نشانه شناسی متن و اجرای تئاتر

جمعی از نویسندگان

اگر تماشاگر حرفه‌ای تئاتر باشید و این هنر را چه از دید دانشگاهی و چه از دید حرفه‌ای و حتی تفریحی بنگرید، برای ارزیابی آنچه روی صحنه رفته و به اجرا درآمده نیاز به درک یک سری از مفاهیم و مبانی تئاتری دا..ادامه
 • قیمت: 45,000 تومان

  ناموجود

توضیحات و مشخصات

اگر تماشاگر حرفه‌ای تئاتر باشید و این هنر را چه از دید دانشگاهی و چه از دید حرفه‌ای و حتی تفریحی بنگرید، برای ارزیابی آنچه روی صحنه رفته و به اجرا درآمده نیاز به درک یک سری از مفاهیم و مبانی تئاتری دارید. بررسی چگونگی و چرایی یک اثر به ما کمک می‌کند تا از […]

اگر تماشاگر حرفه‌ای تئاتر باشید و این هنر را چه از دید دانشگاهی و چه از دید حرفه‌ای و حتی تفریحی بنگرید، برای ارزیابی آنچه روی صحنه رفته و به اجرا درآمده نیاز به درک یک سری از مفاهیم و مبانی تئاتری دارید. بررسی چگونگی و چرایی یک اثر به ما کمک می‌کند تا از نسبت درام و متن نمایشی آگاه شویم و با رویکردهایی که یک اثر نمایشی دارد به صورت منتقدانه برخورد کنیم.
یکی از روش‌های بررسی دقیقی تئاتر مربوط به علم گسترده و پیچیده نشانه‌شناسی می‌شود. در کتاب نشانه‌شناسی متن و اجرای تئاتری، چگونگی تولید معنی توسط عناصر دخیل در نوشتن نمایشنامه و چگونگی ایجاد معنی در بافت اجرایی، به صورت مستند مورد مطالعه قرار گرفته است.
نویسنده در این کتاب به منظور رویکرد علمی و عینی که به تئاتر دارد؛ به این هنر از منظر نشانه‌شناسی ساختارگرا می‌نگرد و ادراک خود از چگونگی ساخته شدن و درک تئاتر را به عنوان نظام نشانه‌ای بازسازی می‌کند. فصل‌های اولیه این کتاب به بررسی نمایشنامه اختصاص دارد و نویسندگان خصوصیات نمایشنامه، یعنی فرم، شخصیت، دیالوگ‌ها و دستورهای صحنه‌ای را از منظر نشانه‌شناسی تحلیل می‌کنند.
در فصل دوم کتاب، رویکردهای تحلیل ساختار یک اثر نمایشی واکاوی می‌شود و نویسنده گونه‌های مختلف نمایشی را از منظر نشانه‌شناسی مورد ارزیابی قرار می‌دهد. در فصل سوم هم به مفهوم شخصیت به عنوان یک نقش کارکردی در پیرنگ پرداخته می‌شود و نویسنده کاربردهای امروزی نظریه روان درمانی را در مورد مطالعه شخصیت مرور می‌کند.
در فصل چهارم کتاب هم به طیفی از منش‌های دیالوگ پرداخته می‌شود و نویسنده توضیح نظام یافته‌ای را از چگونگی ارتباط بین آن‌ها می‌دهد.

مشخصات

 • شابک:

  9789645062697

 • تعداد صفحه:

  252

 • نویسنده:

  فرزان سجودی،آلن آستن،جرج ساونا،

 • مترجم:

  داوود زینلو،

پدیدآورندگان

 • فرزان سجودی

  نویسنده یا مولف کتاب نشانه شناسی متن و اجرای تئاتر

 • آلن آستن

  نویسنده یا مولف کتاب نشانه شناسی متن و اجرای تئاتر

 • جرج ساونا

  نویسنده یا مولف کتاب نشانه شناسی متن و اجرای تئاتر

 • داوود زینلو

  مترجم کتاب نشانه شناسی متن و اجرای تئاتر

ثبت نظر و نظرات

ورود / ثبت‌نام
لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد