ورود

بازیگری برای انیماتورها

نویسنده: فرناز خوشبخت

آموزش راه‌های بازیگری به انیماتورها از طریق روش‌های تجربی و علمی اثبات شده

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978-600-175-018-2

تعداد صفحات 156

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رحلی

کتاب های دیگر نویسنده

کتاب بازیگری برای انیماتورها سعی می‌کند بازیگری کاراکترهای انیمیشنی را به انیماتورها بیاموزد تا تخیلات نقش شده بر کاغذ هر چه بهتر نقش‌آفرینی کرده و در کنش‌ها و واکنش‌های دراماتیک دنیای انیمیشن هر چه قوی‌تر به نظر بیایند. نکته قابل توجه‌ در این کتاب، مثال‌های گوناگون از فیلم‌ها و بازیگران رئال است که بر گیرایی مطالب آن افزوده است. مولف در این کتاب تلاش کرده تا زمینه‌های تکنیکی و ساختاری گوناگون انیمیشن را در خلل سیری تاریخی به رشته تحریر دربیاورد؛ کتاب جایی که از تاریخ می‌گوید، در واقع تکنیک یا موضوعی را تشریح می‌کند و در جایی که وسایل مورد نیاز انیماتورها را توصیف می‌کند، در واقع از تاریخ می‌گوید.
یکی از مشکلات بزرگ در انیمیشن ایران نداشتن اطلاعات بازیگری برای انیماتورها است. در ایران انیماتورها از طریق دو روش طراحی و کاریکاتور یا نقاشی و همچنین از طریق استفاده از نرم‌افزارهای کامپیوتری وارد کار انیمیشن می‌شوند و در کشور ما جای علوم مربوط به شیوه‌های بازی، اجرا و چگونگی بیان ماجرا، در این گونه نمایشی خالی است. کتاب «بازیگری برای انیماتورها» در این زمینه بسیار کاربردی است و تمام مواردی که در این اثر عنوان شده با تمرین‌های عملی، اجرا و پیاده شده است. در واقع مولف برای هرچه گفته نمونه‌ای آورده و براساس آن فیلم را تجزیه و تحلیل و نکات بازیگری را ذکر کرده است.
کار بازیگری انیماتورها از کار بازیگران تئاتر مشکل‌تر است. بازیگران تئاتر در لحظات گذرا کار می‌کنند، اما یک انیماتور خوب باید روندی از برانگیختن کاراکتر را براساس شیوه‌ای طی کند که برای هر لحظه آن نیاز به علم و دانش است به همین دلیل انیماتورها باید دانش بالایی از بازیگری داشته باشند. در این کتاب انیماتورها از طریق مشاهده، بحث، بررسی و مثال، این کار را می‌آموزند تا کار صحنه‌ای و کارگاهی و ظاهر شدن در جلو تماشاگران.
بخش اول کتاب درباره هفت اصل بازیگری است و بخش دوم درباره تماشاگر. بخش‌های سوم تا دهم به موضوعاتی همچون کاراکتر، صحنه، حرکت، نقش، دوربین، شیوه، قالب، و رسانه می‌پردازد. بخش یازدهم تمرینات کلاسی است و بخش دوازدهم هم درباره تجزیه و تحلیل بازیگری.

نویسنده

فرناز خوشبخت

زندگینامه

فرناز خوشبخت 1356در تهران متولد شد. او کارشناس مترجمی زبان انگلیسی از دانشگاه آزاد است. خوشبخت کارشناسیارشد خود را در رشته انیمیشن از دانشگاه هنر به پایان رسانده است.

 

او از کودکی به کتاب و کتابخوانی علاقه داشت واین علاقه در بزرگسالی به ترجمه و تألیف تبدیل شد. بعد از سال‌ها همکاری با نشریات مختلف هنری و سینمایی از سال ٧٥ ( فصل‌نامه فارابی، دنیای تصویر، مجله سینما، سیمیا، پیلبان انیمیشن، نقد سینما، هفته‌نامه سینما و...) عاقبت نوبت به ترجمه کتاب رسید. به علت کار و تحصیل در دو زمینه ترجمه و سینما، بخش اعظم کارها در زمینه کتاب‌های تخصصی هنری، بخصوص سینما و انیمیشن انجام شده و خواهد شد.

کتاب های مرتبط
روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

کالک های خاکی

راز نگین سرخ

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

ضربت متقابل

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

آن بیست و سه نفر

کوچه نقاش ها

راحله صبوری

فرنگیس

مهناز فتاحی