ورود

اسیر کوچک

نویسنده: حسین نیری

نمای نزدیک:هر کتاب خاطره راوی خاص خودش را دارد و هر راوی هم از یک حیث دارای اعتبار است. راوی کتاب «اسیر کوچک» هم از یک جهت جالب بوده و یک روایت تازه از دوران جنگ تحمیلی را از زبان کوچک‌ترین اسیر ایرانی شرح می‌دهد که همین قضیه، امتیاز اصلی راوی کتاب است؛ او با همه فرق دارد. دست به سلاح نبرده و حتی شاید به دشمن بعثی سنگ هم پرتاب نکرده باشد، اما به هر حال در یک جمع خانوادگی در بند دشمن است و این برای یک کودک، خیلی هولناک است. راوی کتاب کودکی است که همراه خانواده‌اش اسیر می‌شود و جنگ و اسارت را از دریچه نگاه و تفکرات یک کودک تجربه می‌کند. این نگاه در روایت امروز او از جنگ هم وجود دارد و هراس‌ها و ترس‌های یک کودک از این شرایط را بیان می‌کند. او نگاه کودکانه‌ آن روزهایش را به نگاه امروزش به جنگ پیوند زده و آنها را در کتاب «اسیر کوچک» بیان کرده است. این اسیر کوچک از جابه‌جایی‌هایشان در اردوگاه‌های مختلف، از دیگر خانواده‌های اسیر و همچنین شرایط اسارت خانواده‌ها در اردوگاه‌های دشمن صحبت کرده و اطلاعات خوبی را در این زمینه‌ها در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد. رضازاده و یا همان «اسیر کوچک» درباره اتفاقاتی چون دیدار با نمایندگان صلیب سرخ و اتفاقاتی که در پی آن می‌افتد و دیدار با شهید تندگویان توضیحاتی ارائه می‌کند. از دیگر اتفاقات جالبی که در این کتاب روایت شده موضوع دیدار معاون نخست وزیر عراق، طه یاسین رمضان از اردوگاه و گفت‏و‏گو با غلامرضا رضازاده قهرمان کوچک این کتاب است که سربلندی، عزت و افتخارآفرینی رزمندگان ایرانی، حتی در زمان اسارت را به مخاطب یادآوری می‌کند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 1250

شابک 978-964-471-854-0

تعداد صفحات 136

نوبت چاپ پنجم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

 

نمای دور:غلامرضا رضازاده، خردسال‌ترین اسیر جنگی ایران است. او و خانواده‌اش در همان روزهای اول جنگ در خرمشهر، به اسارت عراقی‌ها درآمدند. غلامرضا بیش از 400 روز در اردوگاه‌های عراقی ماند و با زندگی در شرایط جنگی کنار آمد. او، پس از آزادی از پشت نیمکت‌های مدرسه به جبهه‌ها بازگشت و بارها زخمی شد. پس از حدود 20 سال، یعنی در تابستان 1380 حسین نیری که نویسندگی اظهارات راوی را به عهده دارد، اولین جلسه گفت‌و‌گو با او را در زادگاهش، شهر مقاومت و حماسه یعنی ‌خرمشهر گذاشت و علاوه بر غلامرضا، برادر، پدر و مادرش را هم پای مصاحبه نشاند. مجموعه این گفت و شنودها بیش از 20 ساعت به طول انجامید که این مصاحبه‌ها سرانجام در این اثر 134 صفحه‌ای عرضه شد و مورد استقبال هم قرار گرفت.
راوی کتاب «اسیر کوچک»، اثر برتر جشنواره کتاب دفاع مقدس سال 84 بر اثر سانحه رانندگی دچار مصدومیت شدید شد؛ به گونه‌ای که او همچنان از آثار و صدمات ناشی از آن حادثه رنج می‌برد.
 از کتاب:یک روز غروب ماشین‌هایی به شکل یخچال برای انتقال ما به آسایشگاه آمدند. عقب ماشین‌ها کوچک بود. فقط چند سوراخ مورب در آن بود تا هوا در ماشین جریان داشته ‌باشد. همه افراد در ماشین‌ها سوار شدند؛ ده یازده نفر در هر ماشین، البته ماشین‌های آخر خلوت‌تر بود؛صفحه 65

از همین قلم: اولین فرمانده (سوره‏ مهر) فرمانده جدید (سوره ‏مهر) یک مرد یک زندگی (سوره‏ مهر) فرار از موصل (سوره‏ مهر) مردی از دیار دور (سوره‏ مهر) اسیر کوچک (سوره‏ مهر) راز مدرسه ما (شاهد) یاور صادق (فاتح) چریک پیر (ستاره‌ها) مردی از دیار دور (ستاره‌ها)

افتخارات:اثر برگزیده جشنواره کتاب دفاع مقدس ـ 1384

نویسنده

حسین نیری

 

کتاب های مرتبط
وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

اتمام موجودی انبار
پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

راز نگین سرخ

چراغ های روشن شهر

آن بیست و سه نفر

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

کالک های خاکی