ورود

گاهی کنیزان

نویسنده: ابوالقاسم غلامحیدر

نمایشنامه‌ای اقتباسی بر اساس برداشتی آزاد از منظومه اسکندرنامه نظامی

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 7-240-175-600-978

تعداد صفحات 32

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

 

از هر شعر، داستان و با هر اثر ادبی که وجوه دراماتیک دارد، می‌توان به عنوان دستمایه‌ای برای خلق نمایشنامه استفاده کرد؛ به شرط آنکه نویسنده ساختار گونه‌های ادبی را خوب بشناسد. وقتی اثر ادبی به صورت نمایشنامه درمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید تغییرات زیادی می‌کند، زیرا قرار است شاکله نوینی به خود بگیرد. همچنین باید نه به زبان عادی و به شکل گزارش‌وار، بلکه به گونه‌ای درونی و در قالب حوادث و موقعیت‌ها، درونمایه‌اش را برای مخاطب قابل تحلیل کند. این همان کاری است که ابوالقاسم غلامحیدر در نمایشنامه «گاهی کنیزان» کرده است. او با برداشت آزادی که از اسکندرنامه نظامی گنجوی داشته، شخصیت تازه‌ای از اسکندر می‌سازد.
نمایشنامه غلامحیدر یک دئودرام (نمایش دونفره) است که به بیانی نمایشی و دراماتیک پردازش شده است، دیالوگ‌ها حالتی درهم تنیده دارند و باید همه را همانند پیچ و خم‌های یک جورچین طی کرد تا به بن‌مایه نهایی اثر دست یافت.
در این نمایشنامه واقعیت‌های بیرونی و خارجی با واقعیت‌های ذهنی نویسنده ترکیب و نهایتا به واقعیت سوم، که همان اثر نمایشی است، شکل می‌دهند. در نمایشنامه گاهی کنیزان برداشت‌های نمایشی انتزاعی جوهره اصلی متن را تشکیل می‌دهند: اندیشه‌ورزی و تخیل در هر حال مقدم واقعیت اصلی است، چون مخاطب اول باید انگاره‌ها و گمانه‌های ذهنی نویسنده را در مورد اسکندر و کنیزک بفهمد و قبول کند و بعد با خود واقعیت روبه‌رو شود.

نویسنده

ابوالقاسم غلامحیدر

زندگینامه

ابوالقاسم غلامحیدر در سال 1353 متولد شد. او  پژوهشگر، نویسنده و کارگردان و مدیر خانه جوان شوشتر است. غلامحیدر دانشجوی مدیریت چندبخشی (مدیریت جهانگردی) نیز است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

اردوگاه اطفال

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

فرنگیس

مهناز فتاحی

کالک های خاکی

کوچه نقاش ها

راحله صبوری

لشکر خوبان

ضربت متقابل