ورود

خاطرات 15 خرداد قم - جلد دوم

نویسنده: علی باقری

خاطرات و نقل و قول هایی از زبان موسوی خویینی ها، مکارم شیرازی، محمد کوثری، عبدالمجید معاونیخواه در رویدادهای 15 خردادد قم می باشد. از نکات قابل توجه در این دوره کتاب ها نوع جمع آوری این خاطرات است که به صورت روایت اشخاصی که در بطن ماجرا قرار داشتند و یا اینکه شخص در حادثه حضور نداشته اما به صورت مستقیم با نقش آفرینان در ارتباط بوده است یا به تحلیل و نقد این رویداد اقدام کرده اند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 9-674-506-964-978

تعداد صفحات 685

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری

 علی باقری در جلد دوم کتاب خاطرات 15 خرداد ما را مهمان خاطرات  22 تن از مبارزان انقلابی شهرستان قم و از جمله؛ «محمد عبایی خراسانی»، «اسماعیل فردوسی‌پور»، «سیدمحمد کوثری»، «جواد محدثی»، «عبدالمجید معادیخواه»، «ناصر مکارم شیرازی»، «سید محمود مرعشی نجفی»، «مهدی هادوی» و ... می‌کند. این مجلد همانند جلد اول کتاب به گونه‌ای تنظیم شده است که مخاطب را بی‌واسطه با بخشی از تاثیرگذارترین وقایع تاریخ معاصر آشنا می‌کند. اهمیت کار نویسنده در این است که افرادی که از آن‌ها مصاحبه شده جزو آن دسته از افراد  شاخص انقلاب هستند که به سختی می‌توان آن‌ها برای مصاحبه مجاب نمود. مصاحبه‌گر در این کتاب با یک نگاه فرایندی به پدیده 15 خرداد سعی کرده است سیر تحول تاریخی این واقعه را با استفاده از سوال‌های مشخص از دل خاطرات این افراد به در کشد و با بخش پنهان حوادث تجربیات ارزشمندی را به نسل بعد منتقل نماید.
در این کتاب با نخستین بارقه‌ها از چهره سیاسی امام آشنا می‌شویم و اهداف این قیام بزرگ که در نهایت پیروزی انقلاب اسلامی را رقم می‌زند، از دل خاطرات مشخص می‌شود. عاقبت لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی، نقش مدیریتی امام در اداره نهضت،  همکاری و همراهی دیگر علمای قم با امام در پیشبرد نهضت، بازتاب حادثه فیضیه در ایران و خارج،  نقش شاه در جریان لوایح شش‌گانه، شیوه امام در مرجعیت و مبارزه و ... از سرفصل‌هایی است که مؤلف کتاب این مصاحبه‌ها را بر مبنای آن تنظیم کرده است. یکی از ویژگی‌های بارز این کتاب شاید آن باشد که مخاطب با مرور برخی از خاطراتی که از زبان راویان مختلف می‌شنود بیشتر با منش و روش فردی بنیانگذار انقلاب آشنا می‌شود. شجاعت توام با افتادگی و تیزهوشی و عدم رغبت به بزرگ‌ترین مقام‌های دنیوی حتی اگر این مقام مرجعیت جهان تشیع باشد، انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در پایان کتاب نیز  حدود 11 سند که مربوط به همین واقعه می‌شود، آمده است. در میان این اسناد دست‌خط‌هایی از مراجع بزرگی همچون آیت‌الله مرعشی نجفی در تایید و حمایت از نهضت و امام به چشم می‌خورد که حاکی از اتحاد دیگر علما با امام در این حرکت بزرگ است.

نویسنده

علی باقری

کتاب های مرتبط
چراغ های روشن شهر

کوچه نقاش ها

راحله صبوری

آن بیست و سه نفر

راز نگین سرخ

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

اتمام موجودی انبار
روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

اردوگاه اطفال