ورود

خدا در فلسفه دکارت و صدرالدین شیرازی

نویسنده: همایون همتی

این کتاب شامل سه فصل اصلی است : در فصل نخست به طرح مقدمات بحث پرداخته شده و در فصل دوم به بررسی و ارزیابی پیرامون ادله خداشناسی در فلسفه دکارت پرداخته و کاستیها و کژیها و نارسایی های این ادله را نشان داده ودر فصل سوم که آخرین فصل کتاب نیز هست برهانهای اثبات وجود خدا در فلسفه صدرالدین شیرازی را مورد بررسی قرار داده و نتیجه گرفته است

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 66-63-2425

تعداد صفحات 180

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب خدا در فلسفه دکارت و صدرالدین شیرازی را همایون همتی تالیف کرده است . این کتاب شامل سه فصل اصلی است : در فصل نخست به طرح مقدمات بحث پرداخته شده و مولف سعی کرده است که آغاز پیدایش و پیشینه تاریخی و سیر تطور مفهوم خدا را درفرهنگها و ادیان مختلف را بررسی کند . در فصل دوم به بررسی و ارزیابی پیرامون ادله خداشناسی در فلسفه دکارت پرداخته و کاستیها و کژیها و نارسایی های این ادله را نشان راده و به برخی از اصول فلسفه دکارت نیز اشاره کرده است . مولف در فصل سوم که آخرین فصل کتاب نیز هست برهانهای اثبات وجود خدا در فلسفه صدرالدین شیرازی را مورد بررسی قرار داده و نتیجه گرفته است که همه برهانهای شیرازی به جز برهان معروف «برهان صدیقین » تکراری و کهن است و در فلسفه یونان ونیز فلسفه یهودی و مسیحی سابقه ای دراز و دیرپا داشته و مورد جرح و نقد قرار گرفته است . گزیده متن: فلسفه دکارت ،فلسفه ای خود بینادانگار است و از این منظر مقابل فلسفه صدرایی قرار دارد که خدامدار و حق محور است . در واقع دکارت نماینده اصلی و فیلسوف وموسس مابعدالطبیعه غرب مدرن می باشد ومرحوم صدرای شیرازی خاتم الفلاسفه تمدن کلاسیک ماو از مفاخر و افتخارات فرهنگی جهان اسلام و تشیع می باشد . در کتابی که پیش رو است ،تعریف مفهوم خدا و روشهای استدلالی اثبات آن درفلاسفه ملاصدرا و دکارت به گونه ای تطبیقی مورد بررسی قرار گرفته است .

نویسنده

همایون همتی

زندگینامه

تحصیلات همتی دکترای ادیان و عرفان (دانشگاه آزاد اسلامی، 1372-1365) و کارشناسی ارشد فلسفه و کلام اسلامی (دانشگاه تهران،1371-1368) و کارشناسی فلسفه و حکمت اسلامی (دانشگاه تهران،1367-1358) و فوق دکترا از دانشگاه بیلفلد آلمان (1389) است  و دروس حوزوی را 14 سال (2 سال درس خارج) تحصیل کرده است.  او رایزن فرهنگی ایران در آلمان و استاد ادیان و عرفان دانشگاههای تهران است. کتاب «خدا در فلسفه دکارت و صدرالدین شیرازی»  این کتاب شامل سه فصل اصلی است: در فصل نخست به طرح مقدمات بحث پرداخته شده، در فصل دوم به بررسی و ارزیابی پیرامون ادله خداشناسی در فلسفه دکارت پرداخته و کاستیها و کژیها و نارسایی های این ادله را نشان داده، در فصل سوم که آخرین فصل کتاب نیز هست برهانهای اثبات وجود خدا در فلسفه صدرالدین شیرازی را مورد بررسی قرار داده و نتیجه گرفته است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

فرنگیس

مهناز فتاحی

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

ضربت متقابل

کوچه نقاش ها

راحله صبوری

چراغ های روشن شهر

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور