ورود

دین و سینما

نویسنده: محمد مددپور

مرحوم مددپور در این کتاب سعی کرده است تا رابطه دین را با هنر هفتم بررسی کرده و در این بررسی به مقولاتی همچون مبانی صوری ومعنوی سینمای دینی ، حکمت معنوی سینما، توهم شبه فلسفی یا تحلیل سینمایی و مواردی از این دست بپردازد در همین راستا به موضوعاتی همچون انکشا ف عالم دین در جهان سینما یی و سینمای حاتمی در مقام محاکات توجه کرده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 6-435-506-964-978

تعداد صفحات 336

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

«دین و سینما» یکی از آثار ماندگار  زنده‌یاد محمد مددپور پژوهشگر معاصر است. این کتاب به 12 فصل تقسیم شده است و در هر فصل مباحثی همچون «انکشاف عالم دین در جهان سینمایی»،‌ «سینمای دینی آوردن غیب به عالم شهادت»، «سینما دینی آسمانی است»، «نکاتی در باب سینمای دینی»،‌ «حکمت معنوی سینما» و ... بررسی می‌شود. در مقدمه مفصل کتاب، نگارنده هنر امروز را به چالش می‌کشد.
همچنان که از نام کتاب برمی‌آید، رابطه، تعامل و نسبت دین و سینما در آن بررسی شده است. تقدم کلمه «دین» بر «سینما» گویای این است که مسئله اصلی نویسنده دین است. در واقع کتاب به بررسی این که سینما، به عنوان یک پدیده فرعی و غیرضروری چگونه می‌تواند با دین، به عنوان یک پدیده اصلی و ضروری تعامل برقرار کند.
دکتر مددپور در این کتاب توانسته است مخاطب علاقه‌مند به مباحث دینی و عرفانی را با سینمایی که راوی این مباحث باشد، آشنا کند. او با بررسی وضعیت هنر در زمانه، نقبی می‌زند به سینما و هنر هفتم و به نقد آن می‌نشیند. او با شناخت بسیار دقیق از لایه‌های فکری دین و مذهب، مرعوب هر فیلمی که منتسب به سینمای دینی بوده، نشده است و برای آن که فیلمی را در چنین گونه‌ای قرار دهد، آن را از فیلترهای متعددی ‌گذرانده است.
مددپور با حجم بالایی از تألیفات در زمینه‌های مختلف هنری که مخرج مشترک تمامی آنها لزوم مطابقات هنر با قواعد اسلام شیعی است به نتایج و آرا جالب توجهی در باب ارتباط سینما با دین رسید و نتایج این تحقیقات را در کتابی به نام «دین و سینما» منتشر کرد. او در این کتاب به بیان ضروریاتی می‌پردازد که برای تحقق سینمای دینی لازم بوده و اساسا تشریح می‌کند که ارتباط سینما با دین چگونه رابطه‌ای است.
کتاب «دین و سینما» مرجع مناسبی برای افرادی است که در حوزه رسانه و دین فعال هستند یا تحقیق و مطالعه می‌کنند و دغدغه‌هایی این‌چنینی دارند.

نویسنده

محمد مددپور

زندگینامه دکتر محمد مددپور، متولد 1334 در شهرستان بندرانزلی، مدیر دفتر مطالعات دینی پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی حوزه هنر و عضو هیات علمی دانشگاه شاهد بود. وی پیش از بیست سال درحوزه مباحث نظری فلسفی و حکمت و هنر اسلامی تحقیق و تدبر نموده بود و آثار بسیاری از وی به جامانده است. مرحوم مددپور، چهار فرزند داشت که دو فرزند دختر وی دانشجو هستند و دو پسر وی، یکی چهارساله و دیگری دانش آموزی خردسال است. وی در ایام تعطیلات نوروزی در شمال کشور و درکنارجاده پس از برخورد یک دستگاه اتومبیل سواری سمند، به شدت مجروح شد و در بیمارستان جان باخت. تصاویر مراسم تشییع پیکر دکتر مددپور (آلبوم اوّل) تصاویر مراسم تشییع پیکر دکتر مددپور (آلبوم دوّم) دکتر محمّد مددپور از نگاه دیگران

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

راز نگین سرخ

اتمام موجودی انبار
زندان الرشید

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

لشکر خوبان

عصرهای کریسکان

کتاب دا

سیده اعظم حسینی