‌بینم که بچه‌ها غیر از حضور در مدرسه و خانه، در جامعه و طبیعت حضور کمتری دارند. من تلاش کرده‌ام در سروده‌هایم کودکان را به نوعی با دنیای پیرامون خود آشنا کنم... اما با اینکه در شعر بزرگسال عموماً شاهد محافلی شعرخوانی و جلسات نقد ادبی هستیم که عموماً نیز حامل بازخوردی برای شاعر در باب سروده‌هایش هستند، متاسفانه این قضیه در شعر کودک دیده نمی‌شود، به همین خاطر به نظر من، جلسات نقد شعر کودک، باید با حضور مخاطبان واقعی این آثار که خود بچه‌ها هستند، برگزار شود... طنز من را به یاد شیطنت‌‏های کودکانه‌ای می‌‏اندازد که با تمام صداقتش لج آدم را درمی‌‏آورد و بزرگ‏ترها را کفری می‌‏کرد. شاید بشود گفت طنز خروجی اضطراری جامعه است، یا سوپاپ اطمینانش. به هر حال همیشه آتشی روشن است و عده‌‏ای دارند جزغاله می‏‌شوند و بخار حاصل از این پخت و پز اگر خارج نشود، کار دستمان می‏‌دهد... از کتاب: سین هشتم امسال هفت سینم یک سین اضافه دارد بابا خریده آن را در سفره می‌گذارد سه تا بلیط سبز است سین سفر به مشهد مشهد، حرم، زیارت گلدسته‌ها و گنبد مامان چقدر شاد است انگار می‌زند پر صدآفرین به بابا من هم شدم کبوتر باید دعا بخوانم مثل تمام مردم می‌گیرم عیدی‌ام را من از امام هشتم از همین قلم:«کتاب خوردنی» (انتشارات سوره مهر) «نه جیک جیک، نه قار قار» (انتشارات خانه ادبیات تهران)، «شعر باران» (انتشارات به‌نشر)، «قصه‌های شاهنامه» (انتشارات سخن‌گستر)، «عاشقم پس هستم» (انتشارت دارینوش) و ....

نویسنده

سعیده موسوی زاده

سعیده موسوی زاده در سوم بهمن ماه سال ۱۳۴۴ در مشهد بدنیا آمد. از همان کودکی علاقه زیادی به قصه و شعر داشت. وی پس از اتمام مراحل مقطع متوسطه وارد دانشگاه شهید بهشتی شد و در رشته فلسفه کارشناسی خود را اخذ کرد . وی از سال ۶۳ گفتن شعر و از سال ۷۱ نوشتن قصه برای کودکان را به صورت جدی آغاز نمود. اولین کارهای موسوی زاده دو کتاب شعر خردسال به زبان محاوره بود و پس از مدتی مجموعه ای شش جلدی از داستان های شاهنامه را برای کودکان بازنویسی کرد که در ابتدای سال ۸۵ توسط انتشارات سخن گستر و با حمایت سازمان میراث فرهنگی خراسان به چاپ رسید و در مراسم کتاب سال ۸۶ خراسان به عنوان اثر برتر در ادبیات کودک استان مورد تقدیر قرار گرفت.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

آن بیست و سه نفر

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

زندان الرشید

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

لشکر خوبان