ورود

مسافر

نویسنده: داوود بختیاری دانشور

غلامحسین افشردی، 25 اسفند 1334 مصادف با زادروز سیدالشهدا (ع) در تهران متولد شد. با پیروزی انقلاب، وارد فعالیت‌های مختلف فرهنگی از جمله خبرنگاری شد و در سال 59 با شروع جنگ راهی جبهه‌های جنوب شده و در بدو ورود به اهواز «واحد اطلاعات عملیات رزمی» را برای دستیابی دقیق از موقعیت دشمن راه‌اندازی کرد. شهید باقری علاوه بر ارائه اطلاعات، توان و استعداد ذاتی بالایی در تحلیل اطلاعات دشمن داشت و اغلب حرکات احتمالی دشمن در آینده را پیش‌بینی می‌کرد. او در دی ماه 1359 به عنوان یکی از معاونین ستاد عملیات جنوب انتخاب شد و در شکست محاصره سوسنگرد و فرماندهی چند عملیات نقش جدی داشت. باقری در 9 بهمن 61 برای شناسایی و آماده‌سازی عملیات والفجر مقدماتی در منطقه فکه در سنگر دیده‌بانی به شهادت رسید.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 2-652-471-964-978

تعداد صفحات 88

نوبت چاپ هشتم

سال چاپ اول

قطع کتاب پالتویی

 

خوانندگانی که قصد داشته باشند بیشتر با شهید غلامحسین افشردی موسوم به حسن باقری آشنا شوند، می‌توانند جلد دهم از مجموعه قصه فرماندهان را با عنوان «مسافر» به قلم زنده‌یاد داوود بختیاری دانشور مطالعه کنند. او که در جبهه‌ها با نام «حسن باقری» شناخته می‌شد، فردی مقید و متشرع بود و نویسنده با آوردن فصل «تولد» مخاطبش را به این باور می‌رساند که وقتی کسی در روز میلاد حضرت امام حسین (ع) به دنیا آمده و کنار سفره پدری خداپرست تربیت شده باشد، غیر از این هم نمی‌تواند باشد. زنده‌یاد بختیاری دانشور به موضوع نذر پدر و مادر شهید افشردی اشاره می‌کند و طبیعی است که با این نذر و تولد شهید در روز میلاد سیدالشهدا (ع) نامش باید غلامحسین باشد.
در قصه «مسافر» که عنوان اصلی کتاب هم از آن گرفته شده است، نویسنده چشمه‌ای از دلسوزی غلامحسین را نشان می‌دهد و جرعه‌ای از احساسات پاک انسانی او را به مخاطبش می‌نوشاند. قصه در قامت یک داستان مستقل می‌تواند منتشر شود. در این قصه، غلامحسین، قهرمان داستان‌های کتاب پس از آنکه به سرعت خودش را به نماز جماعت می‌رساند، متوجه یک مرد غریبه در مسجد می‌شود و سرانجام می‌فهمد که او مسافری غریب و در راه مانده است. او را به خانه می‌برد و ....
«مسافر» پر از تصویرسازی‌های زنده و جذاب است که زنده‌یاد دانشور آنها را در کتاب خود جای داده است. در داستان «اخراج» ما با یک تصویر بسیار خوب در ابتدای قصه مواجهیم: «از پیچ جاده که گذشتند، غلامحسین پنجره را بست. اتوبوس سرعتش را کم کرد و جلوی قهوه‌خانه‌ای ایستاد. ظهر بود. بوی آبگوشت بزباش و زغال گل‌انداخته به مشام می‌رسید....» این تصویر پر از حس و حال داستانی است.
در بخش «یک روز و یک عهد» به راهکار جالب وی برای مداومت بر شرع مقدس اشاره شده است. شجاعت و ظلم‌ستیزی او به خوبی در ضمن یک خاطره دلهره‌انگیز در بخش «روز پیروزی» بیان شده است. نامه‌ای برای بهشت به گفت‌وگوی جالب شهید مهدی باکری با حسن باقری اشاره می‌کند. آنها در رابطه با زمان شروع عملیات رمضان اختلاف نظر دارند و در نهایت....

نویسنده

داوود بختیاری دانشور

زندگینامه

در سال 1346 در تهران متولد شد و در همین شهر نیز رشد و پرورش یافت. دارای لیسانس مدیریت صنعتی است و به‌عنوان کارشناس ادبی در دفتر هنر مقاومت مشغول به کار شد و با انجمن قلم نیز همکاری می‌کرد و کتابی از زندگی آقای خالدی یکی از آزاده‌های عزیز کشورمان را با عنوان « مردی که خواب نمی دید » را نوشت.

 

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
تصویری در دور دست

جواد حسینی نصر

تو هشتمین خان من

گربه چرا عقب رفت

سید احمد میرزاده

دیده بان

حجت ایروانی

فتاح

میترا رفیعی

پاسیاد پسر خاک

فسقل قصه های موتوری

فریبا کلهر

بایقوش

علی ناصری

یادگاران 17 - محمدتقی رضوی

نیره رهبرفر

ارتباط ایرانی

کتاب های پیشنهادی ما
سیر حکمت و هنر مسیحى، از عصر ایمان تا عصر خرد(عصرخرد)

محمد مددپور

خاک شیرین

حامد مکملی

شهیدان دیالمه و آیت در چند پرده

رضا اکبری آهنگر ، وحید خضاب

جهنم تکریت

مجتبی جعفری

مهاجر سرزمین آفتاب

حمید حسام -مسعود امیرخانی

نظریه فیلم

نویسنده: رابرت استم / به کوشش: احسان نوروزی

پسرک فلافل فروش

گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی

چراغستان خاموش و مسجد بی‌محراب

حسن رضا رفیعی

القمر یساند مناضلینا

گلعلی بابایی

دستخط

محمدحسن جمشیدی

مشتریانی که این کتاب را خریده اند، کتاب های زیر را مطالعه کردند
هنر و تجربه دینی

اف .دیویدمارتین /مجید داودی

ستاره شمالی

به کوشش:سیدولی هاشمی

تولستوی

علی تاجدینی

مردی که خواب نمی‌دید

داود بختیاری دانشور

یک شهر،یک خانه

داریوش ضرغامی

آن سوی مه (پالتویی)

داریوش عابدی

از دوست داشتن در تمام جهان

مجتبی صادقی

شب طولانی

عبدالرحمن اونق

مکتب حاج قاسم

حاج قاسم سلیمانی

عبور از مسکو و پکن

مجتبی رحماندوست