ورود

گزاره‌ها

نویسنده: محمد رضا طهماسبی

مجموعه شعر «گزاره ‏ها» شامل 66 شعر است که در قالب 64 غزل و 2 قصیده سروده شده‏ اند. اولین غزل این دفتر که به زنده ‏یاد عمران صلاحی تقدیم شده است با این بیت شروع می‌شود: «آهی بلند شد ز نهاد گزاره‏ها بیچاره می‏ شدند از این داغ چاره‏ها» مضامین اشعار مجموعه متنوع هستند. خود شاعر تنوع مضامین را اینگونه بیان کرده است: «حال و هوای این مجموعه مخلوطی از عاشقانه، اجتماعی، عاشورایی و مذهبی است و درباره همه چیز سخن گفته‌ام.» اشعار آیینی در این دفتر جلوه‏ای خاص دارند و شاعر چندین شعر خوب با این مضامین سروده است. به عنوان مثال غزلی برای حضرت علی‌(ع) با این مطلع دارد: «دارم به دل انبوه ماتم‌های عالم را یک آسمان سنگینی غم‌های عالم را» در پایان کتاب دو قصیده یکی با موضوع مدح و ثنای پیامبر اکرم(ص) و دیگری با موضوع عشق به وطن و خاک ایران آمده است و می‌توان گفت در هر دو حق مطلب ادا شده و فخامت و استواری کلام متناسب با موضوع سروده‏ ها است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 3-110-175-600-978

تعداد صفحات 144

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

 

محمد رضا طهماسبی در مجموعه شعر «گزاره‌ها» شاعری جستوجوگر و پرتلاش نشان می‌دهد. این جستوجو و تلاش برای رسیدن به فرم و شیوهای مطلوب در خلق کردن و سرودن است. وقتی این مجموعه را مرور می‌کنیم هر چه از ابتدای کتاب جلوتر می‌رویم شعرها محکم‌تر و زبان استوارتر می‌شود. در شعرهای نخست کتاب که احتمالاً بر اساس تاریخ سرایش ترتیب یافته در موارد معدودی آشفتگی و پریشانی زبان به چشم می‌آید اما رفته رفته این نقص برطرف شده و با زبانی یکدست و فصیح مواجه می‌شویم.  محمد رضا طهماسبی در این کتاب شاعری جسور و اهل ریسک است که در کشف و ارائه مضامین تازه بی‌باک است و از احتمال پذیرفته نشدن آنها ترسی به دل راه نمی‌دهد. حاصل این جسارت و نترسی چشم‌انداز وسیع و زیبایی از مضامین بکر و تازه است که اگرچه در مواردی اندک جا نیفتاده‌اند اما در مقابل وقتی مخاطب حاصل نهایی کار را می‌بیند و از مواردی فراوانی که مضامین تازه به خوبی جا افتاده‌اند لذت می‌برد، می‌پذیرد که این ریسک‌های شاعر ارزشش را داشته است:
«گر این غزل یک بهانه‌ست تا سر گذاری به زانوش
باید که ننشینی از پا، باید که از سر بخوانی
پروا مکن ای پرنده! پر وا کن و نغمه سر کن
گیرم پرت را بگیرند، باید که پرپر بخوانی»

نویسنده

محمد رضا طهماسبی

زندگینامه

محمدرضا طهماسبی متولد سال 1355 است که مجموعهای از غزلیات و قصاید خود را در قالب 144 صفحه، به خوانندگان شعر و ادب فارسی تقدیم نموده است. گزارهها شامل 64 غزل و 2 قصیده است که حاصل طبع آزمایی شاعر در حوزه مضامین آیینی، پایداری، تغزلی و عامیانه می باشد.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

زندان الرشید

فرنگیس

مهناز فتاحی

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

عصرهای کریسکان

چراغ های روشن شهر