ورود

جبهه جنوب

نویسنده: حبیب غنی پور

نمای نزدیک:یادداشت‌های روزانه شهید حبیب غنی‌پور از جبهه‌های دفاع مقدس تنها بخشی از نمایش ایثاری است که طی هشت سال دفاع تاریخ شاهد آن بوده‌ایم. «جبهه جنوب» مطالب گردآوری شده از شش دفتر یادداشت به جامانده از این شهید است که در سه فصل مجزا گردآوری شده است. اولین یادداشت آن مربوط به تاریخ 14 آذر ماه سال 63 و آخرین آن در تاریخ 25 تیر 1365 نوشته شده است. این کتاب به صورت داستانی و تاریخ روز تنظیم شده است. نویسنده در آن ضمن این‌که به حال و هوای هر روز جبهه‌های جنوب می‌پردازد هرجا که ممکن بوده یادی نیز از مسجد محل‌شان و شهدای آن به میان می‌آورد. اعزام به جبهه و ورود به لشکر ثارالله، بازدید از خرمشهر و توصیف مناطق جنگی جنوب مثل شوشتر، دزفول و پادگان دوکوهه، حال و هوای عملیات بیت‌‎المقدس بین رزمندگان، نحوه شهادت دکتر سیاوش صادقی، حال و هوای منطقه جنگی مهران، خاطره‌هایی درباره همرزمان و شهیدان محمد ملاوی، رضایی مقدم، علیرضا متولی، حمید کیهانی، حسین امینی و ... از موضوعاتی است که شهید غنی‌پور در این کتاب بدان‌ها می‌پردازد. نثر کتاب به شیوه تمامی آثار این شهید ساده و پر احساس است و صفحات آخر کتاب هم به عکس‌های مختلف این شهید در جبهه و فعالیت‌هایش در مسجد جوادالائمه(ع) اختصاص داده شده است. اهمیت این کتاب شاید این باشد که روایت‌های عینی یک رزمنده‌ نویسنده را در آن می‌خوانیم.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 0-137-175-600-978

تعداد صفحات 280

نوبت چاپ چهارم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

  نمای میانی:حبیب غنی‌پور سال 1343 در محله‌ «جی» تهران، به‌ ­دنیا آمد. در سال 1359 با انتشار نخستین کتاب «سوره، بچه‌های مسجد» به حوزه ادبیات قدم گذاشت. همکاری با دو مجله‌ «کیهان بچه‌ها» و «رشد جوان» از فعالیت‌های اوست. در سال 1364 وارد دانشگاه شد و در رشته‌ ادبیات دانشگاه شهید بهشتی، به ­تحصیل پرداخت. در عملیات­های والفجر 8، کربلای 1 و کربلای 5 شرکت کرد و در سال 1365 در عملیات کربلای 5 به شهادت رسید. نمای دور:امیر حسین فردی:‌ اگر در کار اخلاص باشد و برای خداوند انجام شود و انسان در کار، خودش را نبیند؛ بلکه تنها ارزش‌ها را ببیند، خداوند قطعا به آن کار برکت می‌دهد. شهید حبیب غنی‌پور یکی از اعضای نویسندگان مسجد جوادالائمه بود. آخرین تصویری که از حبیب دارم، متعلق به یک روز بارانی زمستان است. او با این‌که خودش در حال رفتن به زیر باران گلوله دشمن بود، نگران من نیز بود که مبادا باران مرا خیس کند. ما اکنون متکی به ارزش‌های‌مان هستیم و پای مرام حبیب و حبیب‌ها ایستاده‌ایم. علت ماندگاری انقلاب نیز همین عهد و پیمان ماست. آن زمانی که حبیب و حبیب‌ها می‌زیستند، دوست و دشمن مشخص بود و ابهامی در آن نبود؛ اما دوران ما، دوران پیچیده‌ای است و انواع و اقسام خطرها انسان را تهدید کرده و از آرمان‌هایش جدا می‌کند، خیلی‌ها بر همان آرمان‌ها نماندند و لغزیدند و مبنای این اتفاق، دنیازدگی است. ما باید حواس‌مان باشد که چه چیزهایی آرمان‌های حبیب و حبیب‌ها را تهدید می‌کند. از کتاب:دیروز غروب در حالی که دلم مثل سیر و سرکه می‌­جوشید که آیا مرا هم با خواهند برد یا نه، یک­‌مرتبه دیدم کیهانی مسئول دسته­‌مان هیجان­‌زده رسید و گفت: «بچه‌­ها، آماده شوید» و تک تک افرادی که قبلاً مشخص شده بود، انتخاب کرد. من فکر کردم با قرار قبلی و صحبت­‌هایی که کرده بود، من ماندنی هستم؛ ولی نمی‌­دانم چه تصمیماتی گرفته شده بود که به من نیز گفت: «تو هم آماده شو.» در پوست خویش نمی­‌گنجیدم.صفحه 107 از همین قلم:عمو سبدی (سوره‏ مهر) گل خاکی (سوره‏ مهر) لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

حبیب غنی پور

زندگینامه

شهید حبیب غنی‌پور در سال 1343 در محلة «جی» واقع در جنوب غربی تهران، چشم به جهان گشود و در همان محله بزرگ شد. اولین و عمده‌ترین فعالیت ادبی او در سال 1359 با انتشار اولین کتاب «سوره، بچه‌های مسجد» به بار نشست. از دیگر فعالیت‌های شهید غنی‌پور می‌توان به تدریس در مدرسه شهید چمران تهران و همکاری با دو مجله «کیهان بچه‌ها» و «رشد جوان» اشاره کرد. وی در سال 1364 وارد دانشگاه شد و در رشته ادبیات دانشگاه شهید بهشتی، مشغول تحصیل شد. در دوران دانشجویی، چند بار به جبهه رفت و در چند عملیات از جمله: والفجر 8، کربلای 1 و کربلای 5 شرکت کرد. سرانجام طی عملیات کربلای 5 به شهادت رسید. تا کنون سه کتاب از این نویسندة شهید توسط انتشارات سورة مهر منتشر شده است: «سفر جنوب» شامل یادداشت‌های روزانه شهید غنی‌پور با محتوای جبهه و مناطق جنگی جنوب و خاطراتی دربارة همرزمان شهید است. این کتاب به تازگی به چاپ دوم رسیده است. «عمو سبدی» کتابی شامل سه داستان کوتاه‌ِ «عمو سبدی»، «صندوق» و «لب کلفت» برای کودکان و نوجوانان است. «گل خاکی» شامل 8 داستان کوتاه از شهید غنی‌پور دربارة دفاع مقدس است که برای کودکان و نوجوانان نوشته شده است. زندگی‌نامة کوتاه وی شامل دوران کودکی، جبهه و فعالیت‌هایش در مناطق مختلف جنگی و نحوة شهادت وی نیز در کتاب آمده است. به یاد شهید غنی‌پور و گرامیداشت او، جشنواره‌ای ادبی با نام این شهید هر سال 10 اسفند، همزمان با سالروز شهادت وی در مسجد جوادالائمه (ع) برگزار می‌شود. ششمین دورة جایزة ادبی غنی‌پور در اسفند 85 برگزار شد. یادش گرامی باد!

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
کتاب دا

سیده اعظم حسینی

راز نگین سرخ

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

لشکر خوبان

کالک های خاکی

آن بیست و سه نفر

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری