ورود

بوبوک

نویسنده: بنفشه اعرابی

«بوبوک» از داستانهای کمتر خوانده شده داستایوفسکی در ایران است و بر خلاف آثار دیگرش که ظاهری تلخ دارند از طنازیهای ادبی و شخصیت‌ پردازیهای جالب استفاده شده که فضایی گروتسک به داستان می‌دهد. یکی از نکات درخشان داستان این است که در اوج به پایان می‌رسد و این امر باعث می‌شود که خواننده مداوم خیال‌پردازی کرده و تصویر سازی کند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978-964-506-780-7

تعداد صفحات 36

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

 

 بوبوک، عنوان یکی از داستان‌های نویسنده بزرگ ادبیات روسیه، فئودور داستایوفسکی است. این داستان بر خلاف دیگر داستان‌های داستایوفسکی کمتر در ایران مورد توجه قرار گرفته است. بنفشه اعرابی نمایشنامه‌اش را بر اساس همین داستان نوشته و به اثر درخشان داستایوسکی، جلوه‌های نمایشی بخشیده است. بوبوک روایتی از دنیای مردگان است. هشت شخصیت داستان همگی مرده‌اند و در گورهایشان قرار دارند و باهم صحبت می‌کنند. این هشت نفر که از قشرهای گوناگون اجتماع و با سطح فرهنگ‌های مختلف هستند، پیش از مرگ هم همدیگر را می‌شناخته‌اند و همین موضوع باعث می‌شود تا دیالوگ‌هایی که در نمایشنامه بین این افراد شکل می‌گیرد، جالب و چالش‌برانگیز باشد.
اعرابی در این نمایشنامه سعی نکرده برداشتی عمیق و فلسفی از کتاب داستایوفسکی داشته باشد. او حتی در برخی از صحنه‌های نمایشنامه مایه‌های طنز را چاشنی مباحث فلسفی‌ جهان پس از مرگ می‌کند و با این ترفند، مخاطبش را به همراهی هرچه بیش‌تر با نمایشنامه ترغیب می‌کند. با اینکه نمایشنامه بسیار کوتاه است و پرسوناژها عمل مهمی انجام نمی‌دهند و با حرف‌هایشان ذهنیات و عقایدشان را مطرح می‌کنند، اما شخصیت‌پردازی به درستی انجام شده و مخاطب تا حد زیادی با آنها ارتباط برقرار می‌کند.
در نمایشنامه بوبوک، نویسنده با رویکردی تلویحی به آنچه که در جهان پس از مرگ رخ می‌دهد، می‌اندیشد و عملا با وارد شدن به یک دنیای فانتزی که در قالب دیالوگ‌ها شکل می‌گیرد، سفر کوتاهی را آغاز می‌کند. اما او در جریان این سفر فقط نقش راوی را بازی می‌کند و سعی نمی‌کند که عقیده‌ای را به مخاطبش تحمیل کند و فرصت تجزیه و تحلیل را از او بگیرد. 

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

راز نگین سرخ

عصرهای کریسکان

آن بیست و سه نفر

ضربت متقابل