ورود

نقدی بر کمدی های اولیه شکسپیر

نویسنده: درک تراورسی ، فرشید ابراهیمیان ، لیلی عمرانی

در این کتاب ابتدا شرح حال مختصری از زندگی‌نامه و آثار شکسپیر آورده شده و سپس به نقد آثارش می‌پردازد. «کمدی اشتباهات»، «نمایش رام کردن زن سرکش»، «نمایش دو جنتلمن از ورنا»، «تلاش بی‌ثمر عشق»‌ و «تاجر ونیزی» از کمدی‌هایی است که در این کتاب نقد شده است. در نقد این آثار ابتدا معرفی مختصری از اثر، زمان خلق اثر، عوامل مؤثر در خلق اثر می‌آید و سپس به نقد اثر پرداخته می‌شود.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 7-013-175-600-978

تعداد صفحات 120

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

 

هیچ گاه کمدی‌های اولیه شکسپیر به اندازه آثار مشهور او که زبانزد خاص و عام است، جدی گرفته نشدند و کمتر به سالن‌های اجرای نمایش راه یافته‌اند؛ کمدی‌هایی که شکسپیر در  آغار راه پر پیچ و خم درام نویسی‌اش، نوشت. آثاری که به هیچ وجه از استانداردهای یک اثر کامل یا شاهکار برخوردار نبوده‌اند اما بی‌تردید این آثار نشانه‌های واضح و روشنی از کیفیت‌های لازم یک اثر شکسپیر را دارا هستند. پنج نمایشنامه کمدی اشتباهات، رام کردن زن سرکش، دو جنتلمن از ورونا، تلاش بی‌ثمر عشق و تاجر ونیزی برای اولین بار در کتاب نقدی بر کمدی‌های اولیه شکسپیر بررسی شده‌اند.
نویسنده این اثر تلاش می‌کند تا با بررسی موشکافانه اولین کمدی‌های شکسپیر، روند رشد و بلوغ او را مورد کنکاش قرار دهد و نشانه‌های کنش دراماتیک را در آثارش مورد ارزیابی قرار دهد.
با مطالعه این کتاب می‌توان پی به ذات و شخصیت شکسپیر در ابتدای دوران نویسندگی‌ و در میانه جوانی‌اش برد. دورانی که شکسپیر بذله‌گو بوده و گاها برای جلب توجه ملکه نمایشنامه می‌آفریده؛ دورانی که او هنوز تمایل داشته مطابق سلیقه مردم حرکت کند و بنویسد؛  دورانی که کمدی وسیله‌ای برای بیان اندیشه‌هایش او بوده؛ دورانی که هنوز زبان غیر متعارف، صریح و مثال‌زدنی‌اش را نیافته بود.

نویسنده

درک تراورسی

زندگینامه

او دز مورد شکسپیر مطالعه میکرد و همچنین عضو شورای بریتانیا بود.

نویسنده

فرشید ابراهیمیان

زندگینامه

محمد(فرشید) ابراهیمیان در سال 1328در تهران به به دنیا آمد. او کارشناسی خود را در رشته تئاتر، در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران به پایان رسانده است. ابراهیمیان درجه کارشناسی ارشد خود را در رشته مدیریت فرهنگی، از دانشگاه هنر کسب کرد. ابراهیمیان دکترای رشته هنرشناسی را در دانشگاه هلند_آمستردام به پایان رسانده است. او هم اکنون نویسنده، مترجم، منتقد، بازیگر، کارگردان است.

 

کتاب های مرتبط
بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

کوچه نقاش ها

راحله صبوری

فرنگیس

مهناز فتاحی

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

اتمام موجودی انبار
پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی