ورود

با شناس‌نامه‌ها

نویسنده: محبوبه زارع

نمای نزدیک:رمان «با شناس‌نامه‌ها» در چهل‌ اپیزود به نگارش درآمده است. داستان در یک فضای انتزاعی شکل گرفته است و مضامین آن از طریق شخصیت‌هایی که با «من» و «او» نامگذاری شده‌اند، روایت می‌شود. ماجرای کتاب داستان دلدادگی یک دختر روستایی به چوپان جوانی­ است که مشخص می‌شود بزرگ‌زاده قوم دیگری است. او چوپانی را برای دور شدن از فضای قوم خود و انجام ماموریتی ماورایی انتخاب کرده است؛ سیر و سلوکی در کوه و دشت و طبیعت. خدا بیشتر از هر جای دیگر در طبیعت حضور دارد و برای پیدا کردن آن باید تنها و تنها در جست‌و‌جوی خویشتن خویش برآمد. دخترک در پی این دلدادگی چوپان و تحت تاثیر کلام او، به نوعی خودباوری و خودشناسی می‌­رسد و به دنبال تعریفی از عشق حقیقی می‌رود؛ تعریفی که برای رسیدن به آن، به سیر و سلوکی خاص نیاز است. سفری از جنس ماورا، به مکانی ناشناخته، برای دیدن حقیقت، که از او با نام «سلطان ثانیه‌ها» نام برده می‌شود. اما با سئوالی مواجه می‌شود؛ آیا عشق در واقعیت یافت می­‌شود؟سلوکی که دختر در «با شناسنامه‌ها» به شیوه‌ زندگی خود آغاز می‌کند و نویسنده با داستانش ما را به زوایای پنهان و آشکار این سیر و سلوک رهنمون می‌ سازد، داستان را به ساحت و فضایی دیگر می‌برد. «با‌ شناس‌‌نامه‌ها» به افرادی که در عشق دارای هویت و منش هستند اشاره و نگاه دارد، لذا عنوان کتاب از مضمون ذکر شده اقتباس شده است. هدف زارع از نگارش این رمان، زدودن غبارها از پیکره عشق است. نویسنده می‌خواهد از این طریق چهره واقعی عشق بیش از پیش نمایان و هویدا شود؛ عشقی که تمامی پیدا و ناپیدای عالم را پر کرده است و عالم و هر چه در آن است از اوست.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978-600-175-115-8

تعداد صفحات 112

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

  نمای دور:محبوبه زارع: در کتاب «با شناس­نامه‌ها» عاشق در جست‌وجوی عشق در نهایت به حضرت باری‌تعالی می‌رسد. با توجه به فراز و فرودهایی که فرد عاشق در داستان پیدا می‌کند، این کار خواندنی به نظر می‌رسد. وقتی عقلانیت وجود عاشقی را تسخیر می­‌کند، تمام مرزهای اعجاز لایتناهی خواهد شد. و اینک «من» دست­هایش را بر گردن تعقل حلقه انداخته تا زیر بازوهای سیمین آن از تازیانه­‌های عشق در امان بماند. بحث عقل و عشق است. کسی بدون عقل عاشق نشد، و کسی بدون عشق، عاقل نگردد. عقل عاشق را کسی منکر نیست. عشق را فقط با ترازوی عقل می‌‌توان سنجید. عاشق را که گفته است که از عقل بپرهیز. بزرگان ما گفته‌­اند حساب و کتاب در ظرف عشق نگنجد. مگر عقل ظرف حساب و کتاب است. ظرف حساب و کتاب خودخواهی است. عقل میزان است. اگر کسی بر حساب و کتاب نشست، میزان خودخواهی­اش افزون­تر است. و اگر کسی بر بال­های عشق به پرواز درآمد، میزان درک وجودی­اش افزون­تر. از کتاب: «او» شاید از تصمیم «من» بی‌خبر است. مثل تمام بی‌خبری‌های دیگر! و این درست همان چیزی است که «من» را از پای درمی‌آورد. همان چیزی است که مأیوسش می‌سازد. هرچند همیشه دعا کرده دردهای بی‌درمانش به گوش «او» نرسد. هرچند از خدا خواسته ضخیم‌ترین حجاب‌ها را میان «او» و راز رنج‌های «من» به وجود آورد. خواسته حتی اگر روزی رازش میان تمام مردم روستا دهن به دهن پیچید، خدا گوش‌های «او» را از شنیدن آن ناشنوا بدارد. و خدا در این سال‌ها چنین کرده. صفحه 13 از همین قلم:آلبوم عاشورا (بوستان کتاب قم) باغ سیب (بوستان کتاب قم) پرسه‌های عصرانه (آهنگ قلم) دو چشم ناتمام و دریا (بوستان کتاب قم) طوفان (بوستان کتاب قم) ‌تلاطم (بوستان کتاب قم) لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

محبوبه زارع

محبوبه زارع متولد سال 1358 در یزد و دانشجوی دکترای تفسیر تطبیقی است و تا کنون بیش از 20 عنوان کتاب از وی منتشر شده است که از آن جمله می‌توان به مجموعه 5 جلدی قهرمانان کوچک کربلا، شرط هشتم، مسافر ناتمام، عقل‌های پاره وقت و مردم و حکومت در مصاحبه با اولین حاکم جامعه نبوی(ص) امام علی(ع) اشاره کرد.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
اردوگاه اطفال

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

فرنگیس

مهناز فتاحی

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

راز نگین سرخ

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده