ورود

طا سین میم

نویسنده: محمد جواد آسمان

این مجموعه در دو بخش تنظیم شده است و بخش اول شامل شعرهای سپید محمد جواد آسمان هستند که تعدادشان 20 قطعه و بخش دوم دربرگیرنده 40 قطعه غزل است. در شعرهای سپید این مجموعه گاهی با کشف و تماشاهای شاعرانه محض مواجه می‏شویم: «خواب از سرم پرید.../ شیهه کهری در دوردست سبز/ بلبلان را از لب پنجره پر داد/...» و گاهی با دغدغه‏ها و افکار نسل خودش: «تابلوهای گالری را تماشا کردیم،/ درباره‌/ حقیقت،/ آگاهی،/ صلح،/ دمُکراسی،/ آزادی،/ عدالت،/ دروغ،/ حرف زدیم،/ تشنه شدیم،/ آمدیم اسپراسّو بنوشیم!» غزل‏های مجموعه دارای حال و هوا و فضایی کلاسیک‏ترند اما در آنها تلاش شاعر برای فراتر رفتن از این فضا نیز مشهود است. تلاش‏هایی که در مقاطعی به شکل عدول از سطربندی و نگارش معمول غزل، عدول از تساوی و توالی معمول اوزان عروضی و عدول از ساختار معمول نظام قافیه و ردیف جلوه کرده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 2-104-175-600-978

تعداد صفحات 164

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

محمدجواد آسمان شاعر جوان و شناخته شده اصفهانی این مجموعه را در دو بخش «مستورات» و «طلسمات» تنظیم کرده است که هم حروف اول این اسامی و هم بطن رازآلود و پوشیده این دو کلمه به نوعی نام نسبتا غیر متعارف مجموعه را رمزگشایی می‌کند. شعرهای کتاب که بیشتر عاشقانه و تا حدی هم اجتماعی سروده شده‌اند، در حد این نام و عناوین پوشیدگی و پنهانی ندارد، بلکه روان و با زبان و بیانی سهل و ممتنع شکل گرفته‌اند. فصل اول شعرهای سپید این مجموعه را در خود جای داده است که شاعر در آنها با فراغت از بند و بسط قالب مدرنتر اندیشیده و راحت‌تر اندیشه‌هایش را پیاده کرده است. در این بخش شاعر گاهی فقط تصویرگر تماشای لحظه‌ها و کشف و شهودهای شاعرانه‌اش است.
در فصل دوم کتاب که غزل‌های شاعر در آن هستند، عاشقانگی درونمایه شعرها غلیظ‌تر و چشم‌گیر از بخش اول است.
شاخص‌هایی که بیشتر از همه در شعرهای هر دو بخش این مجموعه چشمگیر است زبان شکل یافته و پخته شاعر است که با کلاف تخیل به خوبی در هم تنیده شده است. یک نکته دیگر هم اینکه شوخ طبعی اصفهانی شاعر هم به خوبی در رگه‌های طنزی که در اشعار این دفتر دیده می‌شود، نمود یافته و لایه دیگری به آن بخشیده است.

نویسنده

محمد جواد آسمان

زندگینامه محمد جواد آسمان

محمد جواد آسمان متولد 8 تیر 1361 در چادگان است . محمد جواد آسمان شعر را از سنین پایین آغاز کرد و در 9 سالگی برنده جایزه جشنواره شعر دانش آموزی شد.

محمد جواد آسمان اولین مجموعه شعری خود را در به چاپ رساند.

جوایز و افتخارات محمد جواد آسمان :

  • برنده شعر جوان سوره برای سه ، چهار دوره
  • برنده جایزه شعر جوان قیصر امین پور خانه ی شاعران
  • جایزه شبهای شهریور
  • جایزه امید بنیاد ژاله اصفهان و دانشگاه لندن (soas)  در سال 2009

 

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
اتمام موجودی انبار
روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

اتمام موجودی انبار
عصرهای کریسکان

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

لشکر خوبان

آن بیست و سه نفر

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده