ورود

ذکر مزامیر

نویسنده: حافظ ایمانی

نمای نزدیک:حافظ ایمانی در گفت‏وگویی ذکر کرده است: «به دلیل اینکه موسیقی یکی از دغدغه‏هایم است، نگاهم گرایش موسیقایی دارد و در اشعارم نیز تاثیرگذاشته است.» این شاخصه‏ای است که در اشعار این شاعر و مجموعه شعر «ذکر مزامیر» بسیار نمود دارد. در این سال‏ها تعدادی از شاعران خراسانی شیوه و زبان خاصی را در شعر پیش گرفته‏اند که به روایت مصطفی محدثی‌خراسانی این جریان به «مکتب مشهد» شهرت یافته است. بارزترین ویژگی این جریان غلبه عنصر موسیقی بر سایر عناصر شعری از راه تکرارها، همنشینی هم‏آواها و پررنگ بودن موسیقی کناری و همچنین استفاده فراوان از آرایه‏های تلمیح و تضمین است. حافظ ایمانی را اگر به صراحت نتوانیم پیرو «مکتب مشهد» بنامیم به قطع می‏توان گفت که از آن متأثر است. در شعر ایمانی، موسیقی غلبه چشمگیری بر دیگر عناصر دارد، به طوری که آنچه پس از خواندن این شعرها نصیب مخاطب می‏شود و به یادش می‏ماند طنطنه و سمفونی تکرار کلمات و عبارات و همنشینی آواها و قرینه‏های لفظی است. آرایه‏های تلمیح و تضمین نیز در شعر حافظ ایمانی بسیار چشمگیرتر از دیگر آرایه‏ها مورد استفاده قرار گرفته و این شعرها لبریز از نام‏ها، نشانه‏ها، اشاره‏ها و روایت‏های تاریخی، مذهبی و عرفانی است و همچنین تضمین‏های فراوانی نیز از متون مقدس و متون ادبی در آن وجود دارد.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 7-649-506-964-979

تعداد صفحات 128

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

  نمای میانی:«ذﮐﺮ ﻣﺰاﻣﯿﺮ» 43 ﻗﻄعه ﺷﻌﺮ حافظ ایمانی را دربر می‏گیرد که در قالب‏های کلاسیک غزل‏، مثنوی و چارپاره سروده شده‏اند و اﻟﺒته ﺷﻤﺎر ﻏﺰل‏‏ها به ﻣﺮاﺗﺐ ﺑﯿﺶ از دﯾﮕﺮ ﻗﺎﻟب‏ها اﺳﺖ. «آﯾﺎت اﻧﮕﻮر»، «ﺷﺮاب ﺧﺎﻧﮕﯽ»، «ُﭘﺮ از ﭘﺮی»، «زﺧﻢ زﺧمه»، «ﺳﻮره زﻟﺰال»، «ﺟﻨﮓ در رﻗﺺ» و «ﺧﺎﻧﻘﺎه ﺧﻤﺮهﮔﺮداﻧﯽ» از ﻋﻨﺎوﯾﻦ اﺷﻌﺎر ﮐﺘﺎب هستند. ﺷﺎﻋﺮ ﻋﻨﻮان «ذﮐﺮ ﻣﺰاﻣﯿﺮ» ﺑﺮای اﯾﻦ مجموعه را از ﻏﺰﻟﯽ ﺑﺎ همین ﻧﺎم و با این مطلع اﻧﺘﺨﺎب ﮐﺮده اﺳﺖ: «ﺻﻮﻓﯽ ﺳﯿﻤﺎی ﺗﻮ ﺻﺎﻓﯽ ﺗﺼﻮﯾﺮ ﺷﺪ ﺗﺬﮐﺮه ﻧﺎم ﺗﻮ ذﮐﺮ ﻣﺰاﻣﯿﺮ ﺷﺪ ﺳﺮمه ﻧﮑﺶ ﭼﺸﻢ را، ﭼﺸمه آهو ﺗﻮﯾﯽ ﺟﻮﺷﺶ ﺻﺤﺮا ﻣﻨﻢ، ﺗﺸنه ﻣﺎ ﺳﯿﺮ ﺷﺪ» ایمانی گاهی در اشعارش به عنوان تضمین، بیتی را از یکی از بزرگان شعر فارسی در صدر قرار داده است. شعر «پُر از پَری»، از این شعرها است که شعر با ذکر بیتی مشهور از مولانا: «میا بی‌دف به گور من زیارت/ که در بزم خدا غمگین نشاید»، آمده و در یکی از ابیات غزل به آن اشاره می‏شود: «اگرچه حضرت دف زائر دلم بوده‌ست سه بار فاتحه خواندم کنار گور خودم» نمای دور:محمدعلی حضرتی: «شعر ایمانی زبان محور است اما در این عرصه توانسته تئوری‏ها را به هم بریزد.» مصطفی محدثی‌خراسانی: « این مجموعه، اثری دارای ایده‌ای مناسب و ایجاد حرکتی نو است.» محسن غلامی: «در این مجموعه نگاه عرفانی و آمیختگی آن با مضامین و معارف مذهبی وضوح دارد.» سید عبدالرضا موسوی:«اولین ویژگی یا فضیلت «ذکر مزامیر» تازگی شعرهای آن است.» از کتاب:چه خطی می‏نویسد سرمه بر بادام طولانی کتابت کن تماشا را به نستعلیق حیرانی جلاجنگ سم اسبان، خراج چشم‏زخم تو بگو چشمت کنند آهوسواران خراسانی چه سرخی می‏کند خنجر‏خرامی‏های رگ‏هایت انارت را دو قسمت کن؛ شهید اول و ثانی برقص ای آتش هندو! دوات روی کاغذ را که نستعلیق را شیواتر از آهو برقصانی سلامم را به دار آویز و در بگشا به تکفیرم مسیحای جوانمرگ من از ترس مسلمانی صفحه 13 از همین قلم: مصلوب دارهای اشاره (پاندا) سرمه‏های رنگی (تکا) لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

حافظ ایمانی

زندگینامه

حافظ ایمانی متولد پنجم خرداد ماه سال هزار و سیصد و شصت هجری خورشیدی در مشهد خراسان
پدران او همگی نسل به نسل خادم و دربان رسمی آستان مقدس امام هشتم شیعیان بوده اند و این افتخار بعد از پدر وی به وی خواهد رسید . از کودکی تا سنین نوجوانی با تلاوت قرآن و تواشیح و شعر و سرود در برنامه ها و اعیاد مذهبی و رسمی در حرم مطهر رضوی ، جلسات و هیئات بزرگ ، محافل شبی با قرآن و مسجد کرامت به اجرای برنامه های مختلف پرداخت .
در شانزده سالگی و دقیقا کمی مانده به پایان تحصیل  او در مقطع دبیرستان دچار تحولات درونی شد ، تحصیل را ترک گفت و مسافر سفرهای زیادی به اماکن و ابنیه ی مقدس و روحانی در سرتاسر کشور شد ، درهمین دوران او به عالم موسیقی پای نهاد و دف نوازی را آموخت و از آن به بعد به اجرای موسیقی ذکری و آئینی و قوالی ایرانی پرداخت ، شروع فعالیت او در زمینه ی موسیقایی مصادف بود با اولین زمزمه های شعرسرودن او ، وی از همان سال نخستین در همه ی اجراها بیشتر سروده های خودش را می خواند و تا کنون بیش از 100اثر از شعرها، ترانه ها، و تصانیف خودش را به شکل موسیقایی به صحنه برده است .

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

راز نگین سرخ

اتمام موجودی انبار
زندان الرشید

فرنگیس

مهناز فتاحی

چراغ های روشن شهر

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

روزهای بی آینه

گلستان جعفریان