ورود

کلاهی از گیسوی من

نویسنده: علی مؤذنی

شامل هفت داستان با مضامین متفاوت است. داستان اول، با نام «یال»، داستان پسربچه‌ای است که در عوالم کودکی خودش است و یک شیر اسباب‌بازی دارد و دوست دارد شیرش یال داشته باشدکوتاهی داستان‌ها باعث می‌شود که خواننده به ادامه داستان ترغیب شود تا آخر داستان را بفهمد. ویژگی همه داستان‌ها این است که با زبان محاوره نوشته شده‌اند و خواندن آن برای همه آسان و روان است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 7-553-506-964-978

تعداد صفحات 100

نوبت چاپ سوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

 

در ساحت کار نویسنده، چیزی دشوار‌تر از سخن گفتن از جانب شخصیت‌ها نیست. نمی‌شود حرفی در دهانشان گذاشت که نه اقتضای سن و سال آنهاست، نه منطبق با فرهنگ و جغرافیایشان و نه خیلی چیزهای دیگر مثل جنسیت، ویژگی‌های اخلاقی و... در این عرصه‌ دشوار، مؤذنی نویسنده‌ای تواناست. مصداقش همین مجموعه داستان«کلاهی از گیسوی من» که مهم‌ترین و بارز‌ترین ویژگی داستان‌هایش که همگی نیز دیالوگ محورند، پختگی، انطباق شخصیتی، جذابیت و واقعگرایانه بودن گفتگوهاست.
اساسا آدم‌ها در داستان‌های موذنی برای  پاسخ دادن و ارتباط با یکدیگر در نمی‌مانند و جملاتشان، کلماتی سنجاق شده و ناجور از سوی نویسنده‌ای ناگزیر نیست. مؤذنی شخصیت‌هایش را می‌شناسد و این شناخت ممکن است صرفا زاییده‌ تجربه مستقیم زندگی با آن‌ها نباشد، بلکه نشانگر شناخت یک نویسنده از آدم‌های جامعه خویش است؛ آدم‌هایی که در قصه با چاشنی تخیل نویسنده در می‌آمیزند و شخصیت‌هایی دوست داشتنی خلق می‌کنند. از این نظر می‌توان گفت مؤذنی ذهن خلاقی دارد. ایده‌های او در همه داستان‌های کتاب، همگی  نو و بدیع است که با ساختاری درست و لحنی ساده و گیرا، مخاطب را تا پایان قصه با خود می‌کشاند. شخصیت‌ها در قصه‌های این کتاب هیچ یک در قالب کلیشه‌های رایج داستان‌نویسی معاصر نمی‌گنجند و ردپایشان تا مدت‌ها بر ذهن مخاطب به جای می‌ماند. داستان‌های مجموعه «کلاهی از گیسوی من» بی‌آنکه سایه تلاشی شعارگونه و غیرقابل باور بر آن‌ها افتاده باشد، همگی در کنار هم نوعی از ادبیات متعهد را شکل می‌دهند که اولین تعهدش، راه یافتن به سطح عمیق‌تری از لذت و تفکر در مخاطب است. «کلاهی از گیسوی من»، از آن کتابهایی است که باید خواند. این الزام را خود قصه‌ها می‌سازند. فقط کافی است که کتاب را برداریم و اولین صفحه از اولین داستان آن را بخوانیم. باقی راه را خود قصه‌ها نشان خواهند داد.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

کوچه نقاش ها

راحله صبوری

زندان الرشید

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

آن بیست و سه نفر

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

چراغ های روشن شهر