ورود

آموزش تحلیلی تصنیف خوانی در موسیقی دستگاهی ایران

نویسنده: منصور اعظمی کیا

در این کتاب نویسنده با بهره گیری از تجربه شخصی سالها تدریس آواز با استفاده از روشی منطقی و عملی به آموزش تصنیف خوانی می‏پردازد به طوری که هنرجویان ضمن درک سریع‏تر ساختار تصنیف و ضربی، با سهولت بیشتری تلفیق ضرب و آهنگ آنها را درک می‏ کنند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978-964-506-557-5

تعداد صفحات 192

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رحلی

کتاب های دیگر نویسنده

  آهنگ‌های ضربی با کلام و تصنیف‌ها اغلب برگرفته از ردیف دستگاهی موسیقی ایران و پیوند خورده با آن هستند که آموختن و اجرای آنها برای هنرجویان آواز جذابیت زیادی دارد و برای هنرآموزان هم نوعی مزیت آموزشی و بی‌اغراق یک ضرورت است. آموزش این مهم، اغلب به دلیل نبودن یک روش مدون و اصولی یا نادیده گرفتن از سوی براخی هنرآموزان، به خصوص در روش آموزش سینه به سینه، در برنامه آموزش اصولی قرار نمی‌گیرد. به این ترتیب هنرجوی آواز پس از گذراندن دوره آموزش با ردیف دستگاهی و چگونگی اجرای آن آشنا می‌شود اما ممکن است در اجرای تصنیف و ضربی ضعیف و ناتوان باشد. تلاش برای حل این مشکل و نبود روش آسان  و اصولی برای مبتدیان این رشته سبب شده تا منصور اعظمی‌کیا دست به کار شده و بر اساس تجربه شخصی سال‌ها تدریس آواز، یک روش منطقی و علمی برای این کار ابداع کرده تا هنرجویان ضمن درک سریع‌تر ساختار تصنیف و ضربی، با سهولت بیشتری تلفیق ضرب و آهنگ‌ها را درک کنند. هنرجویان مبتدی موسیقی با به کار گرفتن این روش ابداعی اعظمی‌کیا می‌توانند ضرب آهنگ‌ها و فراگیری تصنیف‌ها را برای خود آسان کنند و همچنین دانسته‌های ردیفی دستگاهی موسیقی ایران را که پیش از این آموخته‌اند، تکمیل کنند. لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

منصور اعظمی کیا

زندگینامه

منصور اعظمی کیا متولد 1338 در اصفهان است. علاقه وافرو شوق وصف ناپذیر او به موسیقی بخصوص آواز، گویی سرنوشت دیگری را در زندگی برای وی رقم زد. استفاده از گنجینه ی به جای مانده از بزرگان موسیقی ایران زمین و بزرگان هنرسازو آواز گذشته و معاصر به خصوص آخرین بازمانده شیوه و سبک آوازی اصفهان یعنی علی اصغر شاه زیدی و انتخاب همین سبک پر محتوا در هنر آوازخوانی ، دریچه جدیدی از موسیقی را بر وی گشود. از انجا که وی همواره در سیستم آواز ایرانی کمبود هایی را حس می کرد واین کمبودها بیشتر در حیطه ی آموزش وانتقال مطالب قانونمند آواز بود. دست به تحقیقات و پژوهش های دامنه دار و گسترده ای زدکه ثمره ی این تحقیقات و تجسسهای اندیشمندانه در شاخه های مختلف شکل اساسی به خود گرفت و به جامعه هنری ایران زمین تقدیم شده و میشد.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
فرنگیس

مهناز فتاحی

کوچه نقاش ها

راحله صبوری

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

آن بیست و سه نفر

کالک های خاکی

اتمام موجودی انبار
زندان الرشید

راز نگین سرخ

اردوگاه اطفال

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری