ورود

قابوس نامه - قصه های شیرین ایرانی 9

نویسنده: مجید ملامحمدی

نمای نزدیک:قابوس‌نامه، نهمین کتاب از مجموعه قصه‌های شیرین ایرانی است که نویسنده، مشهورترین حکایات عنصرالمعالی را برای مخاطب نوجوانش آماده کرده است. این حکایت‌ها نسبت به امثال و حکم و قصه‌های برخی دیگر از متون کهن فارسی ما از شرح و تفصیل بیش‌تری برخوردار است و برای خوانندگان داستان‌های کهن پارسی، تا اندازه‌ای به ذهن نزدیک است. به عنوان مثال، ممکن است ماجرای معروف «خیاط و کوزه» بارها به گوش همه ما رسیده باشد، اما مجید ملامحمدی، آن را یک بار دیگر با روایت خودش در این کتاب آورده است. بازنویس قصه‌های قابوس‌نامه، به گونه‌ای این داستان‌های خواندنی را نوپردازی کرده که از نظر حرفه‌ای برای قصه‌گویی و نقل شفاهی حکایات قدیمی نیز قابلیت کافی دارد. به عنوان مثال، در جای جای کتاب از عبارت «اما بشنوید از ادامه ماجرا ...» استفاده شده و خواننده گمان می‌کند که بازپردازنده کتاب در مقام یک قصه‌گو دارد قابوس‌نامه را همانند برنامه تاریخی «قصه ظهر جمعه» برای شنوندگانش روایت می‌کند. این جلد از مجموعه قصه‌های شیرین ایرانی، 26 قصه در خود جای داده است؛ قاضی دوراندیش، خیاط در کوزه، تعبیر خواب، جبران کار نیک، به خاطر نان و حلوا، حق مهمان، کمان، رنج پیری، یک تار مو در غذا و ... از عناوین این قصه‌هاست.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 7-08-175-600-978

تعداد صفحات 204

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری

کتاب های دیگر نویسنده

نمای میانی: مجید ملامحمدی، متولد ۱۳۴۷ قم است که نویسندگی از پدری اهل قلم و پرکار به نام آیت‌الله محمدی اشتهاردی به او ارث رسیده است. او اولین‌بار، روزنامه‌نگاری را در 11 سالگی در حالی که یک مجله 4 صفحه‌ای تهیه کرده بود، تجربه کرد و حالا نه تنها از چاپ اولین شعرش در کیهان بچه‌ها 23 سال می‌گذرد، که خودش هم یکی از دست‌اندرکاران اصلی مجله سلام بچه‌هاست. ملامحمدی کارشناس ارشد افتخاری رشته ادبیات داستانی است و بیش از 130 کتاب دارد. نمای دور:قابوس‌نامه، کتابی پندگونه در آیین زندگی و نوشته عنصرالمعالی کیکاوس ‌بن اسکندر بن قابوس ‌بن وشمگیر بن زیار در قرن پنجم است. نام قابوس‌نامه از نام مؤلف که در تواریخ به‌نام قابوس دوم معروف است، گرفته‌اند. وی این کتاب را به ‌نام فرزندش گیلانشاه در ۴۴ فصل نوشته، به‌این قصد که اگر وی پس از او حکومت را حفظ کند، بداند چگونه وظایف خود را انجام دهد. همچنین به‌ منظور تربیت فرزند، رسوم لشکرکشی، مملکت‌داری، آداب اجتماعی و دانش و فنون متداول را مورد بحث قرار داده‌ است. در قابوس‌نامه از مطالب فراوانی سخن گفته می‌شود؛ از شناختن خدا و ستایش پیامبر، حق پدر و مادر، اهمیت آموختن دانش و هنر، طرز غذا خوردن، امانت نگه داشتن، فرزند پروردن، انتخاب دوست، تجارت، طب، نجوم، شاعری، پادشاهی، کشاورزی، جوانمردی و .... که می‌شود مجموعه اینها را به نحوی سبک زندگی تلقی کرد.

نویسنده

مجید ملامحمدی

زندگینامه

مجید ملامحمدی در سال 1347 هجری شمسی در خانوادهای روحانی در قم به دنیا آمد. پدرش آقای حجه الاسلام والمسلمین محمدمهدی اشتهاردی از نویسندگان برجسته حوزه علمیه قم است. به همین خاطر با کتاب انس گرفت. در سال 1365 وارد حوزه علمیه قم شد. از سال1369 به طور جدی کار شعر و داستان را در مطبوعات کودک و نوجوان شروع کرد.

 

او عضو تحریریه مجلههای سلام بچهها و پوپک شد. از آن سال تا کنون حدود پنجاه جلد کتاب در زمینههای داستان، شعر و تحقیق از او منتشر شده است. حدود بیست کتابش در جشنوارههای کتاب سال کشوری برگزیده شده است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

عصرهای کریسکان

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

کالک های خاکی