ورود

از تبعید تا پیروزی

نویسنده: میرزا باقر علیان‌ نژاد

این کتاب مجموعه مقالات و مصاحبه‌های آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی مانند حکومت اسلامی چگونه حکومتی است؟، بختیار و مساله جهاد و جمهوری اسلامی، ‌استبداد اتهام بزرگ روز و اصول اساسی حکومت اسلامی را در بر دارد و بریده روزنامه‌ها و اسناد و تصاویر مرتبط با مقالات در پایان کتاب آورده شده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978-600-175-459-3

تعداد صفحات 244

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

در نیمه دوم سال 1357 خصوصا پس از پایان اعتصاب مطبعات در ۱۶ دی ۱۳۵۷ انقلابیون فرصت یافتند تا دیدگاه های خود را در نشریات انعکاس دهند . یکی از افراد آیت  الله مکارم شیرازی بود . ایشان که از دهه ۳۰ دست بقلم بودند با استفاده از این فضا با نگارش مقالات و مصاحبه هایی به روند پیروزی انقلاب شتاب دادند . از این رو در این کتاب اقدام به جمع آوری این نوشته ها شده است و علاوه بر این اولین زندگی نامه جامع سیاسی - اجتماعی ایشان با توجه به دوران انقلاب اسلامی (1340-57) نیز به نگارش در آمده است .

برشی از کتاب از تبعید تا پیروزی

آیت الله ناصر مکارم شیرازی که در جریان قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ طعم زندان شاه را چشیده بود و پس از آن نیز در سال های ۵۷ - ۱۳۵۶ هفت ماه در تبعید بسر برده بود . در پایان خاطرات خود را از زندان و تبعید این گونه نتیجه گرفت : زندان عناصر انقلابی را پخته تر  آگاهانه تر و مقاوم تر می کند و تبعید ندای انقلاب را به نقاط دور و نزدیک می رساند .

نویسنده

میرزا باقر علیان‌ نژاد

زندگینامه

 میرزاباقر علیان‌نژاد در سال 1350 در تهران متولد شد. علیان‌نژاد پس از اخذ دیپلم  ریاضی فیزیک از سال 1371 به عنوان متصدی امور اجرایی واحد تدوین تاریخ انقلاب اسلامی در حوزه هنری مشغول به کار شد. او همزمان در رشته مدیریت مدرک کارشناسی گرفت و   دوره آموزش مطالعاتی مدیریت اجرایی (نگاه دانش) را گذراند و هم‌امنون دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد رشته مدیریت است. علیان‌نژاد در طول 23 سال فعالیت در حوزه هنری مسئولیت طرح ‌های پژوهشی 15 خرداد (43-1340)، تدوین تاریخ انقلاب اسلامی (57-1356)، دایره‌المعارف انقلاب اسلامی، مزار مشاهیر ایران و دبیری اجرایی همایش ملی 15 خرداد را بر عهده داشته‌ است. علیان نژاد در شوراهای تخصصی دایره‌المعارف انقلاب اسلامی، فرهنگنامه 15 خرداد، فرهنگنامه زندان پهلوی دوره پهلوی، همایش 15 خرداد و سایت 15 خرداد نیز عضویت داشته است. ایشان همچنین استاد مشاور چند پایان‌نامه دانشجویی در زمینه انقلاب اسلامی در مقطع کارشناسی ارشد بوده‌اند.
اصلی‌ترین پژوهش علیان‌نژاد در حوزه هنری نگارش ده جلد روزشمار انقلاب اسلامی است که تاکنون (1394) شش جلد آن منتشر شده است. علیان‌نژاد علاوه بر این نگارش کتابهای زندگینامه آیت‌الله بهشتی در کتاب او یک ملت بود و کتاب از تبعید تا پیروزی (زندگی‌نامه و مجموعه مقالات و مصاحبه‌های آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی) را به عهده داشته است. این نویسنده تاکنون ده‌ها مقاله برای کتابهای دایره‌المعارف انقلاب اسلامی، فرهنگ ناموران ایران و فرهنگ زندان سیاسی دوره پهلوی نگاشته است. از علیان‌نژاد دهها مقاله و یادداشت در نشریات مختلف (اطلاعات، کیهان، ملت ما، کیهان فرهنگی، داستان همشهری، فصل‌نامه مطالعات تاریخی و ...) و سایتهای 15 خرداد، انقلاب اسلامی، تاریخ شفاهی و ... منتشر شده است.
علیان نژاد برگزیده و تقدیر شده نخستین جشنواره کتابهای برتر حوزه مطالعاتی انقلاب اسلامی و امام خمینی در سال 1385  از سوی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی و برگزیده و تقدیر شده به عنوان هنرمند برتر انقلاب اسلامی در گروه تاریخ انقلاب در سال 1387 در سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از سوی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی است.
 

کتاب های مرتبط
اتمام موجودی انبار
روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

آن بیست و سه نفر

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

راز نگین سرخ

فرنگیس

مهناز فتاحی

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

عصرهای کریسکان

کوچه نقاش ها

راحله صبوری