ورود

خنده در مراسم تدفین

نویسنده: علیرضا لبش

«خنده در مراسم تدفین» تلنگری است به انسان‌هایی که در پیچ و خم زندگی مدرن گم شده‌ و خود را از یاد برده‌اند. در این کتاب، انسان با تمام احساسات و آرزوهایش و با تمام عشق‌ورزی‌اش به خوبی‌ها و نفرتش از زشتی‌ها مدنظر بوده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 7-748-506-964-978

تعداد صفحات 112

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب پالتویی

 

«خنده در مراسم تدفین» را باید اثری پدیدار شده از تمام جوهره و ذوق و استعداد ادبی ـ هنری علیرضا لبش دانست. او به خوبی در این کتاب نشان داده است که تا اندازه‌ای از اغلب عناصر تولیدکننده یک کتاب بی‌نیاز است و مواد لازم برای شکل‌گیری یک اثر را در اختیار دارد!
بگذارید منظورم را واضح‌تر بگویم. شاعر و پدیدآورنده این کتاب، خودش هم دستی در طراحی و تصویرسازی دارد؛ ذوق و قریحه‌ای که در بسیاری از شاعران معاصر ما از جمله بیوک ملکی و علی داوودی هم دیده می‌شود؛ با این تفاوت که در آن شاعران، تصویرگری و نقاشی، مکمل و متمم شعرها هستند و گاه، آنها در قامت یک هنرمند تصویرساز در خدمت سایر نویسندگان و شاعران قرار می‌گیرند.
اما علیرضا لبش در کتاب خود، نه تنها صرفاً برای شعرهایش تصویر ارائه نداده که به گفته خودش، حتی برخی طرح‌ها بوده‌اند که شاعرانگی وی را برای ساختن یک قطعه سپید یا نیمایی به خروش آورده‌اند. به همین دلیل است که می‌شود او را نه شاعر که همه کاره کتاب تلقی کرد! چون این اثر، طراح جلد و متن ندارد.
شاعر در حالی که فقط یک جوان 18 ساله بوده، کار نگارش این اثر را شروع کرده است. لبش آن زمان، نه به قصد چاپ این قطعات که دلواپسی‌های خودش را در جان کلمات و طرح‌ها و تصاویر ریخته است. 10 سال بعد از نوشتن اولین قطعه شعر، اما کتابی از تمام طنزهای تلخ برای نخستین نوبت به دست چاپ سپرده شده و امروز چاپ دوم خود را تجربه می‌کند.
لبش بارها در محافل خصوصی گفته که دوره سربازی‌ پرماجرایی را سپری کرده است. این موضوع را از شعرهایی که درونمایه‌شان «سرباز»، «اسلحه»، «تنهایی» و «جنگ» و «صلح» است، می‌شود فهمید.
کتاب «خنده در مراسم تدفین» نام بسیار هوشمندانه و جذابی هم دارد که مطرح‌کننده یک تضاد و تناقض آشنا برای خوانندگان است. چه کسی در مراسم تدفین می‌خندد؟!

نویسنده

علیرضا لبش

زندگینامه

علیرضا لبش متولد اول مهر 1360 در قم است اما ساکن تهران و فارغ التحصیل رشته جامعه شناسی با مدرک کارشناسی ارشد.او شاعری نو پرداز و اصطلاحا سپید سرا است. البته او داستان نویس و طنز پرداز نیز است.

در شعرهای لبش ,به دلیل کشف مضامین بکر و امروزی , معنا حرف اول را می زند و ساختار و بازی های زبانی در مراحل بعدی مورد توجه قرار می گیرد.

وی تا کنون در بسیاری از جشنوار های ادبی مانند جشنواره بین المللی شعر فجر/جایزه ادبی اصفهان/گام اول و. برگزیده شده و کتاب های خنده در مراسم تدفین.نسکافه های بعد از ظهر.مرثیه ای برای گمگشتگی.و کافه نده از آثار منتشر شده اوست.

کتاب های مرتبط
دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

ضربت متقابل

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

آن بیست و سه نفر

فرنگیس

مهناز فتاحی

لشکر خوبان

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

کوچه نقاش ها

راحله صبوری