ورود

نامی که ماند

نویسنده: جواد کامور بخشایش

نمای نزدیک:برای پی بردن به کنه وقایع تاریخی بزرگ و شناخت ابعاد و زوایای راستین آن، همزمانی تاریخی، مانع شناختی بزرگی تلقی می‌شود که با سایه افکندن بر زمینه کلی رویدادها، موجب تیرگی ذهن پژوهشگر می‌شود؛ انقلاب اسلامی 1357 نیز از این قاعده کلی مستثنا نیست و هر چه فاصله‌ ما از آن رویداد عظیم تاریخی بیشتر می‌شود، ماهیت منحصر به فرد آن نیز بیشتر برایمان مشخص می‌شود. اکنون بیش از پیش پی می‌بریم که حجم فعالیت‌های صورت گرفته درباره انقلاب اسلامی، در قیاس با کارهای ناکرده چه مایه اندک و نارساست. تحقیق در زمینه زندگی و مبارزات شهدای انقلاب اسلامی که توسط عوامل رژیم پهلوی به شهادت رسیده و بی‌آنکه شاهد به بار نشستن نهال مبارزات خود و سایر همرزمانشان باشند، در خاک خفتند، از جمله مهم‌ترین این زمینه‌های پژوهشی مغفول مانده است که جواد کاموربخشایش با انتشار کتاب «نامی که ماند» نخستین قدم‌ها را در این زمینه برداشته است. وی با انجام پژوهش‌های گسترده درباره شهیدکاظم ذوالانوار، شرح جامعی از زندگی و مبارزات او فراهم آورده است. او اولین فردی است که نامش در بنیاد شهید شیراز ثبت شده است. این کتاب می‌تواند و باید گشایشگر فعالیت‌های گسترده‌تر سایر پژوهشگران در این زمینه باشد و امید می‌رود که هر چه سریع‌تر شاهد تشکیل و آغاز به فعالیت تیم‌های پژوهشی زبده برای تحقیق در زندگی و مبارزات دلیرانه شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی باشیم.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 2-222-506-964-978

تعداد صفحات 292

نوبت چاپ سوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

 

نمای میانی:جواد کامور بخشایش متولد سال 1353 در بخشایش است. وی مدرک کارشناسی‌ارشد خودش را در رشته زبان و ادبیات فارسی اخذ کرده و چندین سال است که در حوزه‌های تاریخ و ادبیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به کار پژوهش و تالیف اشتغال دارد. از کاموربخشایش تاکنون علاوه بر مقالات متعدد علمی-تاریخی، کتاب‌های پژوهشی مختلفی نیز منتشر شده است که برخی از آنها در همایش‌های گوناگون کشوری حائز رتبه‌های برتر شده‌اند.

نمای دور:احمدرضا امیری‌سامانی (نویسنده و پژوهشگر): در تاریخ‌نگاری شفاهی هرقدر که شاهدان و ذهنیت‌های بیشتری روبروی میکروفون نگارنده قرار گیرند، اثر غنی‌تر می‌شود. در این میان وظیفه‌ای که نویسنده بر عهده دارد این است که بدون توجه به ذهنیت و خلقیات مصاحبه شونده، به کاوش در میان گفته‌های او بپردازد و خاطرات موثق و مطابق با شواهد تاریخی را از میان آنها جدا کند. درست مانند کاوشگری که در میان ماسه‌های رودخانه به دنبال طلا می‌گردد. چنین کاری زمانی محقق می‌شود که نویسنده قبل از شروع به مصاحبه، به اندازه کافی منابع مورد نیاز را مطالعه کرده باشد تا دید دقیقی برای تشخیص خاطرات موثق به‌دست آورد. کتاب «نامی که ماند»، تدوین جواد کامور بخشایش، یکی از آثاری است که با این معیارها در تاریخ شفاهی تطابق دارد. این کتاب که پژوهشی سه ساله درباره زندگی شهید سیدکاظم ذوالانوار یکی از اعضای عالی‌رتبه سازمان مجاهدین خلق است با زحمت فراوان به سرانجام رسیده است که باید قدرش را دانست.
از کتاب:کاظم ذو‌الانوار اطلاعات مذهبی زیادی داشت او در آیات قرآن تفکر می‌‌کرد و سپس برداشت‌هایش را که با روح قرآن سازگاری داشت به دیگران منتقل می‌کرد. سنت حسنه‌ای را که در زندان ایجاد کرد خواندن روزانه نیم ساعت قرآن تا مدت‌ها بعد از او در بین زندانیان ادامه داشت. تعمق و تفکر کاظم در آیات الهی در خاطرات مهدی غنی این طور جلوه‌گر شده است: بعضی وقت‌ها در زندان سیب می‌دادند که کاظم با تعمق در آن آیت خدا را می‌دید.صفحه145

از همین قلم:نامی که ماند (سوره مهر) خاطرات سید مرتضی نبوی (سوره مهر) خاطرات سید کاظم اکرمی (سوره مهر) جای امن گلوله‌ها (سوره مهر) یاس در قفس (مرکز اسناد انقلاب اسلامی) آینه جویبار (قدیانی)

نویسنده

جواد کامور بخشایش

جواد کاموربخشایش:
متولد 1353، نويسنده و مستندنگار
کتاب های نویسنده:
روزشمار 15 خرداد 1341 جلد 2
سیداحمدخمینی
کتاب گویای جای امن گلوله ها
زندان موصل
نامی که ماند
خاطرات سید کاظم اکرمی
جای امن گلوله ها
خاطرات سید مرتضی نبوی
گزارش یک طرح

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
اتمام موجودی انبار
زندان الرشید

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

اردوگاه اطفال

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

فرنگیس

مهناز فتاحی

راز نگین سرخ

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

عصرهای کریسکان