ورود

شب ایوب

نویسنده: داوود غفارزادگان

نمای نزدیک:آنچه در اولین مواجهه با رمان«شب ایوب» بیش و پیش از همه جلوه‌گری می‌کند، نثر ریزبافت، خوش‌آهنگ و پخته داوود غفارزادگان است. بعد، همین نثر زیبا می‌شود دلیل و راهنمای مخاطب که «شب ایوب» را به دست بگیرد و با لذت دنبال کند. غفارزادگان در این رمان، قصه ایوب را روایت می‌کند که ترکشی در نزدیک شاهرگ گردنش دارد. دکتر می‌گوید که او نباید هیچ گونه هیجانی را تجربه کند؛ اما ایوب می‌خواهد به گذشته‌ای پر هیجان برگردد و همه را تعریف کند؛ پس بی‌اعتنا به توصیه دکتر، نقب می‌زند به گذشته: ایوب در شهر پدری، نوجوانی است خوش‌خیال و آسوده با دوستانش. آنها در کنار رودخانه شهر جنگزده‌ها را می‌بینند که اسکان گزیده‌اند و پیرمردی در میان آنهاست که می‌خواهد قایقی بسازد و به آب بیندازد. اما ناگهان هواپیماهای عراقی شهر را بمباران می‌کنند و پیرمرد هم به شهادت می‌رسد. ایوب و دوستانش انگار ناگهان پوست می‌اندازند؛ همگی به جبهه می‌روند. حالا سرنوشت ایوب این است که راوی صبور همه مصائب باشد: شهادت دوستش جلیل، مجروحیت در جبهه و از دست دادن چشم‌هایش، مرگ مادرش در رودخانه، سوختن برادرزاده‌اش نگار در بمباران شهرها و ... او همه را می‌بیند و روایت می‌کند اما از پای در نمی‌آید. آخر، او ایوب است و صبوری با جانش گره خورده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 1250

شابک 97-964-506-235-2

تعداد صفحات 136

نوبت چاپ پنجم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

  نمای میانی:همان سال‌ها که در دانشسرای اردبیل درس می‌خواند، در روستاهای اطرافش نیز معلم بود. بعد به تهران آمد و زندگی‌اش با نوشتن گره خورد. داوود غفارزادگان بیش از دو دهه است که می‌نویسد و او را یکی از موثر‌ترین نویسندگان در عرصه ادبیات کودک و نوجوان می‌دانند. نشان طلایی جشنواره بزرگ برگزیدگان ادبیات کودک ونوجوان به عنوان یکی از بهترین داستان‌نویسان دو دهه تنها یکی از جوایز بیشمار اوست. غفارزادگان اردبیلی است و متولد ۱۳۳۸ نمای دور: لیلا رضایی: شخصیت‌های «شب ایوب» خوب معرفی می‌شوند. از همان ابتدا خواننده آنها را با خصوصیات اخلاقی منحصر به فردشان می‌شناسد. شب ایوب داستان انسان‌هایی است که هر خواننده‌ای با همذات‌پنداری با یکی از آنها، به ادامه‌خوانی می‌پردازد. کلمات، اسیر نویسنده است و بدون هیچ سختی‌ای در خدمت کلیت داستان قرار می‌گیرد؛ به نرمی و به سادگی. نویسنده آنقدر ساده حرف می‌زند که خواننده به اجبار هم که شده پذیرنده جو، فضا و محیط داستان می‌شود و گاه خود را در عرصه داستان می‌بیند و گاه با آن همگام می‌شود و برای شخصیت‌ها دل می‌سوزاند. همه آنچه در جنگ اتفاق می‌افتد، در شب ایوب مو به مو از زبان راوی، گزارش داده می‌شود. نقطه عطف شکل نوشتاری شب ایوب اشاره‌های مستقیم و ساده به شرایط موجود است و این زیبایی سطر به سطر داستان را بیشتر می‌کند. از کتاب:دیدم بار الها، جز تاریکی هیچ نیست و هیچ صدایی دیگر نیست که گویی همه بیش از این اوهام بوده و گفتم این‌ست آن روز پنجاه هزار سال ماندن در این ظلمات و تنهایی که ناگاه آواز پرنده‌ای شنیدم که در آن برهوت انگار یک لحظه از بالای سرم پریده و گریخته بود. صفحه 97 از همین قلم: فال خون (سوره‏ مهر) شب‌های بمباران (سوره‏ مهر) کتاب بی‌نام اعترافات (روزنه) درخت جارو (افکار) دختران دلریز (افق) خلبان کوچولو (قدیانی) ما سه نفر هستیم (ثالث) ایستادن زیردکل برق فشار قوی (چشمه) سایه‌ها و شب دراز (مدرسه) و ... لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

داوود غفارزادگان

داوود غفارزادگان:
متولد 1338 دراردبیل، بیش از دو دهه است که برای گروه سنی بزرگسال و نوجوان می نویسد. رمان جنگی « فال خون » این نویسنده در آمریکا ترجمه شده و مجموعه داستان «ما سه نفر هستیم» از کتاب های برگزیده بیست سال ادبیات داستانی است. د.
کتاب های نویسنده
چه کسی قوی تر است؟
کلاغ ها هم می میرند
چرا دم خرس کوتاهه ؟ (داستان کودک)
قصه ی نقاشی ناتمام (داستان کودک)
گل سرخ و گیاه بادگرد (داستان کودک)
کلاغ آبی (داستان کودک)
غول سنگی (داستان کودک)
هفت پهلوان پیر هشت پسر جوان
شب ایوب
قصه 86 و 87
شب های بمباران
فال خون
سنگ اندازان غار کبود

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
فرنگیس

مهناز فتاحی

راز نگین سرخ

اتمام موجودی انبار
مربع های قرمز

زینب عرفانیان

آن بیست و سه نفر

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

چراغ های روشن شهر

کالک های خاکی

روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری