ورود

عقاب علیه شیر

نویسنده: یعقوب توکلی

نمای نزدیک:بدون‌ شک ایران مهم‌ترین و استراتژیک‌ترین کشور خاورمیانه است، کشوری که هنوز هم به دلایل مختلف جذابیت‌های زیادی برای آمریکا و کشورهای دیگر دارد تا سیطره خود را به آن نیز گسترش دهند. در این میان چه نقاط قوتی در ساختار حکومتی و دولتی جمهوری اسلامی ایران وجود دارد که آمریکا را از رسیدن به هدفش بازمی‌دارد. این سوال اصلی در واقع شاکله کتاب «عقاب علیه شیر» نوشته یعقوب توکلی است؛ کتابی که قصد ندارد چیزی را به مخاطبش تحمیل کند. نویسنده در این کتاب به مواردی پرداخته است که هر یک می‌تواند مدخل مهمی برای بررسی دلایل علاقه آمریکا به ایران باشد و این‌که چرا دولتمردان آمریکایی سعی می‌کنند با تبیین نقشه‌های جدید، به اهدافشان برسند. جدا از پیش‌درآمد و مقدمه، این کتاب چهارده بخش دارد. نثر روان و اتخاذ دیدگاهی دور از بزرگ‌نمایی یکی از ویژگی‌های مهم «عقاب علیه شیر» به شمار می‌رود. نویسنده برخلاف بسیاری از کتاب‌های این حوزه که گاه استدلالی غیرمنطقی و غیرعقلانی دارند با اشاره به مواردی مانند سابقه حمله نظامی آمریکا به ایران، محدودیت‌های آمریکا در حمله به ایران یا حتی بررسی امتیازات نظامی آمریکا فرصتی را در اختیار خواننده قرار داده است که قضاوتی درست و دور از جانبداری در مورد جنگ احتمالی ایران و آمریکا داشته باشد.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978-964-506-527-8

تعداد صفحات 324

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

نمای میانی:یعقوب توکلی، متولد سال 1346 در آمل است. او کارشناسی علوم سیاسی و کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل دارد. همچنین دارای تحصیلات حوزوی تا سطح چهار است. توکلی در زمینه‌های جریان‌شناسی تاریخ‌نگاری، جریان‌شناسی سیاسی، جنبش‌های اسلامی، تاریخ تحولات معاصر، تاریخ دفاع مقدس و شخصیت‌شناسی معاصر دارای تخصص است. از فعالیت‌های اجرایی او می‌توان به سردبیری نشریه زمانه، مدیریت گروه تاریخ تمدن پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، مدیریت گروه ارشاد و تبلیغ مرکز پژوهش‌های مجلس و مدیریت گروه شهدا در پروژه دایره‌المعارف دفاع مقدس اشاره کرد.

نمای دور:یعقوب توکلی: حدود شش سال پیش که بحث تهدیدات و حمله آمریکا به ایران در دوران بوش پسر شدت گرفته بود، احساس کردم که جامعه نیاز به یک هوشیاری و آموزش استراتژیک دارد تا بتواند بر تهدیدهای پیش رو فائق آید. بنابراین تصمیم گرفتم این کتاب را بنویسم. با توجه به این که کتاب با دید آینده‌نگرانه به نگارش درآمده، خوانش آن در زمان حال هم برای خوانندگان دارای موضوعیت است. در این کتاب به سابقه غرب در حمله به کشورهای جهان اسلام و حضور آمریکا در ایران نیز پرداخته شده و راهکارهای مقابله نظامی با حملة آمریکا نیز مورد بررسی قرار گرفته است. در این کتاب توضیح داده شده است که در صورت وقوع احتمالی این تهاجم شرایط کشور در چه وضعیتی قرار خواهد گرفت تا مثل دوران اولیة دفاع مقدس دچار بحران و مشکلات ناشی از مسئولیت و همچنین گسترش تجاوز دشمن نشویم. تجربه تاریخی نشان داده که هرگاه دولت‌هایی آمادگی حداکثری خود را برای دفاع کنار گذاشته‌اند، در آن شرایط آسان‌تر و سریع‌تر مورد تهاجم دشمن قرار گرفته‌اند.

ازکتاب:روند تحولات و اوضاع سیاسی و امنیتی در خاورمیانه و روابط بین‌الملل ایران و آمریکا به سمت و سویی خطرناک پیش می‌رود؛ به گونه‌ای که می‌بینیم بعضی سران خارجی آمریکا از طرح حمله به ایران سخن می‌گویند. به‌نظر نمی‌رسد که این تهدیدها فقط به پیشرفت ایران رد صنعت هسته‌ای و تحولات مربوط به دانش نظامی در ایران معطوف بوده باشد. بررسی و مطالعه سوابق و نتایج ناشی از اتفاقات منطقه خاورمیانه و مسایل بین‌المللی، و روند تحولات در عرصه اقتصاد، فرهنگ و سیاست خود گواه این بیان است.(صفحه 9)

از همین قلم:اسلام‌گرایی در مصر: پژوهشی در تفکر و عملکرد جماعت اسلامی مصر (سوره مهر)، خ‍اطرات‌ ج‍ه‍ان‍گ‍ی‍ر ت‍ف‍ض‍ل‍ی(سوره مهر)، از اینجا آغاز می شود... : تاریخچه جنبش دانش آموزی در ایران اسلامی(مرکز آفرینش‌های ادبی هنری اتحادیه انجمن اسلامی دانش آموزان) ‬

نویسنده

یعقوب توکلی

یعقوب توکلی:
متولد ۱۳۴۶، نويسنده، پژوهشگر و استاد دانشگاه
کتاب های نویسنده
انقلاب ناتمام
اسلام‌گرایی در مصر(پژوهشی در تفکر و عملکرد جماعت اسلامی مصر)
حقیقت سمیر
عقاب علیه شیر
دو نظریه تروریسم و فداکاری در ایران
خاطرات علی امینی
دونظریه انقلاب و ترورسیم در ایران
کنکاشی در تاریخ نگاری معاصر

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

چراغ های روشن شهر

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

اردوگاه اطفال

کوچه نقاش ها

راحله صبوری

عصرهای کریسکان