ورود

افسانه‌های لکی

نویسنده: کیومرث امیری کله جویی

نمای نزدیک:می‌گویند افسانه‌گویی در میان لک‌ها و در گذشته‌های نه‌ چندان دور، عادت مالوفی بوده است. افسانه‌هایی که بازخوانی‌شان در کتاب «افسانه‌های لکی» گواهی است بر دلنشین بودن این قصه‌ها و محکم بودن ساختار داستانی‌شان. در این افسانه‌ها، که مربوط به مردمان منطقه سیمره درکرمانشاه است، می‌توان ردپایی از آرمان‌های گم شده بشر را مشاهده کرد. این افسانه‌ها بیشتر ریشه در ادبیات کلاسیک دارند و شادمانی‌ها، غم‌ها و آرزوهای فروخورده مردمان آن سرزمین را بازگو می‌کنند. بیشتر این افسانه‌ها به زبان لکی منظوم بوده‌اند که سرایندگانی گمنام دارند. اما گردآوری آن‌ها به زبان فارسی، تلاشی ستودنی برای در امان ماندن افسانه‏ها از فراموشی بوده است. افسانه‌هایی که به لحاظ مضمون، اشتراکات فراوانی با افسانه‌های دیگر اقوام و سرزمین‌ها دارند. از آن جمله می‌توان به افسانه «برادر‌ها» اشاره کرد که داستان پادشاهی است با سه پسر جوان و رقابت آن‌ها برای کسب جانشینی پدر از طریق آزمودنشان در راهی که به آن قدم گذاشته‌اند. در این افسانه نیز مانند دیگر افسانه‌های مشابه، پسر کوچک، قهرمان داستان است؛ قهرمانی که اگرچه در طول مسیر، همواره به یاری برادران خطاکار و در دام افتاده‌اش می‌شتابد، اما دست‌آخر نیز مورد حسد و کینه آن‌ها قرار می‌گیرد و او را در چاهی می‌اندازند. اما افسانه‌ها، عرصه پیروزی خیر بر شر هستند و در این افسانه نیز تاج پادشاهی عاقبت بر سر کسی می‌نشیند که در مسیر درست گام برداشته ‌است. اینگونه ‌است که همه افسانه‌های کتاب پایان خوشی را برای راستی و درستی به نمایش می­‌گذارند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978-964-506-061-7

تعداد صفحات 111

نوبت چاپ سوم

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری کوتاه

کتاب های دیگر نویسنده

 

نمای میانی:لک‌ها، لر‌ها و کرد‌ها او را با شعر‌هایش می‌شناسند. اگرچه دغدغه‌های کیومرث امیری‌کله‌جوبی از شعر نیز فرا‌تر رفته و میل بازگویی و یادآوری تاریخ و پیشینه اقوامش، او را به تحقیق و پژوهش در این زمینه واداشته است. امیری کله‌جوبی مدتی روزنامه نگار بوده و در روزنامه کیهان قلم می‌زده و سال­های بسیاری نیز در فیلمنامه‌نویسی فعالیت داشته ‌است. او متولد پاییز سال ۱۳۳۸ در یکی از روستاهای کرمانشاه است.

نمای دور:کیومرث امیری کله‌جوبی: از قرن‌ها پیش، ده‌ها و بلکه صد‌ها افسانه، بازمانده از زمان‌های دور و دراز، در میان اقوام ایرانی و به‌ ویژه در میان قوم کرد و لک‌ها رایج بوده‌ و سینه به سینه از نسلی به نسل بعد انتقال یافته است. در میان این افسانه‌ها، قصه‌های کودکانه، هجویات و... نیز وجود دارد که هر کدام به نوبه‌ خود از جایگاه و ویژگی‌های خاص و منحصر‌به‌فردی در همه زمینه‌های ادبی، فرهنگی و اجتماعی برخوردارند. گویی این قوم با حفظ و بیان این افسانه‌ها طی قرن‌های متمادی، خواسته‌اند خواست‌های درونی و انسانی خود را با زبان افسانه و در هاله‌ای از ابهام و ایهام ‌فریاد بزنند و ‌یا می‌خواهند نسل‌های بعد از خود را با چنین باور و ادب و تربیتی اصولی و انسانی بار بیاورند. محتوای این افسانه‌ها و پیام‌هایی که در‌ بر‌دارند بیشتر شبیه به مبارزه‌ای طولانی و گسترده با دشمنان انسانیت و عدالت است تا از یاد نبریم که فرزند ایرانی جز به آزادگی و انسانیت نمی‌اندیشد .

از کتاب: سه برادر هنوز مشغول بریدن سر بزغاله بودند. دختر پادشاه با دیدن کارهای آن‌ها از خنده ریسه رفت و قاه قاه خندید. سه برادر باز هم کارهای خنده دار کردند و دختر پادشاه و کنیزان همراهش باز هم خندیدند. دختر پادشاه که حسابی سر شوق آمده بود، نزد جوان‌ها رفت، دست یکی از آن‌ها را گرفت، به کناری کشید و با انگشت به گلوی خودش کشید و با اشاره و ایهام گفت: «سر بزغاله را باید از اینجا برید؛ از اینجا!» صفحه ۲۰

از همین قلم: مرثیه‌ای برای تو گورستان یخ زده دیوان شعر خریوه

نویسنده

کیومرث امیری کله جویی

کله جویی معروف به لک امیر متولد سال 1337 در کرمانشاه است. کله جویی دارای تحصیلات ادبیات است.
گله جویی علاوه بر نویسندگی و دکلمه آثارش فیلمنامه نویسی مستند "سیمره رود بی بازگشت " و کار کردن در روزنامه کیهان کرمانشاه را در کارنامه خود دارد.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
در کمین گل سرخ

محسن مومنی

آن بیست و سه نفر

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

چراغ های روشن شهر

روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

فرنگیس

مهناز فتاحی

کتاب دا

سیده اعظم حسینی