ورود

هر طرف آواز غم

نویسنده: متین رضوانی پور ، علی شادکام

کتابی است که نوحه‌های مذهبی شهرستان شوشتر به همراه آوانگاری (نت نویسی) اشعار، در آن گنجانده شده است. در کتاب برای هر کدام از معصومین نوحه‌هایی گردآوری شده است که آوردن متن نوحه‌ها به علاوه گوشه‌ها و ردیف‌های هر نوحه را می توان از ویژگی‌های بارز کتاب برشمرد.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 5-290-175-600-978

تعداد صفحات 330

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

نوحه‌خوانی، یکی از آیین‌های قدیمی شیعیان است که در آن به سوگواری و بیان مصیبت بزرگان دین می‌پردازند. نوحه‌خوانی که یکی از شاخه‌های موسیقی مذهبی است، از دیرباز در ایران رواج داشته است و امروزه به عنوان یک سنت و فرهنگ مقبول در سراسر کشور شناخته می‌شود. اهمیت نوحه‌خوانی در ایران چنان بوده است که نوحه‌خوان‌های معروف هر شهر و دیار، جزو افراد قابل احترام و صاحب نفوذ در وقایع اجتماعی به حساب می‌آمدند. ارتباط دیرینه نوحه‌خوانی با موسیقی سنتی و محلی ایران، باعث شده است تا نوحه‌خوانی در هر نقطه جغرافیایی ایران، رنگ و بوی خاص خود را داشته باشد و شنونده آشنا با موسیقی، در نوحه‌های هر منطقه، ریشه‌هایی از موسیقی کهن مردم آن دیار را تشخیص دهد. کتاب «هر طرف آواز غم» یکی از کتاب‌های ارزشمند در زمینه ثبت نغمه‌ها و اشعار مورد استفاده نوحه‌خوانان است. این کتاب که به کوشش «متین رضوانی‌پور» گردآوری شده است، حاوی هفتاد و دو نوحه‌ معروف از نوحه‌خوانان شهر شوش‌تر در مورد واقعه کربلا است. آوانگاری علی شادکام و ثبت این نغمه‌ها در قالب موسیقی، این کتاب را تبدیل به اثری ارزشمند و ماندگار برای علاقه‌مندان موسیقی و نغمه‌های مذهبی کرده است. نوحه‌خوانان شوشتر، به دلیل تسلط خود به آواهای بومی و سنن مردم استان خوزستان، ‌سال‌هاست برگزارکننده یکی از پرشور‌ترین مراسم‌های عزاداری در ایام محرم و روز عاشورا هستند و این کتاب، ‌نمایانگر گوشه‌ای از هنر ناب نوحه‌خوانان این شهر تاریخی ایران است.

نویسنده

متین رضوانی پور

زندگینامه

متین رضوانیپور بیستودوم خرداد ماه 1362 در ورامین متولد شده است. او تحصیلات کارشناسی خود را در رشته ادبیات فارسی به پایان رسانده است. رضوانیپور مجموعه نوحههایی از شهرهای همدان، گیلان، سمنان، شیراز، خوزستان، اصفهان و غیره را جمعآوری کرده است.

زندگینامه
علی شادکام بیستوسوم شهریور ماه 1358 در ورامین متولد شد. او تحصیلات مقطع کارشناسیارشد خود را در رشته پژوهش هنر به پایان رسانده است. علاوه بر این شادکام موسیقی دستگاهی ایران را به همراه ساز سنتور نزد استاد مجید کیانی آموخته است. او هم اکنون مشغول فعالیتهای فرهنگی است.

کتاب های مرتبط
در کمین گل سرخ

محسن مومنی

راز نگین سرخ

اردوگاه اطفال

کوچه نقاش ها

راحله صبوری

آن بیست و سه نفر

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

عصرهای کریسکان